• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Wojenne rozstania

  29.04.2010. 15:05
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W ramach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum Historii Polski przy współpracy z Muzeum PRL-u " krakowskim oddziałem MHP przygotowuje wystawę "Wojenne rozstania".

  Wystawa była już prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach 11.11.2009 " 12.01.2010. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających i mediów. W trakcie trwania wystawy "Wojenne rozstania" odbyły się, również zajęcia dla szkół.

  Ekspozycję zwiedzać będzie można od 9 maja do 31 lipca 2010 roku w Muzeum PRL-u w Krakowie.

  Pomysł wystawy zrodził się w trakcie realizacji projektu "Rodziny rozdzielone przez historię" (www.rodziny.muzhp.pl), w ramach którego są zbierane relacje i dokumenty dotyczące losów polskich rodzin po 1939 roku.

  Wystawa opiera się na opowieściach o losach siedmiu rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków. Poniżej prezentujemy fragmenty wspomnień bohaterów ekspozycji.

  "W grudniu 1941 roku Imiłkowscy zostali wysiedleni do obozu w Potulicach. Warunki w obozie były niezwykle ciężkie " głód, choroby, zimno. Najgorsze były jednak przymusowe rozstania. Najpierw ojciec został wywieziony do pracy w fabryce samolotów. (…) Najtrudniejsze było jednak rozstanie z mamą, którą wiosną 1942 roku wywieziono do pracy w folwarku. Miesiąc później kapo zabrało Zosię i Zbyszka. Marysia i Halinka zostały same. Na wolności została jedynie babcia Wiktoria, która jak wielu innych Polaków przychodziła pod obóz, by " choćby przez druty " spotkać i wesprzeć uwięzionych krewnych" (fragment historii Rodziny Miłkowskich).

  "W ciotce Halinie zakochał się wiedeńczyk Helmut. Pracował w niemieckiej ochronie kolei. Narażając się, przynosił nam chleb i konserwy. Bardzo mnie lubił, od niego dostałam pierwsze w życiu kredki". (ze wspomnień Ewy Romaniec-Zawadzkiej).

  "Druga siostra mamy to Rózia, piękna, rudowłosa, mama jej bardzo zazdrościła. Rodzice wydali Rózię za mąż dosyć wcześnie, za kupca. Też mieszkali w Łodzi i o ile pamiętam, nikt z jej rodziny u dziadka nie bywał. Rózia zginęła w łódzkim getcie". (ze wspomnień Joanny Majerczyk).

  Wojenne rozstania przybierały różne formy (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) i wywoływało odmienne reakcje " od pogodzenia się z utratą bliskich i przystosowania do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny.

  Jakich wyborów dokonywali ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką " to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy. Celem ekspozycji jest przybliżenie widzowi jednego z najważniejszych polskich doświadczeń XX wieku " rozdzielenia rodzin. Chcielibyśmy poprzez przybliżenie tamtych doświadczeń pobudzić zainteresowanie historią własnych rodzin i zachęcić do próby stworzenia ciągłości historycznej.


  Wystawa "Wojenne rozstania", 9 maja " 31 lipca 2010 r.

  Muzeum PRL-u " krakowski oddział Muzeum Historii Polski

  Kraków-Nowa Huta os. Centrum E-1 (dawne kino Światowid)
  Info: tel. 12 686 61 65 www.muzprl.pl/www.muzhp.pl/www.rodziny.muzhp.pl

  Wstęp wolny. Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11-19 (oprócz poniedziałków)

  Autorki scenariusza wystawy i opiekunki merytoryczne:

  dr Dobrochna Kałwa
  dr Barbara Klich-Kluczewska

  Komisariat wystawy:

  Monika Matwiejczuk
  Ewa Wójcicka
  Anna Kosińska
  Łukasz Kubacki

  Aranżacja plastyczna wystawy:

  Krzysztof Lang
  Michał Mazur
  Anna Kuśmierczyk

  Organizatorzy

  Muzeum Historii Polski, Muzeum PRL-u " krakowski oddział Muzeum Historii Polski

  Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego
  Sponsorzy Bank Zachodni WBK, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
  Partnerzy Promuzeum Wystawiennictwo, Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 29.04.2010. 15:05  


  Najnowsze