• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czyste spaliny

  07.09.2009. 14:23
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Wykorzystanie związku chemicznego występującego w moczu pomoże zmniejszyć emisję tlenków azotu z silników Diesla o 80 proc. - informuje ostatni "New Scientist".

  Konwertery katalityczne stosowane w silnikach benzynowych nie działają w przypadku diesli - nie pozwala na to zbyt duża koncentracja tlenu w ich gazach wydechowych - przypominają uczeni z holenderskiego narodowego laboratorium TNO. Tymczasem europejskie regulacje dotyczące emisji spalin, które mają wejść w życie w 2005 r., będą wymagały znacznego ograniczenia ilości tlenków azotu wydalanych z dieslowskich silników.

  Eksperci z Holandii i USA opracowali system, który wstrzykuje roztwór mocznika do konwertera. Mocznik to bogaty w azot związek, kiedyś uzyskiwany ze zwierzęcego moczu, a obecnie produkowany syntetycznie (w reakcji amoniaku i dwutlenku węgla) i używany jako składnik nawozów. Wewnątrz konwertera ciepło gazów spalinowych zamienia mocznik w amoniak. Ten zaś reaguje ze szkodliwymi tlenkami azotu. Produktem reakcji jest nieszkodliwy azot i para wodna. Zastosowanie takiego systemu pozwala ograniczyć ilość wydalanych z samochodu tlenków azotu o 80 proc. - zapowiadają wynalazcy.

  Samochód z systemem wykorzystującym mocznik już istnieje. Powstał w Holandii i obecnie przechodzi próby na europejskich drogach.

  Specjaliści TNO wyliczyli, że samochód z silnikiem Diesla, z 900- litrowym zbiornikiem paliwa na roztwór mocznika będzie potrzebował dodatkowego 50-litrowego zbiornika.

  Jedna z firm paliwowych rozważa możliwość dystrybucji mocznika w sieci stacji benzynowych. Ray Holloway, kierownik Brytyjskiego Stowarzyszenia Dostawców Benzyny mówi, że instalacja jednej pompy będzie kosztować około tysiąca funtów.

  Tekst
  Źródło: PAP 27.9.2001r.

  Grafika
  Żródło: Praca własna (sfotografowane w http://www.villingen-schwenningen.de/index.php )
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Flominator

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zwierzęta ureoteliczne (łac. urea – mocznik) – zwierzęta, które w wyniku procesów metabolizmu wydalają ponad 50% azotu w postaci mocznika. Tlenek azotu (nazwa Stocka: tlenek azotu(II)), NO – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje na II stopniu utlenienia. AdBlue — nazwa handlowa 32,5% wysokiej czystości wodnego roztworu mocznika. AdBlue to zarejestrowany znak towarowy, należący do organizacji Verband der Automobilindustrie (VDA). Produkt stosowany w branży motoryzacyjnej jako reduktor w celu rozłożenia w katalizatorze SCR (ang. Selective Catalytic Reduction – Selektywna Redukcja Katalityczna) szkodliwych dla środowiska tlenków azotu.

  Azot ogólny, azot Kjeldahla — w terminologii hydrochemicznej postać azotu dająca się oznaczyć przy użyciu metody Kjeldahla. Jest to azot wchodzący w skład związków amonowych oraz azotowych związków organicznych, które łatwo przekształcić w związki amonowe. W tabelach obejmujących ten parametr, w razie braku jego bezpośredniego pomiaru, jest sumą azotu amonowego i azotu organicznego (zawartego w aminokwasach, moczniku, pirydynach, aminach i in.) Ponieważ azot amonowy występujący w wodzie i glebie często ma pochodzenie organiczne, parametr ten może wskazywać źródło zanieczyszczeń. Dwutlenek azotu (nazwa Stocka: tlenek azotu(IV)), NO2nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje na IV stopniu utlenienia. W temperaturze pokojowej jest to brunatny, silnie toksyczny gaz o ostrym zapachu przypominającym zapach gazowego chloru.

  Tetratlenek diazotu, N2O4nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje na IV stopniu utlenienia. Jest dimerem ditlenku azotu. Pentatlenek diazotu (nazwa Stocka: tlenek azotu(V)), N2O5nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym atom azotu występują na formalnym stopniu utlenienia V.

  Tlenek diazotu (nazwa Stocka: tlenek azotu(I); podtlenek azotu), N2Onieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot jest na formalnym stopniu utlenienia I. W rzeczywistości atomy azotu są nierównocenne i związek ten może być traktowany jako azotek i tlenek azotu(V). Podtlenek azotu jest stosowany do znieczulania anestezjologicznego jako tzw. gaz rozweselający. Jeden z kilku głównych gazów cieplarnianych.

  Dodano: 07.09.2009. 14:23  


  Najnowsze