• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mapa

  07.09.2009. 14:37
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Pierwsze mapy zostały sporządzone około roku 2250 p.n.e. przez ludy zamieszkujące Mezopotamię. Na początku umieszczano na nich niewielkie obszary, leżące w najbliższej okolicy. Używane były głównie do oznaczania położenia i własności działek albo przedstawiania proponowanych terenów pod zabudowę. Starożytni Egipcjanie żyli nad Nilem, który każdego roku występował z brzegów. Rozlewające się wody przesuwały głazy wyznaczające granice posiadłości. Mapa mogła więc położyć kres ewentualnym sporom o prawa do danego gruntu. Starożytni Grecy zaczęli używać map w inny sposób. Umieszczali na nich zakładane przez siebie w basenie Morza Śródziemnego nowe kolonie. Tworząc obraz określonego regionu, sprawiali, że ludziom łatwiej było się po nim poruszać. Sporządzali też mapy całego znanego im świata. Największym z wczesnych geografów greckich był prawdopodobnie Ptolemeusz (około 100-165 n.e.). Napisane przez niego dzieło Nauka Geograficzna traktowało o tworzeniu map i opisywało różne metody odwzorowywania zakrzywionej powierzchni kuli ziemskiej na płaskiej kartce papieru.

  Grafika
  Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Australia_mapa.png&filetimestamp=20070619050859 (praca własna)
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, Creative Commons 3.0.
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Aotearoa

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dyskusja szablonu:Gubernatorzy stanu Kalifornia: Ta grafika jest naruszeniem praw autorskich i niedługo zostanie usunięta z Commons:. Dziękuję. Commons:User:Angr 22:24, 7 cze 2006 (CEST) Dyskusja Wikipedii:Wakacje z Wikipedią - W wakacyjnym obiektywie: Po długim czasie letargu uporządkowana zostala strona Commons:Centrum koordynacji tłumaczeń, a także polskojęzyczna Strona główna na Commons. Na commonsowych OZ dał się zauważyć ruch genrowany przez polskich użytkowników (ale raczej stałych wikipedystów, niż nowicjuszy). Rozpoczęto (choć nieco wcześniej) tłumaczyć stronę Commons:Wartościowe grafiki. Od maja tego roku trwa bardziej intensywne sprzatanie grafik i do tej pory mamy juz praqwie 2 000 plików mniej załadowanych lokalnie. Jednak część projektów graficznych nie działa tak intensywnie, jak kiedyś. Od 2 do 21 wrzesnia zgłoszono 13 grafik na WP:PGnM. Dalej rozbudowywany był podręcznik Fotografia. Grafika:Flag of South Korea (bordered).svg: Bordered version of Image:Flag of South Korea.svg for small inline use, where the {{border}} hack is not sufficient, by User:Ed g2s.

  Wikibooks (zwane pierwotnie Wikimedia Free Textbook Project) – to jeden z projektów Fundacji Wikimedia, uruchomiony 10 lipca 2003 r. Jest to projekt siostrzany Wikipedii, który ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki szkolne, akademickie, poradniki, instrukcje obsługi oraz im podobne. Podręczniki Wikibooks, tak samo jak artykuły Wikipedii, są dostępne na zasadach Licencji Wolnej Dokumentacji GNU oraz Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0. TejpWriter - darmowy edytor tekstu dla Palm OS tworzony przez Petera Thorstensona i rozpowszechniany pod licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License.

  Mapa akustyczna, mapa hałasu, strategiczna mapa hałasu – dokument w postaci mapy, pokazujący klimat akustyczny danego terenu, najczęściej miasta, opracowany na podstawie pomiarów hałasu drogowego, tramwajowego, kolejowego, lotniczego i przemysłowego, sporządzony w celu całościowej oceny narażenia na hałas pochodzący z różnych źródeł na danym obszarze lub w celu sporządzania ogólnych prognoz dla danego obszaru. Mapa wskazuje tereny o zróżnicowanym poziomie hałasu, narażone na hałas oraz wymagające podjęcia działań go ograniczających, określa również obszary ciszy i spokoju. Archiwum dyskusji od lutego 2004 do sierpnia 2013
  Zapoznaj się również z: moja dyskusja na Wikisłowniku · na Commons · na meta

  Wikimedia Commons – jeden z siostrzanych projektów Fundacji Wikimedia utworzony jako magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Fundacji Wikimedia. Uznanie Autorstwa (ang. Attribution) – warunek Creative Commons, który zezwala na wykorzystanie utworu pod warunkiem umieszczenia w nim odpowiedniej informacji o autorze utworu. Tym warunkiem objęte są wszystkie obecnie stosowane licencje Creative Commons.

  Licencje Creative Commons (CC) – zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons.

  Clipart (czasem także clip art, clip-art lub klipart) – plik graficzny, najczęściej dosyć prosty, dołączany do dokumentu tekstowego jako ozdoba. Pliki takie można wstawiać z gotowych zbiorów oferowanych zwykle na licencji royalty free, rights managed lub jako domena publiczna czy Creative Commons .

  Mapa izokerauniczna - mapa z uwidocznionymi krzywymi jednakowego nasilenia burz (lub dni burzowych), występujących przeciętnie w ciągu roku. Służą jako źródło informacji do celów projektowych o częstości burz, mogących występować w danym rejonie. Mapy takie sporządzane są na podstawie statystyk przez instytucje meteorologiczne. AdWiki – skrypt adWiki – określenie programów napisanych w języku skryptowym (krótko: skryptów), których zadaniem jest utworzenie na danej stronie internetowej mirrora serwisu opartego na mechanizmie wiki, jak np. Wikipedia czy Wikisłownik. Możliwe jest utworzenie w ten sposób kilku mirrorów wiki na raz. Zazwyczaj takie serwisy łamią GNU Free Documentation License nie umieszczając w stopce informacji o licencji, jak również korzystają na jednoczesnej publikacji płatnych reklam. Skrypt adWiki również może być płatny.

  Na tych samych warunkach (ang. Share-Alike, skrót CC-SA) – warunek Creative Commons, który zezwala na tworzenie dzieł pochodnych pod warunkiem udostępniania ich na tej samej licencji. Tym warunkiem objęta jest m.in. polska Wikipedia. Science Commons (SC) - project Creative Commons mający na celu przyspieszenie i ułatwienie badań naukowych. Jego celem jest identyfikacja i usunięcie przeszkód prawnych oraz organizacyjnych utrudniających wymianę informacji i wprowadzenie danych do obiegu naukowego.

  Dodano: 07.09.2009. 14:37  


  Najnowsze