• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamki Państwa Krzyżackiego na wystawie w Grudziądzu

  04.11.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Wystawa "Potęga i upadek. Zamki Państwa Krzyżackiego" zostanie otwarta w piątek w Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Na ekspozycję złożą się fotografie oraz obrazy przedstawiające warownie.
  Ideą wystawy jest ukazanie Państwa Zakonnego poprzez zamki, które były podstawą jego struktury. Warowne były ośrodkami władzy, administracji, gospodarki, wojskowości i sądownictwa, a największe z nich, komturskie, także siedzibami konwentów zakonnych. Przez ponad 150 lat Zakon wzniósł około 150 zamków.

  Na wystawie w Grudziądzu zaprezentowanych zostanie 60 najważniejszych zamków lub ich pozostałości z całego ówczesnego państwa zakonnego, w tym również z terenów obecnego obwodu kaliningradzkiego.

  Zamki w obecnym ich stanie zostaną pokazane na fotografiach, których autorem jest Mirosław Garniec. Większości zdjęć będą towarzyszyć malarskie rekonstrukcje, przedstawiające warownie w ich pierwotnym kształcie. Obrazy zostały namalowane na płótnie, w konwencji średniowiecznej, przez Bożenę Januszewską i Katarzynę Wolską.

  Fotografie i obrazy opatrzone są informacjami zawierającymi m.in. dawne i obecne nazwy miejscowości, w których usytuowane są zamki, określenie typu architektonicznego budowli, daty i rangi rezydujących tam urzędników.

  Wystawa będzie prezentowana w gmachu głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi do 4 marca przyszłego roku.

  PAP - Nauka w Polsce

  rau/ hes/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Szlak Zamków Gotyckich – samochodowa trasa turystyczna grupująca 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Znajdują się wśród nich zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Szlak administrowany jest przez Stowarzyszenie Gmin Polskie Zamki Gotyckie. Szlak jest znakowany, istnieją różne warianty jego przebiegu. Grudziądz Mniszek - stacja kolejowa w Grudziądzu, w województwie kujawsko-pomorskim. Ruch pociągów pasażerskich i towarowych. Urządzenia sterowania ruchem kolejowym: ręczne. Semafory kształtowe, tarcze ostrzegawcze świetlne, zwrotnice przestawiane ręcznie. Narodowe Muzeum Antropologiczne(hiszp.: Museo Nacional de Antropología)– muzeum w stolicy Meksyku, położone w stołecznym parku Chapultepec. Otwarte 17 września 1964 roku muzeum zostało zaprojektowane przez Pedro Ramíreireza Vásquezea. Projekt nawiązuje do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Cześć dużego, prostokątnego dziedzińca przykryta jest zadaszeniem wspartym na jednym słupie pokrytym płaskorzeźbami przedstawiającymi historię Meksyku. Z prostokątnego dziedzińca wchodzi się do mieszczących się na parterze 12 sali wystawowych, razem muzeum ma 23 sale z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową. Na piętrze urządzona jest ekspozycja etnograficzna. Układ ekspozycji w salach na parterze jest następujący:

  Lądowisko Grudziądz-Szpital im. dr. Władysława Biegańskiego – lądowisko sanitarne w Grudziądzu, w województwie kujawsko-pomorskim, położone przy ul. Rydygiera 15/17. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.. Położone na specjalnych palach 5,7 m nad ziemią. Pod lądowiskiem znajduje się parking. I powstanie pruskie wybuchło wiosną 1242 roku. Przyczyną niepokojów była klęska połączonych wojsk zakonów krzyżackiego i kawalerów mieczowych w bitwie z wojskami ruskimi na jeziorze Pejpus. Na wiadomość o krzyżackiej klęsce Świętopełk rozpoczął walkę o Wisłę. Ściągał cło ze statków zakonu, zajął niemieckie statki na Wiśle, a później wstrzymał całą żeglugę, co odcięło zamki krzyżackie od zaopatrzenia. Zachodnie plemiona Prusów wyrzekły się chrześcijaństwa. Krzyżacy zostali wyparci z większości miast. Największy sukces osiągnęli Prusowie latem 1243 roku w bitwie pod Rządzem w pobliżu Grudziądza, gdzie rozbili wojska krzyżackie. Krzyżacy zachowali jedynie silne grody: Elbląg i Bałga na wybrzeżu; Radzyń, Chełmno i Toruń na Ziemi Chełmińskiej. Powstanie zakończył układ w Dzierzgoniu podpisany 7 lutego 1249 r.

  Katalog wystawowy – wydawany przed każdą Wystawą Psów Rasowych w formie książki spis wystawców oraz psów biorących udział w wystawie psów. W katalogu zapisany jest również program sędziowania a także układ ringów. W katalogu podane jest imię każdego psa, jego przydomek hodowlany, data urodzenia, maść, numer rejestracyjny i rodowodu, informacja o rodzicach, nazwisko hodowcy a także dane właściciela psa. Na wystawie każdy pies ma swój numer katalogowy, który również jest uwzględniony w katalogu. Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.

  Zamek Chenonceau, Zamek Dam – jest jednym z tzw. zamków nad Loarą, usytuowanym w miejscowości Chenonceaux we Francji. Bywa często nazywany także Zamkiem Dam (Château des Dames) ze względu na sześć kobiet, które jako jego właścicielki stopniowo go rozbudowywały. Były to: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze. Kamienice na Starym Mieście w Grudziądzu - zabudowa występująca w centrum Grudziądza. Większość budynków to rekonstrukcje zabudowy sprzed II wojny światowej.

  Powiat Nowe Zamki (słow. okres Nové Zámky) – słowacka jednostka podziału terytorialnego znajdująca się w kraju nitrzańskim. Zamieszkiwany jest przez 149 594 obywateli (w roku 2001) z czego 59,5 % stanowią Słowacy, 38,3 % Węgrzy. Powiat Nové Zámky zajmuje obszar 1 347 km², średnia gęstość zaludnienia wynosi 111,06 osób na km². Miasta: Štúrovo, Šurany, i powiatowe Nowe Zamki.

  Okręg wyborczy nr 12 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Grudziądz oraz powiatów: brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego i rypińskiego (województwo kujawsko-pomorskie). Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej. W obecnym kształcie został utworzony w 2011 na podstawie Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112). Po raz pierwszy wybory zostały zorganizowane w nim 9 października 2011.

  Poliptyk Grudziądzki (przełom XIV i XV wieku) - późnogotycka malowana nastawa ołtarzowa pochodząca z kaplicy zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Obecnie znajduje się w Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Wałdowo Szlacheckie – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Grudziądz. Znajduje się w odległości 11 km od centrum miasta. Obecnie coraz więcej Grudziądzan buduje swoje domy w Wałdowie. Co wpływa na dodatnie saldo migracji. We wsi znajduje się przystanek kolejowy oraz szkoła podstawowa z gimnazjum.

  Expo 2005 – wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Tematem przewodnim tej wystawy było hasło Mądrość natury. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe. Katalog wystawy – wydawnictwo, towarzyszące wystawie, najczęściej sztuki. Zawiera wtedy notę biograficzną wystawiającego artysty, reprodukcje jego dzieł oraz często recenzję twórczości. Katalogi wystaw wydają muzea oraz placówki wystawiennicze i galerie. Czasami są to szczegółowe opracowania wystawianych zbiorów. Zawierają wówczas ich fotografie, wymiary, datowanie, informację o ich pochodzeniu, a także bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów.

  Świerkocin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Grudziądz. Kobylanka – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Grudziądz.

  Dodano: 04.11.2011. 00:25  


  Najnowsze