• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolej żelazna

  07.09.2009. 14:30
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Wydobywanie węgla i rud żelaza z kopalń to ciężka praca. Od przynajmniej XVI wieku w niektórych z nich używano zaprzężonych w konie wagoników, poruszających się po prymitywnych, drewnianych szynach. W 1804 roku walijski inżynier, Richard Trevithick, użył do ich ciągnięcia silnika parowego. Ciężki wehikuł często jednak łamał szyny. Do rozwoju kolei parowej przyczynił się inny inżynier, George Stephenson. Zdawał on sobie sprawę z wyższości torów z kutego żelaza nad drewnianymi i użył ich do budowy linii kolejowej Stockton-Darlington w północnej Anglii. Kursowały na niej zarówno pociągi zaprzężone w konie, jak i ciągnięte przez lokomotywy. Stephenson zasłynął również jako budowniczy pierwszej linii kolejowej, obsługiwanej w całości przez lokomotywy parowe (otwarta w 1830 roku trasa Liverpool-Manchester). Kursowała na niej lokomotywa o nazwie "Rocket" ("Rakieta"), zbudowana przez syna Stephensona, Roberta. Linia ta zapoczątkowała dynamiczny rozwój kolejnictwa.

  Przed otwarciem linii Liverpool-Manchester odbyła się próba lokomotywy "Rocket", która osiągnęła zawrotną jak na owe czasy prędkość: 46,7 kilometra na godzinę.

  "Rocket" ("Rakieta") - pierwsza udana lokomotywa parowa - stanowiła pierwowzór dla wielu silników kolejowych z l pot. XIX wieku.

  Linia Liverpool-Manchester szybko stała się popularna. Po roku 1830 w Anglii nowe linie kolejowe zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu.

  Grafika
  Źródło: http://zh.wikipedia.org/wiki/File:700T-testrun-060624.JPG from the Chinese Wikipedia
  Licencja: Własność publiczna
  Autor: http://zh.wikipedia.org/wiki/User:Encino at the Chinese Wikipedia

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Skrzeczu94 zrobił sobie długą Wikiprzerwę na czas nieokreślony. Jeśli chcesz omówić jakąś kwestię związaną z Wikipedią, to możesz skontaktować się z jednym z administratorów. Rainhill Trials – konkurs na lokomotywę do obsługi kolei Liverpool – Manchester, zorganizowany w początkach kolei parowej. Odbył się w październiku 1829, niedaleko Rainhill (okolice Liverpoolu). Aki zrobiła sobie długą Wikiprzerwę na czas nieokreślony. Jeśli chcesz omówić jakąś kwestię związaną z Wikipedią, to możesz skontaktować się z jednym z administratorów.

  Zu zrobiła sobie długą Wikiprzerwę na czas nieokreślony. Jeśli chcesz omówić jakąś kwestię związaną z Wikipedią, to możesz skontaktować się z jednym z administratorów. Witaj! Twoja edycja nowego artykułu powiodła się, jednak w obecnej postaci nie spełnia on wymagań artykułu encyklopedycznego.
  Proszę, przeczytaj, jak stworzyć poprawne nowe hasło oraz zapoznaj się z zasadami encyklopedyczności. Jeżeli chcesz, aby hasło miało swe miejsce w Wikipedii, opisz je szerzej i podaj źródła.

  Dyskusja Wikipedysty:TAU: W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
  Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

  Dodano: 07.09.2009. 14:30  


  Najnowsze