• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zrób film i wygraj 10 tysięcy

  08.07.2009. 18:56
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Ruszyła druga edycja konkursu filmowego "Matematyka nie kończy się w szkole". W rywalizacji może wziąć udział każdy, kto przygotuje krótkie nagranie promujące tę dziedzinę nauki. Autor najciekawszej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Organizatorem inicjatywy jest firma Zibi.

  Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronie www.kalkulatory.pl, następnie stworzyć film związany z matematyką oraz zgłosić go do konkursu przy pomocy specjalnego modułu. Prace można nadsyłać do 30 września. Przygotowany w dowolnej technice materiał powinien trwać od 1 do 3 minut. Konkursowe prace zostaną umieszczone na serwisie internetowym YouTube. Od 1 do 31 października br. będą mogli je oceniać Internauci. Następnie jury, złożone z przedstawicieli Patronów Medialnych, na podstawie ocen oraz częstotliwości odsłon nagrania, wyłoni zwycięzców.

  Autor najciekawszego filmu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Dalsze miejsca zostaną wyróżnione nagrodami rzeczowymi w postaci: aparatu fotograficznego Casio EXILIM F1, kalkulatora graficznego Casio ClassPad 330 oraz dziesięciu kalkulatorów Casio FX-82ES. Laureat konkursu będzie mógł również wskazać nauczyciela, który otrzyma "Nagrodę Mistrza", tj. kalkulator graficzny Casio 9860G SLIM i projektor multimedialny Casio XJ-S37.

  "Celem projektu jest promocja matematyki wśród młodych ludzi. W zeszłorocznej edycji konkursu udział wzięło 130 osób. Nadesłane prace zupełnie nas zaskoczyły " były bardzo kreatywne, niektóre zabawne i w ciekawy sposób przedstawiały "królową nauk", co pokazuje, iż matematyka nie musi być nudna czy przewidywalna i kojarzyć się wyłącznie ze szkolnymi murami." - mówi Piotr Tomczak, specjalista ds. kalkulatorów Casio, organizator konkursu.

  Szczegóły oraz pełny regulamin II edycji konkursu "Matematyka nie kończy się w szkole", dostępny jest na stronie internetowej www.kalkulatory.pl.

  Organizatorem projektu jest firma Zibi, Patronami Medialnymi - "Wiedza i Życie, Matematyka, Cogito, Perspektywy.pl, EduForum.pl i Servis.pl, Kineskop.pl, a także Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  G-Shock - nazwa kolekcji zegarków marki Casio. Linia powstała w 1983 roku w wyniku prac nad wstrząsoodpornym zegarkiem który wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości co najmniej 10 metrów. Pomysłodawcą projektu, który nazwano Project Team Tough był Kikuo Ibe - inżynier pracujący w firmie Casio. Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego. Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy.

  Metoda zniekształcania fazy (ang. phase distortion synthesis) - typ syntezy dźwięku wprowadzony przez firmę Casio w 1984 r. Casio (jap. カシオ計算機株式会社 Kashio Keisanki Kabushiki-gaisha) – międzynarodowa firma z branży elektronicznej z siedzibą w dzielnicy Shibuya w Tokio, Japonia. Casio założył w kwietniu 1946 r. Tadao Kashio. W 1957 roku dotychczasowa nazwa Kashio Seisakujo została zmieniona na Casio Computer CO. Ltd., a do zarządu firmy dołączyli pozostali bracia Kashio: Kazuo Kashio, Toshio i Yukio. Obecnym prezesem firmy Casio jest Kazuo Kashio. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska prezesa zapisanego w rōmaji, i jest dopasowana dla zagranicznego klienta. Zmiana nazwy z Kashio na Casio była tłumaczona możliwością uznania koncernu za firmę włoską, czego Tadao Kashio chciał uniknąć. Motto firmy to Kreatywność i wkład ("Creativity and Contribution").

  Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR.
  Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD). Wave Ceptor – nazwa modeli zegarków firmy Casio wyposażonych w mechanizm regulacyjny kontrolowany falami radiowymi wysyłanymi z wieży w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech, Anthorn w Anglii, Fort Collins w Kolorado, USA albo w Fukushimie lub na wyspie Kiusiu w Japonii. Od 2007 roku dostępny jest również sygnał na terenie Chin w Shangqiu w prowincji Henan o zasięgu 1500 km (częstotliwość fal - 68,5 kHz)

  Nagroda Carla Friedricha Gaussa za Zastosowania Matematyki jest nagrodą z matematyki, przyznawaną wspólnie przez Międzynarodową Unię Matematyczną oraz Niemieckie Towarzystwo Matematyczne za "wybitny wkład matematyczny, który posiadł znaczące zastosowania poza matematyką". Nazwa nagrody pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa. Po raz pierwszy została wręczona w 2006 roku. Wręczana jest co cztery lata na Międzynarodowym Kongresie Matematyków. 59. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 5-15 lutego 2009. Wzięło w nim udział 18 filmów z 17 krajów. Polskę reprezentował film Andrzeja Wajdy Tatarak. Polski reżyser otrzymał za niego nagrodę im. Alfreda Bauera. Nagrodę główną konkursu - Złotego Niedźwiedzia - zdobył film Gorzkie mleko, reżyserowany przez peruwiańską reżyser Claudię Llosę. Przewodniczącym jury konkursu była amerykańska aktorka Tilda Swinton.

  Fizyka matematyczna jest dziedziną wiedzy leżącą na pograniczu fizyki teoretycznej i matematyki. Zajmuje się rozwijaniem działów matematyki wykorzystywanych w fizyce oraz badaniem matematycznej struktury teorii i hipotez fizycznych.

  Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym.

  Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego - polska nagroda architektoniczna przyznawana w konkursie dla młodych architektów i inżynierów budowlanych na projekt z dziedziny budownictwa społeczno-publicznego. Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Polski. Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15 000 dolarów kanadyjskich (w 2006: 13 400 USD).

  Miss World 2004 - były to 54. wybory Miss World. Konkurs odbył się 6 grudnia 2004 r. Miss World 2003 przekazała koronę swojej następczyni - 20-letniej Maríi Julii Mantilii Garcíi. W tej edycji konkursu wzięło udział 107 państw. W porównaniu z 53. edycją konkursu wybrano 5 półfinalistek mniej, tj. 15; 5 z nich wybrano w mini konkursach (tzw. fast track), pozostałe 10 zostało wyłonionych z głosowania widzów z całego świata, którzy po raz pierwszy mogli głosować na swoje faworytki. Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

  Logika matematyczna – dział matematyki, który wyodrębnił się jako samodzielna dziedzina na przełomie XIX i XX wieku, wraz z dążeniem do dogłębnego zbadania podstaw matematyki. Koncentruje się ona na analizowaniu zasad rozumowania oraz pojęć z nim związanych z wykorzystaniem sformalizowanych oraz uściślonych metod i narzędzi matematyki.

  Dodano: 08.07.2009. 18:56  


  Najnowsze