• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koło garncarskie

  07.09.2009. 14:32
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Garncarstwo stanowiło jeden z największych przełomów cywilizacyjnych. Pozwoliło ludziom z powszechnie dostępnej gliny wytwarzać wytrzymałe naczynia o najróżniejszych kształtach. Najstarsze odkryte naczynia powstały w Japonii około roku 10 000 p.n.e.

  Początkowo garnki wykonywano na dwa sposoby. Pierwszy polegał na wydrążeniu kciukami w grudce gliny dziury, a następnie uformowaniu naczynia przez podnoszenie gliny wokół niej. Druga metoda to zwijanie długiego walka gliny w spiralę po to, by ścianki garnka tworzyły się równomiernie. Uformowanie naczynia o ściankach jednakowej grubości było jednak trudne, a nierówno ulepione garnki łatwo się tłukły. Przełom nastąpił w Mezopotamii około 3250 roku p.n.e. Inżynierowie przeprowadzali wówczas pierwsze eksperymenty z kołem. Ktoś wpadł na pomysł, by zamocować koło poziomo i wrzucić na nie grudkę gliny. Obracające się koło umożliwiało garncarzowi kształtowanie gliny palcami. Ruch obrotowy sprawiał, że powstające naczynia były symetryczne, a przy pewnym doświadczeniu możliwe okazało się formowanie ścianek jednakowej grubości.

  Chociaż koła garncarskie w dzisiejszych czasach zazwyczaj nie są już obracane przez garncarza, lecz napędzane silnikiem, nie różnią się wiele od tych wynalezionych w Mezopotamii ponad 5000 lat temu.

  Grafika
  Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:T%C3%B6pferscheibe.jpg&filetimestamp=20050426222615 (sfotografowane przez autora)
  Licencja: Własność publiczna
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Kurmis

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Angiografia - w medycynie badanie diagnostyczne służące zobrazowaniu naczyń krwionośnych. Polega na podaniu do naczynia radiologicznego środka kontrastującego, a następnie obserwacji tego naczynia w czasie fluoroskopii (prześwietlenia) i uwidocznieniu na zdjęciu rentgenowskim. Stopień zaczernienia naczynia na zdjęciu pozwala ocenić jego przebieg, a także światło (przekrój wnętrza naczynia). Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Nowe gliny – emitowanego przez kanadyjską stację telewizyjną Global Television Network od 24 czerwca 2010 roku, w Polsce natomiast przez stację 13th Street Universalod 13 września 2013 roku.. Rewaskularyzacja – poszerzenie i udrożnienie zwężonego naczynia krwionośnego. Rewaskularyzacja ma na celu przywrócenie prawidłowego krążenia w świetle naczynia. Leczenie polegające na przeprowadzaniu rewaskularyzacji i przywracaniu prawidłowego krążenia w uprzednio zwężonym, bądź zamkniętym świetle naczynia nazywane jest leczeniem reperfuzyjnym. Leczenie reperfuzyjne prowadzone jest przez podawanie odpowiednich leków (leczenie farmakologiczne), lub poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego polegające m.in. na implantacji stentu w miejsce stenozy czyli miejsce zwężenia światła naczynia.

  Fort Bahla (arab. قلعة بهلاء ) – potężna twierdza zbudowana z gliny, położona przy oazie Bahla w Omanie. Pierwsza twierdza zbudowana najprawdopodobniej przez Persów została zdobyta i zburzona w 1610 roku. Obecny fort został zbudowany w XVII wieku przez dynastię Nabhani, której państwo miało stolice w Bahli. Fort zbudowany z gliny otoczony jest murem o wysokości 5 metrów. Kaen-doki (jap. 火焔土器 Płomieniste naczynia) – gliniane naczynia rytualne w kształcie płomieni, używane w starożytnej Japonii, w środkowym okresie Jōmon (ok. 5000-3000 p.n.e.). Pierwsze egzemplarze zostały odnalezione w 1936 r. w prefekturze Niigata przez archeologów amatorów.

  Drewno rozpierzchłonaczyniowe – drewno, w którym brak jest wyraźnego podziału słoja na drewno wczesne i drewno późne. Naczynia w rożnych częściach mają podobną średnicę, rozsiane równomiernie na całej powierzchni słoja. Granica między drewnem wczesnym a późnym słabo widoczna lub niewidoczna. Dyskusja Wikipedii:Wakacje z Wikipedią - W wakacyjnym obiektywie: Po długim czasie letargu uporządkowana zostala strona Commons:Centrum koordynacji tłumaczeń, a także polskojęzyczna Strona główna na Commons. Na commonsowych OZ dał się zauważyć ruch genrowany przez polskich użytkowników (ale raczej stałych wikipedystów, niż nowicjuszy). Rozpoczęto (choć nieco wcześniej) tłumaczyć stronę Commons:Wartościowe grafiki. Od maja tego roku trwa bardziej intensywne sprzatanie grafik i do tej pory mamy juz praqwie 2 000 plików mniej załadowanych lokalnie. Jednak część projektów graficznych nie działa tak intensywnie, jak kiedyś. Od 2 do 21 wrzesnia zgłoszono 13 grafik na WP:PGnM. Dalej rozbudowywany był podręcznik Fotografia.

  Haniwa (jap. 埴輪 "gliniane kręgi") – występujące w Japonii okresu Kofun cylindryczne naczynia i figurki wykonane z gliny, ustawiane wokół kofunów lub na ich powierzchni. Pojawiają się pod koniec III wieku. Przedstawiają ludzi, domy, zwierzęta łowne i domowe oraz przedmioty użytkowe, rytualne i magiczne. Haniwa są niewyczerpanym źródłem wiadomości o społeczeństwie japońskim okresu Kofun. Odlewanie folii ceramicznych (ang. Tape casting) - jest to metoda wykorzystująca gęstwy lejne do uzyskania cienkich wstęg ceramicznych o grubości nawet poniżej 1 mm. Gęstwa dostarczona jest z naczynia roboczego na ruchomy pas ze stali lub tworzywa sztucznego, wyrównywana jest przy pomocy noża zapewniającego stabilność grubości wyrobu.

  Botijo lub búcaro (hiszp.), càntir, pitxell lub poal (kat.), to tradycyjne hiszpańskie naczynie z porowatej gliny przeznaczone do przechowywania wody. Szczególną własnością botijo jest fakt, że napełnione wodą i wystawione na działanie promieni słonecznych schładza wodę na zasadzie parownika. Botijo ma zazw. obły kształt i posiada jeden lub więcej wlewów do napełniania go wodą, a także jeden lub więcej "dziubków" zwanych pitón o pitorro które służą do picia lub nalewania wody do naczń. Botijo jest tradycyjnym elementem kultury hiszpańskiej. Może różnić się kształtem, kolorem i materiałem z którego jest wykonane w zależności od regionu.

  Węgliny – (niem. Ögeln, łuż. Hugliny) wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Gubin.

  Styl geometryczny – styl dekoracji ceramiki, który charakteryzuje się powtarzającymi się wzorami geometrycznymi. Był bardzo popularny w Grecji przed VII wiekiem p.n.e. Dekorowane naczynia prawie całkowicie pokrywano czarnym firnisem, pozostawiając jedynie pasy w kolorze gliny, które zdobiły powtarzające się koła lub meandry. W VIII wieku p.n.e. pojawiały się z rzadka sylwetki zwierząt i sceny figuralne. Dyskusja szablonu:Gubernatorzy stanu Kalifornia: Ta grafika jest naruszeniem praw autorskich i niedługo zostanie usunięta z Commons:. Dziękuję. Commons:User:Angr 22:24, 7 cze 2006 (CEST)

  Naczynia – polski zespół muzyczny założony w 1999 roku. Swoje utwory nagrywa w Rogalowie. 25 lutego zajęli pierwsze miejsce na Bisliście Polskiego Radia Bis. 2 grudnia 2006 wydali debiutancki album Naczynia zespołem, związani z wytwórnią Obuh records, płyta nagrana na sprzęcie analogowym w studiu "Rogalów Analogowy" Mozaika sztyftowa (nazywana inaczej ćwiekową) – mozaika, jaką pokrywano ściany świątyń w IV tys. p.n.e. w południowej Mezopotamii. Mozaiki te wykonywane były za pomocą małych stożków z wypalonej gliny o długości 7-8 cm, których podstawa malowana była na czerwono, biało lub czarno.

  Drewno pierścieniowonaczyniowe – drewno, w którym słój roczny jest wyraźnie widoczny. Wyróżnia się w nim dość porowate drewno wczesne, z licznymi naczyniami o znacznej średnicy i drewno późne, twarde i zbite, z nielicznymi małymi naczyniami. Naczynia w drewnie wczesnym ułożone są w kształcie pierścienia, a w późnym - zwykle w postaci plamek, punkcików i linii falistych, przebiegających najczęściej zgodnie ze słojem rocznym. Naczynia połączone - co najmniej dwa naczynia skonstruowane tak, że ciecz może swobodnie między nimi przepływać, na przykład przez połączenie znajdujące się w dnie każdego z nich.

  Gliny (tytuł org. Popoz, od 2013) – holenderski serial komediowy w reżyserii Martijna Smitsa i Erwina van den Eshofa. Wyprodukowany przez Alain de Levita.

  Dodano: 07.09.2009. 14:32  


  Najnowsze