• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XX Targi Książki Historycznej

  24.10.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Prezentacje wydawnictw historycznych, spotkania z autorami i pokazy filmów dokumentalnych to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach XX Targów Książki Historycznej, które odbędą się od 24 do 27 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
  W tym roku Targi po raz trzeci zostaną zorganizowane w nowej siedzibie - Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, jednak - jak informują organizatorzy - w związku z dużym zainteresowaniem wydawców stoiska mają być wyeksponowane na całej powierzchni Arkad.

  Na Targach swoją ofertę zaprezentuje ponad 100 wydawnictw. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Salon Bibliotek, na którym swoją ofertę będą prezentować największe biblioteki z całej Polski. Po raz drugi też swój dorobek wydawniczy zaprezentują wydawnictwa muzealne.

  Jak zwykle Targom będą towarzyszyć liczne panele dyskusyjne, pokazy filmów dokumentalnych i spotkania z pisarzami m.in. z rosyjskimi autorami książek historycznych Władimirem Bieszanowem i Markiem Sołoninem. Przygotowane zostaną także interaktywne gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także spacery historyczne po Warszawie.

  Na Targi przyjedzie także zespół Percival prezentujący muzykę Słowian i Wikingów, który zagra dwa koncerty, zaprezentuje dawne instrumenty i opowie o dawnej muzyce. Swoją ofertę zaprezentują też wydawcy gier strategicznych i planszowych o tematyce historycznej. W weekend targowy będzie również kursował specjalny tramwaj historyczny, w którym przewodnicy będą opowiadać o historii Warszawy.

  Honorowy patronat nad Targami objęli prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  PAP - Nauka w Polsce

  akn/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Motor Show (Poznań): Poznań Motor Show to największa w Polsce impreza targowa branży motoryzacyjnej, organizowana co roku przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Stałą częścią wystawy jest salon samochodowy, na którym wystawcy prezentują swoją gamę modeli. W zależności od edycji, targom towarzyszą także dodatkowe salony, takie jak salon motocyklowy, salon karawaningu, czy salon lotniczy, a także dodatkowe atrakcje, takie jak np. rodzinne miasteczko bezpieczeństwa czy pokazy motocyklowe. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie (serb. Beogradski sajam knjiga, ang. Belgrade Book Fair) - jedna ze starszych i najważniejszych imprez literackich w Europie. Oprócz programu wydawniczego, impreza obejmuje konferencje, okrągłe stoły, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty i inne. Targi Książki w Belgradzie są najczęściej odwiedzanym wydarzeniem kulturowym w Serbii. W 2010 na targach gościło 142,716 odwiedzających, w tym 982 akredytowanych dziennikarzy.

  Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej (chiń. trad. 台北國際書展, ang. Taipei International Book Exhibition TIBE) – istnieją od 1987 roku. Odbywają się w lutym w "Taipei World Trade Center" (TWTC). Podczas targów prezentowane są najnowsze trendy wydawnicze, organizowane seminaria, spotkania z wydawcami i autorami. Ze względu na swoje położenie geograficzne, targi w Tajpej stały się międzynarodowym forum dyskursu kulturalnego oraz wymiany doświadczeń pomiędzy europejskim rynkiem wydawniczym a rynkiem książki azjatyckiej. VII Memoriał Zdzisława Ambroziaka - siatkarski turniej, który odbył się w dniach 21-23 września 2012 roku w hali Arena Ursynów w Warszawie. Organizatorami turnieju były: Fundacja im. Zdzisława Ambroziaka i Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji. Honorowy patronat objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  VI Memoriał Zdzisława Ambroziaka - siatkarski turniej, który odbył się w dniach 23-25 września 2011 roku w hali Arena Ursynów w Warszawie. Organizatorami turnieju były: Fundacja im. Zdzisława Ambroziaka i Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji. Honorowy patronat objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Memoriał transmitowała TVP Sport. III Memoriał Zdzisława Ambroziaka - siatkarski turniej, który odbył się w dniach 26-28 września 2008 roku w hali Arena Ursynów w Warszawie. Organizatorami turnieju były: Fundacja im. Zdzisława Ambroziaka, Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji oraz Uczniowski Klub Sportowy "Gocław 75". Honorowy patronat objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Memoriał transmitowała stacja Polsat Sport.

  Kacper Śledziński - polski historyk i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, publikował na łamach „Dziennika Polskiego” i miesięcznika „Spotkania z Zabytkami”. Autor popularnonaukowych książek poświęconych między innymi dokonaniom polskich oddziałów i żołnierzy podczas II wojny światowej. W 2011 roku opublikował nakładem wydawnictwa ZNAK książkę "Czarna Kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka" nominowaną między innymi do tytułu Książki Historycznej Roku, natomiast w roku 2012 "Cichociemnych. Elitę polskiej dywersji". W przeszłości pisał także książki poświęcone wojskowości polskiej i słowiańskiej wcześniejszych epok. IV Memoriał Zdzisława Ambroziaka - siatkarski turniej, który odbył się w dniach 25-27 września 2009 roku w hali Arena Ursynów w Warszawie. Organizatorami turnieju były: Fundacja im. Zdzisława Ambroziaka, Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji oraz Uczniowski Klub Sportowy "Gocław 75". Honorowy patronat objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Memoriał transmitowały stacje TVP Sport i TVP Info.

  V Memoriał Zdzisława Ambroziaka - siatkarski turniej, który odbył się w dniach 15-17 października 2010 roku w hali Arena Ursynów w Warszawie. Organizatorami turnieju były: Fundacja im. Zdzisława Ambroziaka i Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji. Honorowy patronat objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Memoriał transmitowała TVP Sport.

  Polska Izba Książki (PIK) – ogólnokrajowa organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca zarówno wydawców, jak i księgarnie,hurtownie książek, drukarnie, a także wszelkie przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki.

  Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów, które odbywają się cyklicznie w maju każdego roku. HOBBY – salon modelarstwa i gier towarzyskich odbywający się od 2003 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Salon odbywa się co roku w okolicach końca października. Na targach pokazywane są nowinki z świata gier i świata modelarskiego. Odbywają się warsztaty i pokazy "Akademia Modelarstwa". Jedną z głównych atrakcji są Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych, podczas których modelarze z Polski prezentują swoje modele pojazdów trakcyjnych, innych pojazdów szynowych oraz elementów infrastruktury kolejowej. Co roku modelarze kolejowi z segmentów budują makietę modułową, która zajmuje większą część sali wystawowej. Również cyklicznie odbywają się Eliminacje Mistrzostw Samochodów Sterowanych Radiem.

  Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "COSTERINA" - organizatorem Targów jest Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyna oraz Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie. Celem Targów jest promocja autorów i wydawnictw literatury kaszubskiej i pomorskiej oraz tworzenie możliwości nawiązania kontaktów i współpracy z autorami i wydawcami.

  Dodano: 24.10.2011. 00:11  


  Najnowsze