• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Ptolemais zaginione miasto w Libii w Warszawie

  14.03.2012. 13:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zdjęcia archeologa Mirona Bogackiego wykonane podczas sześciu wyjazdów do Libii w latach 2006-2010 będzie można zobaczyć na wystawie "Ptolemais zaginione miasto w Libii" w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Na wystawie są prezentowane zdjęcia z polskich prac archeologicznych i konserwatorskich, a także obrazy dzisiejszej Tolmeity i jej mieszkańców, libijskiego miasteczka powstałego w cieniu antycznych ruin Ptolemais.

  Wśród zdjęć autora ekspozycji znajdują się również fotografie z lotu ptaka, wykonane zdalnie sterowanym aparatem podwieszonym pod latawcem.

  Polskie badania w Ptolemais, ważnym portowym mieście grecko-rzymskim założonym w III wieku p.n.e., zapoczątkował 11 lat temu prof. Tomasz Mikocki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do dzisiaj miejsce urzeka badaczy ogromną wartością naukową swoich pozostałości i wyjątkowym, romantycznym klimatem antycznych ruin.

  Wystawa promuje nowo wydany album fotograficzny o tym samym tytule. Wystawę przygotowały wspólnie Polska Misja Archeologiczna w Ptolemais oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

  Wernisaż odbędzie się 15 marca o godzinie 14.00 w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Ekspozycję będzie można oglądać do 15 kwietnia.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ptolemaida albo Ptolemais, obecnie Tolmeita – starożytne miasto położone w Cyrenajce, w północno-wschodniej części Libii. Połączone Biblioteki Wydziału Socjologii i Filozofii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego - biblioteka naukowa założona w 1948, posiadająca największy w Polsce księgozbiór filozoficzny. Stanowi połączenie trzech bibliotek – Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, z odrębnym budżetem, majątkiem, personelem i dokumentacją inwentarzową, działających formalnie w strukturze organizacyjnej jednostek macierzystych, tworzących jeden, niepodzielny system biblioteczno-informacyjny w dziedzinie filozofii, socjologii i dyscyplin pokrewnych. Mieści się i działa w budynku Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, w Warszawie. Biblioteka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (BIH UW) – biblioteka wchodząca w skład systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego, jedna z sześciu instytutowych bibliotek Wydziału Historycznego. Została założona wraz z Instytutem Historycznym w 1930 roku. Posiada ponad 220 tys. jednostek.

  Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego – jeden z dwóch instytutów Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego kształcący w trybie dziennym na kierunku socjologia. Siedziba Instytutu Socjologii znajduje się w budynku przy ulicy Karowej 18. Piotr Dyczek (ur. w 1956 r.) - polski archeolog, doktor hab. nauk historycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne archeologiczne misje badawcze (m.in. w Egipcie, Sudanie, Bułgarii).

  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – ogród botaniczny zlokalizowany w Warszawie, będący od 1818 roku pod pieczą Warszawskiej Szkoły Lekarskiej, od 1916 roku odrodzonego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1916 Uniwersytetu Warszawskiego i przemianowany na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo zajmował powierzchnię 22,5 ha, jednak po powstaniu listopadowym i zamknięciu Uniwersytetu (1834) powierzchnię Ogrodu zmniejszono o trzy czwarte do ok. 5,16 ha. Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego - klasycystyczny budynek zlokalizowany na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28, w ciągu Traktu Królewskiego. Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego - jednostka naukowa prowadzona na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

  Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (często używany skrót to FUW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący badania naukowe i kształcący w dziedzinach:

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (WPiA UW) – jest trzecim co do liczby studentów (po WZ UW i WDiNP UW) i najstarszym wydziałem Uniwersytetu Warszawskiego. WPiA UW umożliwia kształcenie na kierunkach:

  Dodano: 14.03.2012. 13:33  


  Najnowsze