• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa wojennych i współczesnych zdjęć Gdańska

  12.04.2012. 15:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Zdjęcia znanych miejsc w Gdańsku, ale także mniej uczęszczanych przez turystów części miasta, można obejrzeć od czwartku na wystawie "Spacer po Gdańsku. Gdańsk na fotografii w 1943 i 2012 roku" w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
  "Ekspozycja prezentować będzie 21 fotografii Gdańska z 1943 roku oraz ich współczesne analogie. To doskonała okazja do porównania widoków miasta z tamtych lat z dzisiejszymi obrazami tych samych miejsc" - poinformowała jedna z kuratorek wystawy Magdalena Grus.

  Uwiecznione na kliszy zdjęcia pokazują m.in. część Głównego Miasta (dworzec główny; ulice: Długa, Szeroka, Grobli I, Piwna, Targ Węglowy), Nowy Port (ulice: Oliwska, Władysława IV, Rybołowców) oraz Stegnę.

  Kolorowe zdjęcia wykonał w 1943 r. Sverre Sondenaa, który od 1938 r. studiował w Gdańsku w Wyższej Szkole Technicznej (dziś w jej obiektach działa Politechnika Gdańska). Na miejscu poznał gdańszczankę niemieckiego pochodzenia, z którą się ożenił. W 1944 roku małżeństwo - w obawie przed możliwymi działaniami wojennymi na terenie Pomorza, wyjechało do Norwegii, gdzie - niedługo potem urodziły im się dwie córki - Eva Marie oraz Ingrid Charlotte i syn - Svein Harald.

  W październiku 2011 r. trójka rodzeństwa przekazała 57 slajdów w darowiźnie Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska.

  Autorką współczesnych zdjęć Gdańska jest pracownik Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Ewa Grela.

  Wystawa fotografii wojennych i współczesnych Gdańska potrwa do 19 maja. Muzeum Poczty Polskiej, gdzie zdjęcia będą pokazywane, jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  PAP - Nauka w Polsce

  rop/ ls/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu). Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r. Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce.

  Maciej Kosycarz (ur. 20 kwietnia 1964 w Gdańsku ) – polski fotoreporter związany z Gdańskiem i Pomorzem. Syn Zbigniewa Kosycarza, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1991-96 pracował w gdańskich gazetach, 1996 założyciel agencji fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP, współpracującej z wieloma wydawcami. Organizator wystaw, Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jednego z najstarszych w kraju konkursów fotografii prasowej). Wydawca serii albumów z cyklu "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia", zawierające fotografie Gdańska i regionu wykonane przez ojca i syna od 1945 do czasów współczesnych. Dwór Artusa (niem. Artushof) – gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  Sparkasse der Hansestadt Danzig (Kasa Oszczędności Hanzeatyckiego Miasta Gdańska) – działający w Gdańsku w latach 1907-1945 bank o kapitale gdańskim, mieszkańców Gdańska. Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nastąpiło to skutkiem porozumienia władz miasta, dyrekcji muzeum i Zakonu OO. Karmelitów, którzy użyczyli na ten cel wnętrze wieży swojego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

  Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku – zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.


  Gdańsk – jeden z sześciu okręgów historycznych w Gdańsku. Na tym obszarze znajduje się dawne oraz współczesne centrum miasta. 16 września 1994 roku historyczny Gdańsk (w zasięgu obwarowań z XVII wieku) został wpisany na listę Pomników historii.

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy. Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego Średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu. Danziger Creditanstalt A.G. (Gdańska Instytucja Kredytowa S.A., w wolnym tłumaczeniu: Gdański Bank Kredytowy) – działający w Gdańsku w latach 1917-1921 bank o kapitale gdańskim, następnie niemieckim.

  Galeria Starych Zabawek w Gdańsku – prywatne muzeum położone w Gdańsku, będące przedsięwzięciem Bernadety i Wojciecha Szymańskich. Gdańska Macierz Szkolna (przed 1938 oficjalnie: Macierz Szkolna w Gdańsku) – polska organizacja oświatowa w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1921–1939.

  Dodano: 12.04.2012. 15:19  


  Najnowsze