• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbliżają się obchody 90-lecia Wydziału Fizyki UW na Hożej

  28.01.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego organizuje uroczyste obchody 90. rocznicy oddania do użytku gmachu przy ulicy Hożej w Warszawie. Z tej okazji 26 lutego w budynku odbędzie się sesja naukowa, a odwiedzający będą mogli zobaczyć laboratoria i posłuchać wykładów popularnonaukowych.

  "30 stycznia 1921 roku oddano do użytku gmach Zakładu Fizycznego Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Hożej 69. Od tego momentu rozpoczęła się historia fizyki na Hożej. () W swojej historii Hoża była światowym centrum badań nad fotoluminescencją, tu powstał pierwszy polski akcelerator, odkryto hiperjądra, uruchomiono pierwsze polskie łącze internetowe i pierwszą polską stronę www. To tylko początek listy znaczących dokonań" - wylicza w komunikacie przekazanym PAP dr Marek Pawłowski z Wydziału Fizyki.

  26 lutego dla pracowników, studentów i zaproszonych gości odbędzie się uroczysta sesja naukowa, a po niej dziennikarze będą mogli zwiedzić nowe laboratoria, w których prowadzone są m.in. badania nad kropkami kwantowymi - przyszłością atomowej elektroniki.

  Po południu Instytut Fizyki otworzy swe podwoje przed publicznością w każdym wieku. Odbędą się warsztaty fizyczne dla dzieci, zwiedzanie laboratoriów, pokazy o mitach i limitach związanych z mikroskopem oraz wykłady popularnonaukowe. Naukowcy opowiedzą o grafenie, czyli bardzo "sprytnym" węglu oraz spróbują odczarować przed publicznością najbardziej "magiczne" działy fizyki - grawitację i fizykę kwantową. Poza tym, będzie też można obejrzeć wystawę historyczną.

  Szczegółowy program obchodów i imprez wkrótce pojawi się na stronach wydziału. Znajdą się tam także opisy udostępnianych do zwiedzania laboratoriów i zapowiedzi wykładów. Na warsztaty dla dzieci oraz na zwiedzanie czterech laboratoriów będzie można zapisać się internetowo (http://www.fuw.edu.pl/) w tygodniu poprzedzającym uroczystości.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dariusz Wasik – polski fizyk, doktor habilitowany, profesor UW, były prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, obecny kierownik Studium Doktoranckiego. Pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej działa pod tą nazwą od 1 października 2001 r, po przemianowaniu Wydziału Matematyki i Fizyki, który został utworzony 1 lutego 1989 roku w wyniku przekształcenia się Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii w dwa odrębne Wydziały. Jednak zarówno matematyka jak i fizyka rozwijały się, od momentu powstania Uniwersytetu, w ramach Wydziału Przyrodniczego.

  Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku funkcjonuje od 1 września 2007 r. po podziale Wydziału Matematyczno-Fizycznego na dwie jednostki: Wydział Fizyki i Wydział Matematyki i Informatyki.

  Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego (IF UO) - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego. Dzieli się na 3 katedry, 1 zakład i 8 pracowni naukowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z spektroskopią atomową, fizyką plazmy i astrofizyką, strukturą elektronowa i atomową fazy skondensowanej, fizyką teoretyczną, biofizyką oraz dydaktyką fizyki. Instytut oferuje studia na kierunku fizyka. Aktualnie w instytucie kształci się studentów w trybie dziennym na studiach I (licencjat lub inzynier), II (mgr) i III (dr) stopnia oraz na studiach podyplomowych. Jego kadrę naukową tworzy 24 pracowników: 4 profesorów, 5 doktorów habilitowanych, 14 doktorów i 1 magister, zatrudnia też 5 pracowników naukowo-technicznych . Siedzibą instytutu jest Gmach Główny Uniwersytetu Opolskiego położony przy ulicy Oleskiej w Opolu, powstały w latach 50. XX wieku.

  Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego – jeden z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wyodrębnił się z Wydziału Fizyki i Chemii 1 października 2007 roku. Wcześniej wchodził w skład Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii (1951-1996) oraz Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (do 1951 roku). Jego siedziba znajduje się przy ul. Tamka 12 w Łodzi.

  Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

  Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (często używany skrót to FUW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący badania naukowe i kształcący w dziedzinach:

  Dodano: 28.01.2011. 00:11  


  Najnowsze