• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Wojenne rozstania

  29.04.2010. 15:05
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W ramach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum Historii Polski przy współpracy z Muzeum PRL-u " krakowskim oddziałem MHP przygotowuje wystawę "Wojenne rozstania".

  Wystawa była już prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach 11.11.2009 " 12.01.2010. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających i mediów. W trakcie trwania wystawy "Wojenne rozstania" odbyły się, również zajęcia dla szkół.

  Ekspozycję zwiedzać będzie można od 9 maja do 31 lipca 2010 roku w Muzeum PRL-u w Krakowie.

  Pomysł wystawy zrodził się w trakcie realizacji projektu "Rodziny rozdzielone przez historię" (www.rodziny.muzhp.pl), w ramach którego są zbierane relacje i dokumenty dotyczące losów polskich rodzin po 1939 roku.

  Wystawa opiera się na opowieściach o losach siedmiu rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków. Poniżej prezentujemy fragmenty wspomnień bohaterów ekspozycji.

  "W grudniu 1941 roku Imiłkowscy zostali wysiedleni do obozu w Potulicach. Warunki w obozie były niezwykle ciężkie " głód, choroby, zimno. Najgorsze były jednak przymusowe rozstania. Najpierw ojciec został wywieziony do pracy w fabryce samolotów. (…) Najtrudniejsze było jednak rozstanie z mamą, którą wiosną 1942 roku wywieziono do pracy w folwarku. Miesiąc później kapo zabrało Zosię i Zbyszka. Marysia i Halinka zostały same. Na wolności została jedynie babcia Wiktoria, która jak wielu innych Polaków przychodziła pod obóz, by " choćby przez druty " spotkać i wesprzeć uwięzionych krewnych" (fragment historii Rodziny Miłkowskich).

  "W ciotce Halinie zakochał się wiedeńczyk Helmut. Pracował w niemieckiej ochronie kolei. Narażając się, przynosił nam chleb i konserwy. Bardzo mnie lubił, od niego dostałam pierwsze w życiu kredki". (ze wspomnień Ewy Romaniec-Zawadzkiej).

  "Druga siostra mamy to Rózia, piękna, rudowłosa, mama jej bardzo zazdrościła. Rodzice wydali Rózię za mąż dosyć wcześnie, za kupca. Też mieszkali w Łodzi i o ile pamiętam, nikt z jej rodziny u dziadka nie bywał. Rózia zginęła w łódzkim getcie". (ze wspomnień Joanny Majerczyk).

  Wojenne rozstania przybierały różne formy (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) i wywoływało odmienne reakcje " od pogodzenia się z utratą bliskich i przystosowania do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny.

  Jakich wyborów dokonywali ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką " to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy. Celem ekspozycji jest przybliżenie widzowi jednego z najważniejszych polskich doświadczeń XX wieku " rozdzielenia rodzin. Chcielibyśmy poprzez przybliżenie tamtych doświadczeń pobudzić zainteresowanie historią własnych rodzin i zachęcić do próby stworzenia ciągłości historycznej.


  Wystawa "Wojenne rozstania", 9 maja " 31 lipca 2010 r.

  Muzeum PRL-u " krakowski oddział Muzeum Historii Polski

  Kraków-Nowa Huta os. Centrum E-1 (dawne kino Światowid)
  Info: tel. 12 686 61 65 www.muzprl.pl/www.muzhp.pl/www.rodziny.muzhp.pl

  Wstęp wolny. Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11-19 (oprócz poniedziałków)

  Autorki scenariusza wystawy i opiekunki merytoryczne:

  dr Dobrochna Kałwa
  dr Barbara Klich-Kluczewska

  Komisariat wystawy:

  Monika Matwiejczuk
  Ewa Wójcicka
  Anna Kosińska
  Łukasz Kubacki

  Aranżacja plastyczna wystawy:

  Krzysztof Lang
  Michał Mazur
  Anna Kuśmierczyk

  Organizatorzy

  Muzeum Historii Polski, Muzeum PRL-u " krakowski oddział Muzeum Historii Polski

  Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego
  Sponsorzy Bank Zachodni WBK, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
  Partnerzy Promuzeum Wystawiennictwo, Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego. Funkcje muzeum okręgowego dla Legnicy spełnia założone w 1962 r. przez Tadeusza Gumińskiego Muzeum Miedzi, mieszczące się w XVIII-wiecznym budynku dawnego pałacu opatów z Lubiąża. Poza ekspozycjami związanymi z miedzią, muzeum prowadzi stałą wystawę dotyczącą historii miasta oraz organizuje różnego rodzaju okolicznościowe wystawy. Royal Ontario Museum (ang. Królewskie Muzeum Ontario) – największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy okresowe wystawy, organizuje warsztaty i prelekcje.

  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej.

  Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej – cykliczna impreza artystyczna organizowana w Szczecinie od 1995 roku, początkowo przez Zamek Książąt Pomorskich, a od czwartej edycji przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Każda edycja wystawy skupia się wokół innej tematyki. Pierwsze wystawy prezentowały artystów z krajów bałtyckich. Kolejne edycje przynosiły wyjątki, i obecnie nazwa rozumiana jest jako międzynarodowa wystawa sztuki organizowana nad Bałtykiem, choć nadal z przewagą artystów z krajów bałtyckich. Lochy Manhattanu (pełna nazwa: Lochy Manhattanu, czyli sztuka innych mediów. Wystawa instalacja) – wystawa sztuki współczesnej, która odbyła się w Łodzi w garażach bloków (tzw. Manhattanu) przy ulicy Piotrkowskiej 182 w dniach 18 maja - 18 czerwca 1989 z inicjatywy artysty Józefa Robakowskiego. Organizatorem i fundatorem wystawy było Muzeum Kinematografii, którym ówcześnie kierował Antoni Szram.

  Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego. 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

  Kamienica Hipolitów – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usytuowany przy placu Mariackim w Krakowie. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. Dom mieszczański, która pokazuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku.

  Muzeum Historii Polski w Warszawie – muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisał 2 maja 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, w obecności premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Tymczasowa siedziba muzeum mieści się przy ulicy Senatorskiej 35.

  Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie – budynek przy alei 3 Maja 1, wzniesiony w latach 1934-1989. Mieści trzy wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie: Broń i Barwa w Polsce, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Ponadto w Gmachu Głównym organizowane są wystawy czasowe. Muzeum Niepodległości w Warszawie – muzeum powstałe 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Muzeum ma swoją siedzibę w Warszawie w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczący się przy al. „Solidarności” 62, ale posiada również oddziały:

  Linia 1 paryskiego metra jako pierwsza została oddana do użytku 19 lipca 1900 roku. O powstaniu linii przesądziła podjęta w 1892 roku decyzja o organizacji w Paryżu wystawy światowej w 1900 roku oraz potrzeba zapewnienia sprawnego dojazdu zwiedzającym wystawę. Ostatecznie pierwszy odcinek linii 1 został otwarty w dwa miesiące po inauguracji wystawy, ostatni odcinek zaś w miesiąc po zamknięciu wystawy. Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku.

  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny – stowarzyszenie założone w 1951, mające na celu zachowanie i utrwalenie pamięci o kulturze i historii Żydów polskich oraz ich wkładzie w kulturę światową. Swoje cele realizuje obecnie głównie poprzez wspieranie budowy i tworzenia wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich oraz działalności Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

  Dodano: 29.04.2010. 15:05  


  Najnowsze