• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Katowicach

  11.04.2012. 23:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W środę w Katowicach rozpoczął się XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, gospodarzem imprezy jest Uniwersytet Śląski. To największa konferencja naukowa o tematyce historycznej ruchu studenckiego w Polsce.


   

  Zjazd, odbywający się od 20 lat w różnych ośrodkach akademickich w kraju, po raz pierwszy zawitał do Katowic. Rozpoczął się w środę w sali Sejmu Śląskiego i potrwa do soboty.

  W różnych wydarzeniach weźmie udział kilkuset uczestników - studentów i doktorantów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych oraz zaproszeni goście, wśród których są naukowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Referenci będą przedstawiać wyniki swoich badań w 26 sekcjach tematycznych, jak np. historia kuchni i wyżywienia czy pamięć historyczna. Uczestnicy będą rozmawiać np. o autonomii oraz dostosowaniu zabytków industrialnych do celów komercyjnych.

  W programie zjazdu znajdzie się wiele wydarzeń towarzyszących i atrakcji kulturalnych, w tym imprezy integracyjne, koncerty plenerowe, wystawy, otwarte debaty eksperckie. Uczestnicy wezmą udział w grze miejskiej w klimacie międzywojennych Katowic.

  Na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego podczas zjazdu będzie stało ,,miasteczko historyczne" z licznymi atrakcjami dla zwiedzających, m.in. pokazami rekonstrukcji historycznej.

  W ostatnim dniu zjazdu uczestnicy wybiorą się na wycieczki po regionie. Będą mogli obejrzeć np. zamek w Pszczynie, Muzeum Chleba w Radzionkowie i zabytkowe kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach. W Katowicach zwiedzą najbardziej znane osiedla robotnicze: Giszowiec i Nikiszowiec.

  Organizacja Zjazdu na Śląsku to okazja popularyzacji historii regionu. Na stronie internetowej Zjazdu znalazły się ciekawostki związane z dziejami Górnego Śląska, o których nie każdy wie - np. to że w roku 1788 w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą w tej części Europy maszynę parową i że na Górnym Śląsku urodziło się czworo laureatów Nagrody Nobla, a sala plenarna w gmachu Sejmu RP w Warszawie wzorowana jest na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, w której zainaugurowano zjazd historyków.

  Wśród patronów honorowych zjazdu znaleźli się: minister nauki i szkolnictwa wyższego, rektor Uniwersytetu Śląskiego, wojewoda śląski, marszałek woj. śląskiego, prezydent Katowic i prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach.

  PAP - Nauka w Polsce

  kon/ ls/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach − odsłonięty 19 czerwca 1999 pomnik Wojciecha Korfantego znajdujący się na placu Sejmu Śląskiego, pomiędzy Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  Gmach Sejmu Śląskiego – zabytkowy budynek znajdujący się w centrum Katowic, przy ulicy Jagiellońskiej 25. Wybudowany w stylu modernistycznym. W okresie międzywojennym jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu II RP. Obecnie siedziba śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego – jeden z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego siedziba znajduje się przy Ppl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach oraz przy ul. Grota Roweckiego 5 w Sosnowcu.

  Paweł Eugeniusz Buszman (ur. 23 stycznia 1961 w Rudzie Śląskiej) – profesor doktor habilitowany nauk medycznych, polski kardiolog, konsultant medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach − sześciokondygnacyjny budynek przy ul. Jagiellońskiej 23 i pl. Sejmu Śląskiego 1.

  Marsz Autonomii - manifestacja odbywająca się corocznie począwszy od 2007 roku w okolicach 15 lipca (rocznica uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego w 1920 roku) w Katowicach, polegająca na przemarszu ulicami Katowic pod Urząd Wojewódzki (gmach dawnego Sejmu Śląskiego). Według organizatorów, Marsz jest manifestacją poparcia dla idei przywrócenia autonomii Górnego Śląska w nowoczesnej formie, wzorowanej na rozwiązaniach hiszpańskich czy niemieckich. Uczestnicy marszu niosą ze sobą flagi, bannery i transparenty w górnośląskich, żółto-błękitnych barwach, herby ze złotym orłem na błękitnym tle. Głównym organizatorem Marszu jest Ruch Autonomii Śląska. Według organizatorów, jest to największa w Polsce cykliczna manifestacja dotycząca spraw lokalnych społeczności. Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicą Jagiellońską, ulicą Józefa Lompy i ulicą Juliusza Ligonia. Plac leży w historycznej części Katowic, znajduje się w pasie placów miejskich (pl. Karola Miarki, pl. Sejmu Śląskiego, pl. Bolesława Chrobrego, pl. Rady Europy).

  Pomnik Studenta w Katowicach (właśc. Pomnik Studenta Uniwersytetu Śląskiego) − pomnik zlokalizowany przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej 12. Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (do 2003 roku Wydział Techniki) – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach wydziału rozwijane są dwa obszary działalności naukowej: informatyka oraz nauka o materiałach, w ramach których prowadzona jest edukacja na następujących kierunkach:

  Roman Maciuszkiewicz (ur. 1955 r. w Katowicach) – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1980 r. Malarz, grafik, autor tekstów o sztuce publikowanych m.in. w „Opcjach”, „Exicie”, „Śląsku”, „Dysonansach”. Wykładowca (prof. UŚ) w Instytucie Sztuki, na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2002-09 wykładał w ASP w Katowicach. W latach 19932001 współredaktor „Opcji”. W 2010 r. opublikował zbór esejów pt. „Obrazy, intuicje, imaginacje” (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego). Autor 38 wystaw indywidualnych, brał udział w ok. 90 prezentacjach sztuki w kraju i za granicą. na których otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Śląskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, BWA w Katowicach, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Muzeum Historii Katowic, Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach, Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz w kolekcjach prywatnych. Jest także autorem opowiadań publikowanych w pismach literackich: „Fraza”, „FA-art.”, „Dekada Literacka”, „Akant” oraz słuchowisk radiowych (Radio Katowice, 2001 r. – udział w II Festiwalu Teatru Radia i Telewizji, Sopot 2002; Radio Rzeszów – wyróżnienie w konkursie na słuchowisko, 2001 r.)

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jeden z wydziałów Uniwersytetu Śląskiego, mieszczący się w Katowicach przy ul. Bankowej 11B.

  Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego, instytucja naukowo-badawcza istniejąca w XX wieku w Katowicach przy ul. Granicznej. Została założona w 1957. Zajmowała się badaniem zjawisk społecznych Górnego Śląska i ich popularyzacją. Od 1971 podlegała Polskiej Akademii Nauk. Swą działalnością nawiązywała do istniejącego w latach 1934–1939 oraz 1945–1948 Instytutu Śląskiego w Katowicach. Janusz Gruchała (ur. 1949, zm. 21 listopada 2011) – polski historyk, prof. dr hab., wieloletni wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kierownik Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego.

  Lech Szaraniec (ur. 1940) − organizator i twórca restytuowanego po latach Muzeum Śląskiego w Katowicach, jego emerytowany dyrektor, autor licznych publikacji dotyczących historii i kultury Górnego Śląska, malarz i poeta, doktor nauk humanistycznych, fotograf i zbieracz przedwojennych pocztówek. Centrum Scenografii Polskiej to oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach mieszczący się w budynku Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego. Założone w 1991 jest ziszczeniem marzeń Zenobiusza Strzeleckiego, scenografa i teoretyka scenografii, który apelował o miejsce gromadzące ślady dokonań polskich scenografów. Jedyna w Polsce placówka zajmującą się gromadzeniem i ekspozycją eksponatów związanych ze scenografią teatralną. W Centrum urządzane są tylko czasowe wystawy tematyczne w dziedzinach powiązanych z teatrem i sztukami scenicznymi.

  Dodano: 11.04.2012. 23:33  


  Najnowsze