• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Szlakiem Generała Andersa w Muzeum Niepodległości w Warszawie

  02.10.2010. 01:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Losy Polaków, którzy z więzień i łagrów sowieckich próbowali wszelkimi sposobami dotrzeć do formującej się w okręgu orenburskim Armii generała Władysława Andersa, prezentowane są na wystawie ,,Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942" w Muzeum Niepodległości w Warszawie.


  Ekspozycji towarzyszy film ,,Afryka mojego dzieciństwa" w reż. Ewy Misiewicz. Film opowiada historię dzieci, które wraz z rodzinami zostały wywiezione z polskich Kresów Wschodnich w głąb Rosji, a potem wraz z Armią gen. Władysława Andersa trafiły na Bliski Wschód i do Afryki.
   
  Wystawę można oglądać od 4 października 2010 r. ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, inaczej Armia Polska w ZSRR lub Armia Berlinga – nazwy przyjęte na określenie polskich jednostek wojskowych formowanych w ZSRR, pod kierownictwem polskich komunistów. Tworzono je po wyjściu z ZSRR Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem gen. Andersa, podporządkowanych legalnemu rządowi RP (tzw. Armii Andersa). Polskie Siły Zbrojne w ZSRR – potoczna nazwa: Armia Andersa (utworzona od nazwiska dowódcy – generała Władysława Andersa) – oddziały Wojska Polskiego podporządkowane legalnemu rządowi RP na emigracji, utworzone po wybuchu wojny III Rzeszy z ZSRR, zawarciu układu Sikorski-Majski i tzw. amnestii dla obywateli polskich z Rzeczypospolitej: zesłanych, uwięzionych w więzieniach śledczych NKWD i deportowanych do obozów koncentracyjnych Gułagu. Pomnik Bitwy o Monte Cassino – pomnik w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, zlokalizowany na skwerze pomiędzy ul. gen. Andersa a bramą Ogrodu Krasińskich na osi wejścia do Państwowego Muzeum Archeologicznego w warszawskim Arsenale.

  Ulica Świętojerska w Warszawie – jedna z głównych ulic Nowego Miasta, biegnąca od ul. Freta do ulicy gen. Władysława Andersa. Ulica Nowolipki w Warszawie – jedna z głównych ulic osiedla Muranów, biegnąca od gen. Władysława Andersa do ul. Wolność.

  Jerzy Klimkowski, ur. 1909, zm. 1991. Rotmistrz, oficer Nowogródzkiej Brygady Kawalerii gen. Władysława Andersa. We wrześniu 1939 roku w grupie Operacyjnej gen. Andersa. Więziony do 1941 roku w ZSRR. Był adiutantem gen. Andersa, dowódcy Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, Armii Polskiej na Wschodzie, dowódca 12 Pułku Ułanów Podolskich 2 Korpusu Polskiego. Podjął próbę zbuntowania Armii Polskiej na Wschodzie przeciw gen. Władysławowi Sikorskiemu, który jak twierdził sprzedaje Polskę Rosji i Anglosasom przez swoją bierność i powolność. Rozeszła się pogłoska, że rtm. Klimkowski przygotowuje zamach na Naczelnego Wodza czy też pucz polityczny. Gen. Anders zwolnił rtm. Klimeckiego ze służby w 12. Pułku Ułanów i oddał pod sąd polowy. Ulica Franciszkańska – jedna z ulic warszawskiego Nowego Miasta biegnąca od zbiegu ul. Zakroczymskiej i ul. Freta do ul. Władysława Andersa.

  Polski Cmentarz w Teheranie - znajduje się we wschodniej części miasta. Są na nim pochowani uczestnicy przemarszu wojsk gen. Władysława Andersa z Armii Polskiej w ZSRR z Rosji przez Iran na Bliski Wschód, a następnie do Europy. Na cmentarzu tym pochowano 1937 osób, w tym 409 wojskowych. Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie – monumentalny pomnik autorstwa Maksymiliana Biskupskiego odsłonięty 17 września 1995 roku. Znajduje się u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Władysława Andersa w Warszawie.

  A15 Ratusz Arsenał (Dawna nazwa: Ratusz) – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy placu Bankowym w okolicy ulic: Andersa i al. „Solidarności”. Ratusz Arsenał jest stacją położoną najbliżej Starego Miasta.

  Ratusz Arsenał (Dawna nazwa: Ratusz) – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy placu Bankowym w okolicy ulic: Andersa i al. „Solidarności”. Ratusz Arsenał jest stacją położoną najbliżej Starego Miasta.

  Pomnik Żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego, nazywany także Pomnikiem Żołnierzy 1 Armii WP lub Pomnikiem Żołnierza – pomnik w Warszawie przy ul. gen. Andersa na Muranowie w dzielnicy Śródmieście. A17 Dworzec Gdański – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy ul. Słomińskiego, przy dworcu kolejowym Warszawa Gdańska, w pobliżu ul. Andersa.

  Dworzec Gdański – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy ul. Słomińskiego, przy dworcu kolejowym Warszawa Gdańska, w pobliżu ul. Andersa.

  Dodano: 02.10.2010. 01:04  


  Najnowsze