• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Wojna światów 1920

  16.08.2010. 07:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fotografie, odezwy, plakaty propagandowe i mapy dotyczące Bitwy Warszawskiej 1920 roku znalazły się na przygotowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego z Sulejówka plenerowej wystawie "Wojna światów 1920" otwartej w niedzielę na stołecznym Krakowskim Przedmieściu.

  Otwarcie ekspozycji było częścią stołecznych obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

  Na wystawę składają się dwa wielkie, zwrócone naprzeciw siebie portrety Józefa Piłsudskiego i Włodzimierza Lenina umocowane na stalowych rusztowaniach. Pomiędzy nimi ustawiono 12 słupów, na których umieszczono treści odnoszące się do wydarzeń sprzed 90 lat - fotografie z okresu bitwy, odezwy i plakaty propagandowe nawołujące do walki z bolszewikami, a także mapy przedstawiające przebieg działań wojennych.

  Punktem wyjścia dla pomysłodawców wystawy jest cytat pochodzący z książki "Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r." autorstwa brytyjskiego polityka i dyplomaty lorda Edgara Vincenta D'Abernon. Napisał on, że "walczące ze sobą cywilizacje były do gruntu odmienne, cele i metody przeciwników najostrzej sprzeczne ze sobą, nie była to więc waśń pokrewnych sobie plemion. Lecz raczej zmaganie zbrojne dwóch, zasadniczo rozbieżnych, światopoglądów."

  "Tytuł wystawy jest zaczerpnięty z powieście George'a Wellsa. Dlaczego wojna światów? Bo to są dwa różne światy, które się starły tutaj nad Wisłą i wojnę tę możemy postrzegać i jako jedną z wojen polsko-rosyjskich, i jako wojnę świata demokracji z bolszewickim totalitaryzmem, ale możemy postrzegać przede wszystkim jako wojnę dwóch różnych koncepcji filozoficznych, odmiennych systemów wartości i organizacji społeczeństwa" - powiedział PAP komisarz wystawy doc. Grzegorz Nowik.

  Pierwsze słupy przedstawiają cele obu stron konfliktu - czyli ze strony polskiej obronę młodej niepodległości, z sowieckiej - przeniesienie rewolucji na inne kraje Europy. Następnie ukazany jest przebieg Bitwy Warszawskiej, nie tylko jako lokalnego starcia na przedmieściach stolicy, ale jako całości konfliktu polsko-bolszewickiego. Ostatni słup przedstawia skutki bitwy.

  "Dla Rosji jest to nieudana rewolucja światowa, a dla Polski uzyskanie czasu, w którym może ona rozwinąć struktury państwowe, kulturę, szkolnictwo, naukę. Gdyby nie te 20 lat wolności, nie przetrwalibyśmy II wojny światowej, zbrodni katyńskiej i rządów komunistycznych. Zwycięstwo dało nam czas, by zadbać o wartości po swojemu i by dzięki nim suwerenne państwo polskie mogło się na nowo odrodzić po 1989 roku" - mówi dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski.

  Wydarzenia sprzed 90 lat przedstawione są jako konflikt rozgrywający się w trzech wymiarach: uniwersalnym, politycznym i ideologicznym. Politycznie był to po części dawny konflikt polsko - rosyjski o Kresy Wschodnie. W sferze ideologicznej walczyły ze sobą Rosja bolszewicka, pragnąca przenieść ogień rewolucji do Europy z broniącą swej niepodległości demokratyczną Polską. W wymiarze uniwersalnym był to konflikt cywilizacyjny, kulturowy, odmiennych poglądów na to, czym jest człowieczeństwo, państwo i pojęcie wolności.

  Wystawa "Wojna światów 1920" będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września.

  Bitwa Warszawska, określana jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej. Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920). Walki o Mińsk Litewski (1920) – walki stoczone w dniach 15 października 1920 roku przez Grupę płk Gustawa Paszkiewicza o Mińsk Litewski podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920.

  Szarża pod Arcelinem: 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem, w ramach tzw. Bitwy Warszawskiej, 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego przeprowadził brawurową szarżę na wojska bolszewickie, biorąc wielu jeńców. Bitwa o Sejny - bitwa stoczona przez Północna Grupę Uderzeniowa 2 Armii WP z jednostkami litewskimi w dniach 1 - 10 i 22 września 1920 roku, w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w czasie bitwy nad Niemnem w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. 2 Armia (2 A) - związek operacyjny Wojska Polskiego, utworzony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej rozkazem Wodza Naczelnego gen. Józefa Piłsudskiego z 7 marca 1920. W czasie swojego istnienia, podobnie jak 3 Armia była trzykrotnie formowana i rozformowana, mimo to zlikwidowano ją jako ostatnią z armii wojny 1919-1921 (15 września 1922) i stała się Inspektoratem Armii nr 1.

  1 Armia (1 A) – związek operacyjny Wojska Polskiego, utworzony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej rozkazem Wodza Naczelnego gen. Józefa Piłsudskiego z 7 marca 1920. Orlęta Lwowskie – popularne określenie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 19181920 w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919) i polsko-bolszewickiej (1920).

  Jeńcy polscy w niewoli sowieckiej (1919-1922) – termin określający jeńców wojennych różnych oddziałów polskich wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną w wyniku wojny polsko-bolszewickiej lat 1919-1920, a także w czasie wojny domowej w Rosji.

  Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września (niektóre źródła podają, że do 28 września) 1920. Był to drugi wielki sukces militarny Polski po "cudzie nad Wisłą" w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

  Bitwa pod Kobryniem (1920) – bitwy stoczone w dniach 11 września - 23 września 1920 roku przez 4 Armię WP pod dowództwem gen. L. Skierskiego (11, 14, 15 i 16 Dywizje Piechoty) w rejonie Kobrynia nad Muchawcem i Kobrynką podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa o Obuchowo – bitwa stoczona 26 września 1920 roku przez 4 Pułk Strzelców Podhalańskich (4 pspodh), pod dowództwem ppłk Mieczysława Boruty-Spiechowicza z oddziałami sowieckiej 5, 6 i 56 Dywizji Strzelców w czasie bitwy nad Niemnem w wojny polsko-bolszewickiej.

  Bitwa o Brzostowicę – bitwa stoczone w dniach 20 września-25 września 1920 roku na Białorusi na południe od Grodna przez 3 DPLeg. pod dowództwem gen. Leona Berbeckiego z jednostkami sowieckiej 15 Armii Agusta Korka, podczas ostatnich przygotowań do ofensywy polskiej nad Niemnem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919 - 1920.

  Dodano: 16.08.2010. 07:18  


  Najnowsze