• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa w CBW: Do niepodległej Polski

  10.11.2010. 17:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fotografie obrazujące formowanie się Legionów, zdjęcia z frontu walk o wolną Polskę oraz oryginalne dokumenty z początku XX w. obejrzeć można na wystawie "Do niepodległej Polski". Ekspozycja została otwarta w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

  Podczas uroczystości zostały zaprezentowane po raz pierwszy po niemal 100 latach zdjęcia zrobione na szkle i wyświetlane rzutnikiem pochodzącym z 1917 r. Z bladych slajdów wykonanych na początku ubiegłego wieku spoglądali na widzów zmęczeni walką żołnierze II Brygady Legionów Polskich. Fotografie zostały zrobione w 1914 r.

  Ekspozycję tworzą zdjęcia wykonane w większości przez legionistę, późniejszego prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Jana Włodka. "Ojciec zgłosił się do legionów na ochotnika. Pojechał na front swoim samochodem i zabrał ze sobą aparat fotograficzny" - wspominał w rozmowie z PAP syn pierwszego profesjonalnego fotografa wojennego, prof. Jan Marian Włodek. W rodzinnym archiwum Włodków zachowało się kilkaset zdjęć, w tym duża część z frontu.

  W gablotach znajdujących się w holu Centralnej Biblioteki Wojskowej (CBW) umieszczono tylko archiwalia. Obejrzeć można także sprzęt fotograficzny z początku ubiegłego wieku, w tym aparat fotograficzny Heag 00, którym wykonano wojenne zdjęcia legionistów.

  Wystawa została zorganizowana z okazji Święta Niepodległości przez Centralna Bibliotekę Wojskową, Centralne Archiwum Wojskowe, Muzeum Historii Fotografii i Wojskowe Centrum Edukacyjne. Patronat nad nią objął minister obrony narodowej Bogdan Klich.

  Uroczystemu otwarciu ekspozycji towarzyszyła sesja naukowa poświęcona fotografii wojskowej.

  Wystawa będzie otwarta do końca miesiąca. 

  PAP - Nauka w Polsce

  wka/ ls/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Archiwum Fotograficzne Hoffmanna (niem. Fotoarchiv Hoffmann) – skatalogowany zbiór około 58.000 opisanych fotografii i stereogramów wykonanych w latach trzydziestych i czterdziestych XX. wieku przez zakład fotograficzny Heinricha Hoffmanna uważanego za "nadwornego fotografa Hitlera", stanowiący swoistą kronikę III Rzeszy. Spośród zdjęć Hoffmana wybierano te, które można było następnie publikować w prasie. Część wybranych zdjęć, przeznaczona do gazetek ściennych reprodukowana była od razu z "oficjalnym" komentarzem. Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny. Canon RC-701 Still Video Camera – pierwszy komercyjnie dostępny (od 1986) cyfrowy aparat fotograficzny, czy według wówczas używanej terminologii "kamera wideo do zdjęć" (still video camera).

  Autobracketing (skr. AEB od ang. Auto Exposure Bracketing) często także nazywana tylko "Bracketing" - funkcja współczesnych aparatów fotograficznych polegająca na automatycznej ekspozycji kilku sąsiednich klatek filmu z lekko zmienionymi parametrami - od lekkiego niedoświetlenia do lekkiego prześwietlenia, przy czym za parametr średni można przyjąć wskazania światłomierza lub wyczucie fotografa. Funkcja ta jest możliwa w aparatach z automatycznym przesuwem filmu, ilość zdjęć może wynosić trzy lub więcej (nawet do dziewięciu), a typowa różnica kolejnych naświetleń wynosi 1/3 stopnia EV. Diana – aparat fotograficzny do fotografii średnioformatowej, wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Aparat ten po raz pierwszy pojawił się w Japonii w 1960 roku i był produkowany przez wielką fabrykę wyrobów plastikowych w Kowloon w Hongkongu. Był to bardzo tani aparat fotograficzny.

  Ekspozycja – ilość światła padającego na film (lub na sensor elektroniczny w przypadku aparatu cyfrowego) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia fotograficznego. Uzyskuje się ją poprzez ustalenie wartości przysłony i czasu naświetlania w stosunku do wybranej czułości filmu (lub jego odpowiednika w aparacie cyfrowym), lub też czułości materiału odbitkowego (papier fotograficzny, kopia diapozytywowa), a także poprzez odpowiednie dozowanie oświetlenia (lampy błyskowe, lampy o świetle ciągłym, odbłyśniki, ekrany, żaluzje, rozpraszacze światła itp.). Jan Chwalibóg (ur. 28 listopada 1895, zm. ?) – rotmistrz 2 Pułk Piechoty Legionów. Uczestnik szarży pod Rokitną. W momencie wybuchu I wojny światowej zgłosił się do organizowanych przez Piłsudskiego oddziałów. Został przydzielony do I Brygady Legionów. Od października 1914 roku został przeniesiony do Dywizjon Kawalerii Legionów utworzonego z 2 i 3 szwadronu ułanów, który był przydzielony II Brygady Legionów Polskich. Brał udział w walkach w Karpatach. W czasie szarży pod Rokitną służył w II plutonie. 1 kwietnia 1917 roku został awansowany na chorążego Legionów Polskich, służył w Komendzie taborów.

  Aparat skrzynkowy to najprostszy rodzaj aparatu fotograficznego. Ma bardzo prosty obiektyw, często w formie jednej tylko soczewki. Zazwyczaj nie posiada układu ogniskującego, ani nie można ustawić czasu otwarcia migawki. Z tego względu możliwe jest jedynie fotografowanie w pełnym świetle słonecznym. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku wprowadzono aparaty skrzynkowe z lampą błyskową, umożliwiając wykonywanie zdjęć w pomieszczeniach. Dla zmniejszenia rozmiarów niekiedy są wyposażane w wysuwany obiektyw np. aparat Druh. Współcześnie zastąpione przez proste aparaty kompaktowe. The Earthquake Blend – tytuł serii zdjęć kalifornijskiego artysty fotografa Shawna Clovera. Składa się z ona z dwóch części, a przedstawia kolorowo-czarno-białe fotomontażowe fotografie. Każda z tych prac jest połączeniem starego czarno-białego zdjęcia konkretnego miejsca w San Francisco w 1906 roku zrujnowanego wówczas przez trzęsienie ziemi i kolorowego współczesnego zdjęcia tego samego miejsca. Pierwsza część tej serii fotografii została opublikowana 1 października 2010 roku, natomiast druga część 17 sierpnia 2012 roku.

  DigiKam – program komputerowy służący do zarządzania zdjęciami cyfrowymi, przeznaczony dla środowiska graficznego KDE. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję.

  Nikon Coolpix L11 – kompaktowy, cyfrowy aparat fotograficzny firmy Nikon, wprowadzony do sprzedaży w 2007 roku. Jest to jeden z najtańszych modeli producenta, przeznaczony do robienia zdjęć amatorskich. Posiada matrycę o rozdzielczości 6 megapikseli i możliwość zapisu video.

  Luksogram – w fotografii to zdjęcie powstałe w efekcie bezpośredniego naświetlania przedmiotu znajdującego się na papierze fotograficznym. Miracle - wspólny projekt piosenkarki Céline Dion oraz fotografki dziecięcej Anne Geddes. Projekt obejmuje płytę CD z kołysankami oraz piosenkami o miłości wykonywanymi przez Dion oraz książkę Miracle:A Celebration od New Life w której znajdują się zdjęcia wykonane przez Anne Geddes. Ponadto w książeczce dołączonej do płyty CD każdemu utworowi zostało przyporządkowane jedno zdjęcie zrobione przez Anne Geddes.

  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura. Janusz Stanisław Kowalski urodził się 14 lipca 1924 w Hrubieszowie. Ojciec Bronisław (1894-1981) był legionistą 4 Pułku Piechoty Legionów w latach 1915-20, a w czasie II wojny żołnierzem AK, kawalerem Krzyża Niepodległości i Krzyża Walecznych. Młodsi bracia ojca – Stanisław, ułan Legionów, został rozstrzelany przez Niemców w 1940, a Feliks, żołnierz kampanii wrześniowej, zginął w lutym 1941 w Gułagu.

  Stabilizator obrazu - układ zapobiegający poruszeniu zdjęcia wynikającego z drżenia aparatu przy długich czasach naświetlania, drgania obrazu nagranego kamerą albo oglądanego przez lornetkę. Pozwala zrezygnować ze statywu lub wysokiej czułości filmu/matrycy (wysokiego ISO).

  Dodano: 10.11.2010. 17:33  


  Najnowsze