• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa w CBW: Do niepodległej Polski

  10.11.2010. 17:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fotografie obrazujące formowanie się Legionów, zdjęcia z frontu walk o wolną Polskę oraz oryginalne dokumenty z początku XX w. obejrzeć można na wystawie "Do niepodległej Polski". Ekspozycja została otwarta w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

  Podczas uroczystości zostały zaprezentowane po raz pierwszy po niemal 100 latach zdjęcia zrobione na szkle i wyświetlane rzutnikiem pochodzącym z 1917 r. Z bladych slajdów wykonanych na początku ubiegłego wieku spoglądali na widzów zmęczeni walką żołnierze II Brygady Legionów Polskich. Fotografie zostały zrobione w 1914 r.

  Ekspozycję tworzą zdjęcia wykonane w większości przez legionistę, późniejszego prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Jana Włodka. "Ojciec zgłosił się do legionów na ochotnika. Pojechał na front swoim samochodem i zabrał ze sobą aparat fotograficzny" - wspominał w rozmowie z PAP syn pierwszego profesjonalnego fotografa wojennego, prof. Jan Marian Włodek. W rodzinnym archiwum Włodków zachowało się kilkaset zdjęć, w tym duża część z frontu.

  W gablotach znajdujących się w holu Centralnej Biblioteki Wojskowej (CBW) umieszczono tylko archiwalia. Obejrzeć można także sprzęt fotograficzny z początku ubiegłego wieku, w tym aparat fotograficzny Heag 00, którym wykonano wojenne zdjęcia legionistów.

  Wystawa została zorganizowana z okazji Święta Niepodległości przez Centralna Bibliotekę Wojskową, Centralne Archiwum Wojskowe, Muzeum Historii Fotografii i Wojskowe Centrum Edukacyjne. Patronat nad nią objął minister obrony narodowej Bogdan Klich.

  Uroczystemu otwarciu ekspozycji towarzyszyła sesja naukowa poświęcona fotografii wojskowej.

  Wystawa będzie otwarta do końca miesiąca. 

  PAP - Nauka w Polsce

  wka/ ls/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 10.11.2010. 17:33  


  Najnowsze