• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zajrzyj do Muzeum PRL-u w Nowej Hucie

  13.09.2011. 23:00
  opublikowane przez: Katarzyna Kwaniewska

  "Zajrzyj do Huty" to cykl imprez, które w dniach 17 " 18 września 2011 r. odbędą się w placówkach kulturalnych Krakowa. Po raz pierwszy łączą się one z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Kolejny raz będzie w nich brało udział Muzeum PRL-u, które jest krakowskim oddziałem Muzeum Historii Polski.

  W programie dni "Zajrzyj do Huty" muzeum nasze zaprasza m.in. na wystawę poświęconą 35 rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Na ekspozycji można wysłuchać oryginalnych wypowiedzi osób tworzących KOR a także ofiar peerelowskiego systemu, zobaczyć przedmioty związane z wydarzeniami sprzed 35 lat, przejść przez zaaranżowane na potrzeby wystawy miejsca (pokój konspiracyjny, "ścieżka zdrowia" itd.). Zapewne z dużym zainteresowaniem spotka się odnowiony i znów czynny (jedyny w Polsce) saturator, z którego w peerelu sprzedawano wodę gazowaną.

  W projekcie "Zajrzyj…" oprócz Muzeum PRL-u biorą udział m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty, Centrum Administracyjne " ArcelorMittal Poland S.A Oddział w Krakowie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

  Program imprez w Muzeum PRL-u

  Sobota 17 września


  10.00 " 18.00 " zwiedzanie wystawy PROjekt hardKOR,

  11.00 " gość specjalny " SATURATOR. Tego dnia powraca do nas na stałe! Zapraszamy na wodę z sokiem.

  17.00 " 19.00 " "Hot Huta Rock", czyli pierwsza edycja karaoke z nowohuckimi gwiazdami sceny muzycznej. Prowadzenie: Marcin Nohucki "Bzyk" z zespołu Wu-Hae. Wstęp wolny.


  Niedziela 18 września

  10.00 " 18.00 " zwiedzanie wystawy PROjekt hardKOR,

  10.00 " 13.00 " poranek z peerelowskimi bajkami "Poczytaj mi mamo" " projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy. W programie m.in. bajka O misiu Fąfeluszku i pszczole w jego uszku.  Więcej informacji:
  Muzeum PRL-u " krakowski oddział Muzeum Historii Polski
  Os. Centrum E-1, 31-943 Kraków " Nowa Huta
  e-mail: muzeumprl@muzhp.pl

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Rozproszone Nowej Huty – ekomuzeum w Nowej Hucie zorganizowane pod auspicjami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działalność muzeum opiera się na współpracy różnych instytucji i osób prywatnych (zwanych Partnerami), prowadzących działalność na terenie Nowej Huty, nierzadko w zabytkowych lub istotnych dla dziejów dzielnicy budynkach. Szczególnym wydarzeniem, przygotowywanym przez Partnerów Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, jest doroczna, dwudniowa impreza pod nazwą "Zajrzyj do Huty", podczas której turyści mogą zwiedzić nowohuckie atrakcje z przewodnikiem, również miejsca na co dzień niedostępne. Pierwsze "Zajrzyj do Huty" miało miejsce w 2009 roku, w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty. Dzieje Nowej Huty – muzeum w Krakowie, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, bada, opracowuje i udostępnia informacje o Nowej Hucie od prehistorii do współczesności; organizuje wystawy tematyczne, lekcje muzealne, wykłady i konferencje naukowe, a także przygotowuje naukowe i popularyzatorskie publikacje dotyczące dziejów Nowej Huty. Dodatkowo urządza wycieczki umożliwiające poznanie m.in. architektury i urbanistyki starej części Nowej Huty wraz z Placem Centralnym i Centrum Administracyjnym kombinatu, nowoczesnej architektury sakralnej, wpisanej w historię walki mieszkańców tej dzielnicy z systemem komunistycznym, a także obiektów i zespołów zabytkowych, istniejących na tym terenie przed powstaniem Nowej Huty. Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie – muzeum mieszczące się w Krakowie na osiedlu Górali 23 w Nowej Hucie, prowadzone przez Małopolską Fundację Dom Kombatanta Rzeczpospolitej Polskiej-Muzeum Czynu Zbrojnego. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Royal Ontario Museum (ang. Królewskie Muzeum Ontario) – największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy okresowe wystawy, organizuje warsztaty i prelekcje. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej.

  Kamienica Hipolitów – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usytuowany przy placu Mariackim w Krakowie. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. Dom mieszczański, która pokazuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Dom Zwierzyniecki (dawniej Zwierzyniecki Salon Artystyczny) – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczący się przy ulicy Królowej Jadwigi 41. Prezentowana jest tu twórczość związanych ze Zwierzyńcem artystów oraz organizowane są wystawy czasowe związane z tą dzielnicą Krakowa, krakowskimi przedmieściami oraz folklorem miejskim.

  Dodano: 13.09.2011. 23:00  


  Najnowsze