• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesny aparat fotograficzny

  07.09.2009. 14:18
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Najcieńszy cyfrowy aparat fotograficzny o grubości 11 milimetrów zaprezentowała japońska firma "Casio". Aparat jest tak cienki, że można go z powodzeniem nosić w portfelu.

  Aparat ma rozmiary 8 na 5 centymetrów. Jego wielkość niemal nie odbiega więc od rozmiarów zwykłej karty kredytowej czy wizytówki. Dzięki temu aparat można nosić zawsze przy sobie, na przykład w podręcznym wizytowniku czy w jednej z przegródek portfela.

  Nieco większa jest waga takiej fotografującej wizytówki - trzeba się bowiem liczyć z faktem, że jeśli włożymy go do portfela, to jego waga zwiększy się o około 100 gram.

  W pamięci maleńkiego aparaciku fotograficznego można przechowywać prawie 500 cyfrowych zdjęć.

  Na rynku japońskim to techniczne cudeńko ma się pojawić już w lipcu, a w sklepach na całym świecie najwcześniej za rok. Ma ono kosztować około 300 dolarów.

  Tekst
  Źródło: PAP 14.03.2002r.

  Grafika
  Źródło: Photographed by Asim18
  Licencja: Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Asim18

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Klasyczny aparat fotograficzny - jedna z dwóch podstawowych odmian aparatów fotograficznych (drugą jest aparat cyfrowy). Diana – aparat fotograficzny do fotografii średnioformatowej, wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Aparat ten po raz pierwszy pojawił się w Japonii w 1960 roku i był produkowany przez wielką fabrykę wyrobów plastikowych w Kowloon w Hongkongu. Był to bardzo tani aparat fotograficzny. Aparat wielkoformatowy to aparat fotograficzny o formacie większym niż format średni, czyli wymiary kadru są większe niż 6x7 cm.

  Sony NEX-3 (oznaczenie fabryczne NEX-3) – cyfrowy aparat fotograficzny marki Sony Alfa zaprezentowany 11 maja 2010 roku. Jest to kompakt z wymiennym obiektywem czyli aparat posiadający matrycę o rozmiarze APS-C oraz obudowę wielkością przypominającą aparaty kompaktowe. Jego bliźniaczym modelem jest Sony NEX-5. Sony NEX-5 (oznaczenie fabryczne NEX-5) – cyfrowy aparat fotograficzny marki Sony Alfa zaprezentowany 11 maja 2010 roku. Jest to kompakt z wymienną optyką czyli aparat posiadający matrycę o rozmiarze APS-C oraz obudowę wielkością przypominającą aparaty kompaktowe. Jego bliźniaczym modelem jest Sony NEX-3.

  Canon RC-701 Still Video Camera – pierwszy komercyjnie dostępny (od 1986) cyfrowy aparat fotograficzny, czy według wówczas używanej terminologii "kamera wideo do zdjęć" (still video camera). Aparat skrzynkowy to najprostszy rodzaj aparatu fotograficznego. Ma bardzo prosty obiektyw, często w formie jednej tylko soczewki. Zazwyczaj nie posiada układu ogniskującego, ani nie można ustawić czasu otwarcia migawki. Z tego względu możliwe jest jedynie fotografowanie w pełnym świetle słonecznym. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku wprowadzono aparaty skrzynkowe z lampą błyskową, umożliwiając wykonywanie zdjęć w pomieszczeniach. Dla zmniejszenia rozmiarów niekiedy są wyposażane w wysuwany obiektyw np. aparat Druh. Współcześnie zastąpione przez proste aparaty kompaktowe.

  Samsung S730 – kompaktowy cyfrowy aparat fotograficzny produkowany od roku 2007 przez południowokoreańską firmę Samsung. Jest następcą aparatu Samsung S700. Wraz z modelami S630, S850 i S1050 tworzy grupę S (standard) najtańszych w ofercie firmy aparatów cyfrowych, które dzięki temu zyskały dużą popularność wśród nabywców. Aparat charakteryzuje się dużą matrycą o liczbie pikseli ponad 7 milionów oraz systemem zaawansowanej redukcji drgań (ASR). Oznaczenie S730 stosowane jest dla aparatów przeznaczonych na rynek europejski oraz amerykański, na innych rynkach aparat dystrybuowany jest z oznaczeniem D70 (w Polsce oba modele sprzedawane są zamiennie). Aparat studyjny – aparat fotograficzny o konstrukcji najbardziej zbliżonej do pierwszych aparatów konstruowanych w XIX wieku.

  Bezlusterkowiec – potoczna nazwa typu cyfrowego aparatu fotograficznego zaliczanego do EVIL (ang. Electronic Viewfinder Interchangeable Lens) lub ILC (ang. Interchangeable Lens Camera ) – rodzaju aparatów fotograficznych umiejscowionych pomiędzy kompaktem cyfrowym oraz lustrzanka cyfrową. Charakterystyczną cechą tych aparatów jest brak optycznego układu wizjera z lustrem, matówką i pryzmatem występujący równocześnie z odróżniającą je od wszystkich innych cyfrowych aparatów fotograficznych niebędących lustrzankami możliwością wymiany obiektywów.

  Muszla oczna – gumowa nasadka na wizjer aparatu fotograficznego zwiększająca komfort pracy fotografującego, zazwyczaj nie występująca w komplecie z samym aparatem, toteż trzeba ją dokupić oddzielnie. Elastyczna muszla oczna przylega idealnie do oczodołu. Dzięki niej fotografujący ma w polu widzenia jedynie kadr, a sam aparat może trzymać trochę wygodniej – nie przyciskając go aż tak bardzo do oka. Jest to szczególnie przydatne przy silnym oświetleniu od tyłu oraz przy jasnej obudowie aparatu.

  Olympus FE-130 (znany też jako X-720) kompaktowy, cyfrowy aparat fotograficzny wyprodukowany przez Olympus Corporation. Pracuje pod standardem USB (mass storage device), jest możliwość rozbudowy pamięci aparatu o kartę XD Picture Card. Aparat Suttona – pierwszy na świecie aparat fotograficzny o konstrukcji lustrzanki jednoobiektywowej zaprojektowany przez Thomasa Suttona w 1861.

  Aparat mieszkowy to rodzaj aparatu fotograficznego, w którego konstrukcji występuje elastyczny mieszek w postaci harmonijki, łączący obudowę obiektywu z korpusem aparatu. Rozwiązanie takie stosowane było niegdyś w aparatach popularnych, obecnie wykorzystywane jest głównie w aparatach wielkoformatowych oraz w aparatach średnioformatowych i w urządzeniach do zastosowań specjalnych. Through the lens, TTL (ang. przez obiektyw) – stosowany w lustrzankach, jak również w bardziej zaawansowanych aparatach kompaktowych (zarówno analogowych jak i cyfrowych) pomiar światła odbitego od fotografowanego przedmiotu, przez obiektyw, światłomierzem wbudowanym w aparat fotograficzny.

  Dodano: 07.09.2009. 14:18  


  Najnowsze