• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbliża się Festiwal Kultury Antycznej - Gotania 2011

  18.07.2011. 09:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Masłomęczu i w Hrubieszowie w województwie lubelskim odbędzie się w dniach 29-31 lipca archeologiczna impreza plenerowa pod merytorycznym patronatem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy.

  Jak informują organizatorzy, Festiwal jest naturalną kontynuacją przygotowywanych od wielu lat "Biesiad archeologicznych". Jednak tym razem skala przedsięwzięcia jest znacznie większa, zarówno pod względem czasowym, jak również terytorialnym. Tradycyjnie impreza odbędzie się w ostatni weekend lipca.

  Pierwszego dnia, 29 lipca, w okolicach Hrubieszowskiego Domu Kultury oraz Muzeum w Hrubieszowie po uroczystym otwarciu Festiwalu przejdzie parada grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy, prezentujących stroje, obyczaje, rzemiosła, broń i uzbrojenie plemion barbarzyńskich oraz legionów rzymskich. Zgromadzeni obejrzą również walki gladiatorów.

  Drugiego dnia impreza przeniesie się do Masłomęcza, gdzie powstanie historyczny obóz barbarzyńców i Rzymian otwarty dla przybyłych. Ciekawostką będzie inscenizacja ciałopalnego pochówku barbarzyńskiego wojownika. Gwoździem programu natomiast jest Wielka Bitwa o Gotanię, czyli starcie sprzymierzonych plemion barbarzyńskich z rzymskimi legionistami. Wieczór upłynie pod znakiem muzyki. Zaplanowano koncerty grup Shannon i Żywiołak.

  Podczas ostatniego dnia Festiwalu w Hrubieszowskim Dom Kultury odbędzie się konferencja "Od zasobów historycznych do zrównoważonej gospodarki turystycznej i do nowych technologii" i finałowa bitwa o panowanie nad Gotanią. Zwieńczeniem imprezy będzie występ Teatru Ognia Draco i koncert Ani Wyszkoni.

  Szczegółowy program imprezy dostępny na stronie Masłomęckiego Stowarzyszenia Wioska Gotów: http://wioska-gotow.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Barbaricum – określenie używane przez starożytnych Rzymian, którym nazywali oni ziemie zamieszkane przez barbarzyńców, czyli ludzi pozostających poza wpływami antycznej (grecko-rzymskiej) kultury, w szczególności zaś za Renem i Dunajem (północna granica Imperium Rzymskiego). Malborski Przegląd Muzyczny to festiwal muzyczny odbywający się w Malborku w Osadzie Zamczysko, Miejskim Domu Kultury, pubie Nemrod. Zainaugurował w roku 2003. Impreza co roku rozpoczyna się wiosną i trwa do przełomu sierpnia i września. Podczas eliminacji prezentują się młode zespoły z całego kraju. Najlepsze, wybrane przez jury kwalifikują się do finału. Idea imprezy polega na pomocy w promocji młodych artystów (m.in. poprzez lokalne media) oraz zainteresowaniu młodzieży kulturą, nauczeniu otwartości (na festiwalu prezentują się formacje różnorodne stylistycznie) i wciągnięciu we współtworzenie swojego krajobrazu kulturalnego (nad imprezą pracują młodzi wolontariusze).

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko - impreza kulturalna odbywająca się we wsi Gorajec leżącej na Roztoczu. Celem imprezy jest kultywacja dziedzictwa kulturowego narodów zamieszkujących Galicję przed II wojną światową. Organizatorem Festiwalu są miejscowi aktywiści ze Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza FOLKOWISKO działający we współpracy z Ośrodkiem Wczasowym Chutor Gorajec, Radą Sołecką Gorajca oraz organizacjami pozarządowymi. Oficjalną stroną festiwalu jest portal www.folkowisko.pl

  Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris – wojewódzka samorządowa instytucja kultury organizująca różnorodne imprezy artystyczne, głównie na terenie Górnego Śląska. Najważniejszym przedsięwzięciem jest coroczny, interdyscyplinarny festiwal sztuki kameralnej Ars Cameralis, prezentujący dokonania artystów zarówno górnośląskich, jak i zapraszanych z całego świata. Ponadto Ars Cameralis: Mayday Rock Festival - cykliczna impreza muzyczna, organizowana w Młodzieżowym Centrum Kultury Mayday w Głogowie, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głogowie. W ramach festiwalu odbywa się przegląd i konkurs wśród muzyków i zespołów rockowych. Festiwal kończy koncert finałowy, podczas którego prezentowani są laureaci konkursu oraz zaproszeni goście - przeważnie popularne zespoły i muzycy.

  Festiwal Chóralny "Wschód - Zachód - Zbliżenia" odbywa się co roku w Radomsku. Pierwsza edycja tego stosunkowo młodego festiwalu miała miejsce w czerwcu 2005 roku. Podczas dwóch dni festiwalu odbywa się sześć koncertów. Pierwszego dnia w Koncercie Inauguracyjnym chóry prezentują się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku - każdy chór przedstawia swój dowolny program a na koniec koncertu wszystkie chóry wykonują razem jeden wybrany utwór. Następnego dnia w niedzielę do południa chóry koncertują w radomszczańskich kościołach a w godzinach popołudniowych występują z programem rozrywkowym w plenerze na dziedzińcu Miejskiego Ratusza. XII Sopot TOPtrendy Festiwal odbędzie się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu jest telewizja Polsat, która będzie też transmitowała wydarzenie na swojej antenie.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji.

  43. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2014 – najstarszy polski festiwal filmowy Lubuskie Lato Filmowe z nagrodą główną Złotego Grona odbędzie się w dniach 29 czerwca do 6 lipca 2014 r. w Łagowie w województwie lubuskim. Organizatorem Lubuskiego Lata Filmowego jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze. Telewizja Polska objęła 43. LLF korporacyjnym patronatem medialnym Stowarzyszenie Artystyczne Magazyn Zbożowy GS – stowarzyszenie działające w obszarze kultury, którego siedzibą jest Magazyn Zbożowy GS w Mogilnie. Wśród projektów realizowanych przez stowarzyszenie są cykle koncertów muzyki niezależnej „Muzyka Pozaradiowa” i organizacja, wraz z Mogileńskim Domem Kultury, „Mogileńskich Spotkań Plastycznych” – imprezy odbywającej się co dwa lata, której trzonem jest wystawa w Domu Kultury. Uzupełniają ją wystawy towarzyszące, wydarzenia muzyczne i teatralne.. Od wielu lat imprezę ubogacają występy teatru Terminus A Quo z Nowej Soli.

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej TRATWA − w latach 20042006 roku organizowany pod nazwą Eko-Tratwa, to cykliczna impreza muzyczna o formie festiwalu, gdzie głównymi nurtami wykonywanych utworów są: szanty i piosenka żeglarska. Impreza organizowana jest w Katowicach, przeważnie w Śląskim Centrum Kultury. Od 2008 festiwal odbywa się w Chorzowie, w Chorzowskim Centrum Kultury. Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej – międzynarodowa impreza piłkarska, w której biorą udział drużyny składające się wyłącznie z osób bezdomnych. Jest to impreza coroczna, do 2008 odbyło się sześć edycji tej imprezy. W 2013 organizatorem imprezy będzie Poznań.

  Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Kasztelania to największa tego typu impreza odbywająca się na północnym Mazowszu. Organizatorami festiwalu są: Dom Kultury w Sierpcu, Burmistrz Sierpca oraz Rada Miejska Sierpca. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1996 roku z inicjatywy Roberta Chojnackiego, który przez wiele lat był dyrektorem artystycznym festiwalu. Następnie funkcję dyrektora artystycznego pełniła Jagoda Chojnacka. Gospodarzem festiwalu jest Ludowy Zespół Artystyczny "Kasztelanka". Suwałki Blues Festival – suwalski festiwal bluesowy organizowany od 2008 roku. Jego organizatorami są Urząd Miejski i Suwalski Ośrodek Kultury. Impreza tradycyjnie odbywa się w drugi weekend lipca. Festiwal znany jest również na arenie międzynarodowej i gości muzyków spoza Polski.

  Marie-Josée Croze (ur. 23 lutego 1970 w Montrealu) − kanadyjska aktorka, laureatka głównej nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za rolę w filmie Inwazja barbarzyńców.

  Dodano: 18.07.2011. 09:11  


  Najnowsze