• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Źródło Żywiołów w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

  07.02.2010. 12:19
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Oryginalne zabytki pochodzące z wykopalisk zachodniego Mazowsza, m.in.: broń, narzędzia kowalskie i przedmioty codziennego użytku oraz liczne zdjęcia można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie "Źródło Żywiołów".

  Wystawa przyjechała do Łodzi z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Ekspozycja przedstawia Mazowieckie Centrum Metalurgiczne - potężny ośrodek hutniczy, który funkcjonował między II wiekiem p.n.e. a III wiekiem n.e. Jest to ośrodek analogiczny do centrum znanego z Gór Świętokrzyskich. Obydwa ośrodki funkcjonowały mniej więcej w tym samym czasie i produkowały żelazo w masowych ilościach.

  "W przypadku obydwu ośrodków czytelne są związki między ich działalnością a wielkimi wydarzeniami politycznymi, jakie rozgrywały się na terenie Europy środkowej, gdzie znajdowała się strefa konfrontacji dwóch światów - Cesarstwa Rzymskiego i Europy barbarzyńskiej" - powiedziała PAP dyrektor muzeum w Pruszkowie Dorota Słowińska.

  Jej zdaniem, badanie "metalurgii barbarzyńskiej" dostarcza wiedzy stanowiącej klucz do zrozumienia przełomowych wieków historii europejskiej.

  "Barbarzyńskie hutnictwo zmieniło losy Europy. Było źródłem żywiołu, który pod koniec IV w. i na początku V w. rozlewa się w postaci wędrówek ludów po całej Europie, burząc założenia świata starożytnego i tworząc podwaliny pod obraz dzisiejszej Europy" - wyjaśniła Słowińska.

  Dodała, że wystawa opowiada też o historii starożytnej, której "praktycznie nie znamy", bo z tego okresu szczegółowo omawiamy dzieje Grecji i Rzymu, a na tereny Polski przenosimy się dopiero od czasów Piastowskich.

  Wystawę "Źródło Żywiołów" będzie można oglądać w Łodzi do 18 kwietnia.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mazowieckie Centrum Metalurgiczne - wysoce wyspecjalizowane centrum metalurgiczne z okresu późnolateńskiego i wpływów rzymskich (II w. p.n.e. - III w. n.e.), ulokowane na Równinie Łowicko-Błońskiej. Odkryte w 1968 roku przez Stefana Woydę zaliczane jest do największych odkryć powojennej archeologii polskiej. Badaniem, gromadzeniem i ekspozycją zabytków omawianego terenu zajmuje się Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy – placówka utworzona 1 czerwca 1975 roku w Pruszkowie. Założycielem i wieloletnim dyrektorem był mgr Stefan Woyda. Po jego śmierci stanowisko objęła mgr Dorota Słowińska. Główna działalność muzeum archeologicznego skupia się wokół Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, drugiego co do wielkości centrum hutniczego w Europie. Stefan Woyda (ur. 1938, zm. 13 lipca 2006) – archeolog, odkrywca Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, w latach 1964-1975 Konserwator Zabytków Archeologicznych na woj. warszawskie, inicjator i współtwórca programu Archeologiczne Zdjęcie Polski, założyciel oraz wieloletni dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – samorządowe, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu "tradycji niepodległościowych", przede wszystkim z Łodzi, regionu łódzkiego oraz wybiórczo Polski. Jego oddział "Radogoszcz" specjalizuje się w dziejach okupacji niemieckiej 1939–1945 w Łodzi i okręgu łódzkim. Jako spadkobierca Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi (1959–1990) posiada unikatowy zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z okresu PRL-u, z tego miasta i regionu.

  Dom Historii Europejskiej to inicjatywa Parlamentu Europejskiego. Celem powstania Domu Historii Europejskiej jako instytucji kulturalnej i muzeum jest wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi służących promowaniu lepszego zrozumienia historii Europy i integracji europejskiej przez ekspozycję stałą oraz ekspozycje czasowe i objazdowe, kolekcję obiektów i dokumentów, programy edukacyjne, imprezy kulturalne i publikacje, jak również szeroki zasób treści dostępnych online. Dom Historii Europejskiej będzie znajdował się w Brukseli, w sąsiedztwie instytucji europejskich. Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi – muzeum miejskie, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu dziejów polskiego i regionalnego (Łódź i region łódzki) ruchu robotniczego. W niektórych opracowaniach nieprawidłowa nazwa: Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Łodzi. Obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

  Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest jednym z najstarszych do dziś istniejącym muzeów, kolekcjonującym sztukę awangardową. W 1998 roku Muzeum Sztuki w Łodzi zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 53. Kraków jest jednym z najbogatszych w zbiory muzealne miast Europy Środkowej. Znajduje się tu wiele placówek muzealnych, a kolejne są wciąż planowane i mają powstać w najbliższych latach np. Muzeum Tadeusza Kantora, Muzeum/Biblioteka Polskiej Piosenki, Muzeum Historii Podgórza, Centrum Numizmatyki Polskiej, Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum", Muzeum Ruchu Harcerskiego.

  Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia (w skrócie MuzeUM Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia lub MuzeUM, inna nazwa – Muzeum Historii Medycyny UM) – muzeum w Łodzi poświęcone historii medycyny i Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia oraz polskiego szkolnictwa wojskowo-medycznego. Funkcjonuje przy Zakładzie Historii Nauk i Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Muzea w Łodzi: Wśród licznych placówek muzealnych, które znajdują się w Łodzi, jest m.in. Muzeum Sztuki – z unikatową w skali Europy, gromadzoną od lat 30. XX w., kolekcją sztuki nowoczesnej, Centralne Muzeum Włókiennictwa – posiadające (w zabytkowym gmachu Białej Fabryki Ludwika Geyera) największą w Polsce kolekcję tkaniny artystycznej, Muzeum Historii Miasta Łodzi (w pałacu Izraela Poznańskiego, jednego ze współtwórców XIX-wiecznej potęgi przemysłowej miasta), czy Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – z zabytkami regionu łódzkiego oraz dużą kolekcją numizmatyczną – z monetami, wśród których wiele prezentowanych ocalało tylko w kilku lub kilkunastu egzemplarzach na świecie.

  Dodano: 07.02.2010. 12:19  


  Najnowsze