• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogniwo planktonowe

  07.09.2009. 14:54
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Na pomysł wykorzystania martwego planktonu jako paliwa w ogniwie paliwowym wpadli amerykańscy uczeni z Office of Naval Research. Informują o tym na swojej stronie internetowej.

  Przez setki milionów lat martwe komórki planktonu opadają na dna mórz i oceanów, gdzie gromadzą się jako organiczna materia o dużej zawartości węgla.

  Amerykańskie instytucje Office of Naval Research (ONR) i Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) chcą wykorzystać choć niewielką część energii z tych osadów. Uważają, że można by nią zasilać małe urządzenia na morzu.

  Inżynierowie pracujący dla ONR stworzyli ogniwo paliwowe Oscar (Ocean Sediment Carbon Aerobic Reactor), wykorzystujące materię organiczną z osadów dennych jako paliwo. Przebieg procesu wytwarzania energii umożliwia rozpuszczony w wodzie tlen. Przepływ elektronów (odbywający się tak samo, jak z ogniwach zwykłych) przyspieszają mikroorganizmy żyjące w osadach i w morskiej wodzie.

  Pierwsze wersje Oscara zainstalowano u wybrzeży New Jersey i Oregonu. Przy 0,7-woltowej elektrodzie, na metr kwadratowy wytwarzają one około 50 miliwatów energii. Wystarczyłoby to do zasilenia niewielkiego kalkulatora - stwierdzili uczeni z Laboratorium Naval Research, Uniwersytetu Stanowego Oregonu i Uniwersytetu Massachusetts.

  "Oczywiście, im większą i bardziej wydajną elektrodę zastosuje się w ogniwie, tym więcej uzyska się prądu" - wyjaśnia dr Harold Bright z Office of Naval Research. Dodaje on, że zaletą Oscara jest możliwość wytwarzania energii praktycznie w nieskończoność.

  Kolejne wersje Oscara będą mogły zasilać różne odległe od brzegu urządzenia służące np. do pomiarów siły i kierunku prądów morskich, temperatury wody i zasolenia. "Na razie co roku wysyłamy statki, których załoga wymienia baterie zasilające te instrumenty" - mówi ekspert.

  Tekst
  Źródło: PAP 21.9.2001r.

  Grafika
  Źródło: http://planktonnet.awi.de/
  Licencja: Creative Commons Attribution 3.0 License
  Autor: Maria Antónia Sampayo, Instituto de Oceanografia, Faculdade Ciências da Universidade de Lisboa

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  DARPA Grand Challenge to sponsorowane przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) zawody samochodów autonomicznych, czyli poruszających się bez kierowców odbywające się w ramach projektu Systemów Bojowych Przyszłości (FCS) . Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował, aby DARPA przyznawała nagrody pieniężne w celu sponsorowania projektów badawczych mogących mieć związek z bezpieczeństwem narodowym. Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2 Falcon) – amerykański bezzałogowy aparat latający, osiągający prędkość hipersoniczną w locie szybującym, opracowany przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) przekształcona w 1972 z ARPA. W latach 1958-1972 i 1993-1996 pod nazwą - Advanced Research Projects Agency - ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej.

  Sea Shadow – doświadczalna jednostka pływająca opracowana przez United States Navy, Defense Advanced Research Projects Agency oraz firmę Lockheed Martin. Okręt jest zbudowany w technologii SWATH oraz stealth. Ogniwo paliwowe z membraną do wymiany protonów, PEMFC (ang. Proton Exchange Membrane Fuel Cell), też ogniwo paliwowe z polimerowym elektrolitem, PEFC (Ploymer Electrolyte Fuel Cell) – to rodzaj ogniwa paliwowego. PEMFC są stosowane powszechnie w przemyśle transportowym (pojazdy mechaniczne). Charakteryzują się niską temperaturą pracy, krótkim czasem rozruchu, niewielką masą oraz gabarytami w porównaniu z innymi ogniwami. Obecnie zastosowania idą w kierunku związanym z wykorzystaniem tych ogniw do napędzania autobusów i samochodów. Jako źródła wytwarzania energii, umożliwiają osiągnięcie mocy ok. 200 kW przy sprawności rzędu 34%.

  POPPY 1 – pierwszy zespół amerykańskich wojskowych satelitów wywiadowczych i technologicznych, wchodzących w skład odtajnionego w 2005 programu Poppy. Satelity zostały zbudowane przez Naval Research Laboratory, a odtajnienia dokonało amerykańskie Narodowe Biuro Rozpoznania, NRO. HAARP (ang. High Frequency Active Auroral Research Program) – program wojskowych badań naukowych prowadzonych wspólnie przez US Air Force, US Navy i DARPA, oraz budowany przez BAE Systems. Celem projektu jest, według słów jego twórców:

  Poker Flat Research Range (PFRR) − poligon rakietowy rakiet sondażowych należący od 1968 do Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Alaska Fairbanks. Największy na świecie lądowy poligon rakietowy zajmujący 20,77 km². Położony około 50 km na północny-wschód od miasta Fairbanks. Obsługiwany przez NASA na podstawie umowy z Wallops Flight Facility. Od momentu powstania współpracujący i finansowany przez Defense Threat Reduction Agency i jej poprzedniczkę, Defense Nuclear Agency (DNA). Wśród użytkowników ośrodka są: Naval Research Laboratory (NRL), Laboratorium Geofizyki Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (AFGL), liczne uniwersytety i instytuty naukowe. Wystrzelono z niego ponad 1500 rakiet meteorologicznych i ponad 236 rakiet sondażowych do badań zórz polarnych, fizyki plazmy, powłoki ozonowej, wiatru słonecznego, Magnetosfery, promieniowania ultrafioletowego. Układ hybrydowy to układ napędowy, gdzie współdziałają dwa różne źródła energii lub ogólniej różne źródła napędu. Nadwyżka energii generowana przez silnik spalinowy jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów (elektrochemicznych, hydraulicznych, mechanicznych itp.). Zgromadzona energia jest wykorzystywana w celu pokrycia zapotrzebowania na energię napędu dodatkowego współpracującego z głównym źródłem napędu. Zastosowanie tego układu umożliwia użycie silnika spalinowego o mniejszej mocy, czyli tańszego niż w przypadku klasycznego układu napędowego. Silnik spalinowy pracuje w układzie hybrydowym przy większych obciążeniach, dlatego jednostkowe zużycie paliwa jest mniejsze, silnik elektryczny jest wykorzystywany w zakresie obciążeń częściowych np: w ruchu ulicznym, przy których silniki spalinowe wykazują większe zużycie paliwa niż w optymalnych warunkach spalania. Dlatego układ hybrydowy jest jednym z rozwiązań, który może spełnić wymagania norm toksyczności spalin ULEV. W napędach hybrydowych zwykle stosuje się silniki ZS, ZI i silniki dwusuwowe z kołami zamachowymi wyposażonymi w silnik elektryczny (generator) i baterie, ultrakondensatory, ogniwa paliwowe lub turbiny gazowe. Niezależnie od przyjętego rodzaju źródła energii, obie jednostki napędowe mogą pracować w układzie szeregowym lub równoległym.

  Alkaliczne ogniwo paliwowe, ogniwo paliwowe Bacona, AFC (ang. Alkaline Fuel Cell) to jedna z najlepiej rozwiniętych technologii ogniw paliwowych. AFC zużywa wodór i czysty tlen do wytworzenia energii elektrycznej, wody i ciepła.

  Londyński Instytut Badawczy (ang. The Cancer Research UK London Research Institute) – instytucja prowadząca badania w zakresie biologii raka. Należy do Cancer Research UK – organizacji zajmującej się badaniami nad rakiem.

  CLU – język programowania stworzonym przez Barbarę Liskov w MIT w Laboratorium Nauk Komputerowych przy wsparciu ze strony National Science Fundation i DARPy. Język powstawał w latach 1972-1975. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słowa "cluster". Wolfram Research - firma informatyczna, część Wolfram Group składającej się z Wolfram Research Inc., Wolfram Media Inc., Wolfram Research Europe Ltd. w Wielkiej Brytanii i Wolfram Research Asia Ltd. w Japonii. Założycielem firmy jest naukowiec Stephen Wolfram.

  Wiesław Lucjan Nowiński - polski naukowiec pracujący w Singapurze w Agency for Science, Technology and Research; autor komputerowej mapy mózgu.

  Dodano: 07.09.2009. 14:54  


  Najnowsze