• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbliża się 52. Tydzień Filozoficzny na KUL

  06.03.2010. 11:13
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  O filozofii szczęścia będą dyskutować uczestnicy 52. Tygodnia Filozoficznego, które w dniach 8-11 marca organizuje Koło Filozoficzne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

  Filozofowie zajmą się m.in. etyką szczęścia według Arystotelesa, zagadnieniem szczęścia w filozofii nowożytnej, wizją szczęścia w utopii i szczęściem w ujęciu Bolesława Prusa. Będą się też zastanawiać nad tym, czym i dlaczego jest szczęście, czy nauka daje szczęście i czy szczęście jest celem cel czy owocem dobrego życia.
  Uczestnicy spotkania będą również dyskutować na temat tego, jak postrzegano szczęście w tradycji chińskiej, indyjskiej, arabskiej, łacińskiej i chrześcijańskiej.

  Organizatorzy sympozjum zaplanowali również panel nestorów filozofii pt. "O szczęściu, które daje filozofia" z udziałem prof. A.B. Stępnia, s. prof. J. Zdybickiej, dr. St. Majdańskiego, ks. prof. J. Krokosa, prof. J. Gałkowskiego i o. prof. E. I. Zielińskiego.

  Przewidziana jest także debata studentów Uniwersytetu Gdańskiego i KUL, pt. "Czy szczęście jest kwestią szczęścia?".

  Wszystkie wykłady odbędą się w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego (s.150) w Gmachu Głównym KUL.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szczęsna — staropolskie imię żeńskie. Wywodzi się od słowa "szczęśliwa". Żeński odpowiednik imienia Szczęsny; jest uważana za odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Feliksa, Felicja. Patronem tego imienia jest św. Zygmunt Szczęsny Feliński Epikureizm – kierunek filozoficzny zapoczątkowany w starożytności przez Epikura, w ok. 306 r. p.n.e. kontynuowany także w czasach nowożytnych. Podobnie jak w większości kierunków filozoficznych hellenizmu dla epikurejczyków najważniejszą dziedziną filozofii była etyka – uważali oni, że podstawowym zagadnieniem filozoficznym jest szczęście, które upatrywali w przyjemności. Szczęsny — imię męskie pochodzenia polskiego, po raz pierwszy notowane w 1422 roku. Wywodzi się od słowa "szczęśliwy" i jest uważane za odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Feliks. Patronem tego imienia jest święty Zygmunt Szczęsny Feliński, wspominany 17 września.

  Górka Szczęśliwicka (Kopiec Szczęśliwicki) – sztucznie usypane wzniesienie o wysokości 152 m n.p.m., w Parku Szczęśliwickim na Szczęśliwicach, w zachodniej części dzielnicy Ochota i najwyższy punkt wysokościowy Warszawy. Teren parku (ok. 3,5 ha) otoczony jest od zachodniej (po drugiej stronie ul. Drawskiej) strony domami przy ul. Przy Parku oraz Fortem Szczęśliwice, a od wschodniej – jeziorkiem Glinianki Szczęśliwickie. Artykulator - mechaniczne urządzenie używane w ortodoncji i chirurgii szczękowo-twarzowej, w którym są usytuowane gipsowe modele szczęk. Praca artykulatora służy do zmienienia położenia (fiksowania) gipsowej szczęki i żuchwy. Zadaniem artykulatora jest zobrazowanie specjalistom jak zmieni się układ szczęk i warunków zgryzowych pacjenta po zabiegu chirurgicznym.

  Szczęka (łac. maxilla) albo kość szczękowa (łac. os maxillare) – kość parzysta, stanowiąca zasadniczą część składową czaszki twarzowej. Kość szczękowa składa się z trzonu (corpus) i czterech wyrostków: czołowego, jarzmowego, podniebiennego i zębodołowego. Szczęki 4 - Zemsta – amerykański film z 1987 roku z gatunku thriller. Jest to czwarta i ostatnia część serii Szczęki; reżyserem, scenarzystą i producentem jest Joseph Sargent.

  Hamulec V-brake - hamulec szczękowy stosowany głównie w rowerach MTB. Od tradycyjnych rowerowych hamulców szczękowych różni się konstrukcją ramion zaciskających szczęki. Szczękoczułki, inaczej chelicery (chelicerae) - pierwsza para chwytnych narządów gębowych u niektórych szczękoczułkowców (pajęczaków i kikutnic). Składają się z dwóch lub trzech segmentów. Służą do walki, także do rozrywania zdobyczy. Często znajdują się w nich ujścia gruczołów jadowych.

  Bentheuphausia amblyops – średniej wielkości gatunek szczętek (Euphausiacea), jedyny w monotypowym rodzaju Bentheuphausia, który jest również jedynym w monotypowej rodzinie szczętek Bentheuphausiidae. Wszystkie inne znane gatunki kryla (85 gatunków) są sklasyfikowane w rodzinie Euphausiidae.

  Zatoka szczękowa (łac. sinus maxillaris), zwana też dawniej jamą Highmora – parzysta przestrzeń pneumatyczna mieszcząca się obustronnie w trzonie szczęki. W wymiarze pionowym i strzałkowym ma ponad 3 cm, w płaszczyźnie czołowej 2,5 cm. Ma ona kształt trójściennej piramidy.

  Dodano: 06.03.2010. 11:13  


  Najnowsze