• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lodówka

  07.09.2009. 14:36
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  W dzisiejszych czasach w każdym domu znajduje się lodówka, dzięki której przechowywane pożywienie długo zachowuje świeżość. Ludzie wiedzieli już od dawna, że chłodne otoczenie sprzyja konserwacji żywności. Ale do końca XIX wieku tylko zamożni mogli pozwolić sobie na korzystanie z dobrodziejstw specjalnie w tym celu budowanych lodowni. Większość ludzi mogła liczyć jedynie na chłodną spiżarnię.
  W 1834 roku pracujący w Anglii Amerykanin, Jacob Perkins, dokonał odkrycia, które doprowadziło do rozwoju chłodnictwa. Zauważył on, że niektóre płyny, parując, powodują schładzanie. Chcąc zademonstrować istotę tego zjawiska, Perkins poprosił grupę mechaników, by skonstruowali działający model urządzenia chłodniczego. Pewnego dnia maszyna ta wytworzyła nieco lodu. Mechanicy byli tak podekscytowani, że wzięli lód ze sobą, wskoczyli do taksówki i popędzili do mieszkania Perkinsa, aby mu go pokazać. Będący już wówczas w podeszłym wieku Perkins nie zdołał doprowadzić do urynkowienia swojego wynalazku. Tym, który to uczynił, był szkocki drukarz mieszkający w Australii, John Harrison. Odkrył on efekt schładzania prawdopodobnie niezależnie od Perkinsa. Używając eteru do czyszczenia metalowych płytek z czcionkami, odkrył pewnego dnia je- go chłodzące właściwości. W 1862 roku w sprzedaży pojawiły się pierwsze lodówki Harrisona. Założył on również instalację chłodzącą w browarze Bendigo w stanie Wiktoria.

  Jednym z najważniejszych zastosowań urządzeń chłodniczych było zainstalowanie ich na statkach. Statki-chłodnie umożliwiły przewóz mięsa na duże odległości, np. eksport baraniny z Nowej Zelandii do Europy.

  Niemiecki inżynier, Carl von Linde, wyprodukował w 1879 roku pierwszą domowa lodówkę. Model nie wszedł jednak do powszechnego użytku przed wynalezieniem lodówek elektrycznych, co miało miejsce w 1920 roku.

  Grafika
  Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Typicalfridge.jpg&filetimestamp=20070414162909
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, Creative Commons 3.0., Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5., 2.0. i 1.0.
  Autor: Użytkownik SteBee

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uznanie Autorstwa (ang. Attribution) – warunek Creative Commons, który zezwala na wykorzystanie utworu pod warunkiem umieszczenia w nim odpowiedniej informacji o autorze utworu. Tym warunkiem objęte są wszystkie obecnie stosowane licencje Creative Commons. TejpWriter - darmowy edytor tekstu dla Palm OS tworzony przez Petera Thorstensona i rozpowszechniany pod licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License. Science Commons (SC) - project Creative Commons mający na celu przyspieszenie i ułatwienie badań naukowych. Jego celem jest identyfikacja i usunięcie przeszkód prawnych oraz organizacyjnych utrudniających wymianę informacji i wprowadzenie danych do obiegu naukowego.

  ConTeXt – stworzony w 1990 roku przez Hansa Hagena język znaczników, a zarazem system składu dokumentów oparty na systemie TeX. Jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL (dokumentacja na licencji Creative Commons Attribution NonCommercial ShareAlike). W zakresie funkcjonalnym jest porównywalny z należącym do tej samej rodziny systemem LaTeX. Jest stosowany w przygotowaniu publikacji do druku (czasem w połączeniu z wykorzystaniem plików w języku XML). Licencje Creative Commons (CC) – zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons.

  Hrabstwo Perkins (ang. Perkins County) – hrabstwo w stanie Nebraska w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 884,43 mil (2 290,68 km). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 2 970 mieszkańców. Hrabstwo powstało w 1887 roku i nosi imię Charlesa Perkinsa - prezesa linii kolejowych Burlington and Quincy Railroad. Clipart (czasem także clip art, clip-art lub klipart) – plik graficzny, najczęściej dosyć prosty, dołączany do dokumentu tekstowego jako ozdoba. Pliki takie można wstawiać z gotowych zbiorów oferowanych zwykle na licencji royalty free, rights managed lub jako domena publiczna czy Creative Commons .

  Chocolate Rain – utwór muzyczny autorstwa amerykańskiego muzyka Taya Zondaya, który opublikował utwór wraz z teledyskiem 22 kwietnia 2007 roku w serwisie internetowym YouTube. Od tego czasu do 19 sierpnia 2012 roku utwór obejrzano ponad 80 milionów razy. Piosenka opublikowana jest na licencji Creative Commons (Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Utworów Zależnych). Mimo iż licencja nie zezwala na tworzenie utworów zależnych, powstało wiele remiksów i przeróbek utworu. Dyskusja Wikipedii:Wakacje z Wikipedią - W wakacyjnym obiektywie: Po długim czasie letargu uporządkowana zostala strona Commons:Centrum koordynacji tłumaczeń, a także polskojęzyczna Strona główna na Commons. Na commonsowych OZ dał się zauważyć ruch genrowany przez polskich użytkowników (ale raczej stałych wikipedystów, niż nowicjuszy). Rozpoczęto (choć nieco wcześniej) tłumaczyć stronę Commons:Wartościowe grafiki. Od maja tego roku trwa bardziej intensywne sprzatanie grafik i do tej pory mamy juz praqwie 2 000 plików mniej załadowanych lokalnie. Jednak część projektów graficznych nie działa tak intensywnie, jak kiedyś. Od 2 do 21 wrzesnia zgłoszono 13 grafik na WP:PGnM. Dalej rozbudowywany był podręcznik Fotografia.

  Na tych samych warunkach (ang. Share-Alike, skrót CC-SA) – warunek Creative Commons, który zezwala na tworzenie dzieł pochodnych pod warunkiem udostępniania ich na tej samej licencji. Tym warunkiem objęta jest m.in. polska Wikipedia.

  Big Buck Bunny (nazwa kodowa Peach) – krótkometrażowy film animowany rozprowadzany na licencji Creative Commons Attribution 3.0.

  Użycie niekomercyjne (ang. Noncommercial, skrót CC-NC) – warunek Creative Commons, który nie zezwala na wykorzystywanie utworów w sposób komercyjny.

  Dodano: 07.09.2009. 14:36  


  Najnowsze