• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okulary

  07.09.2009. 14:56
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Pierwszym człowiekiem, który wpadł na pomysł poprawienia swojego wzroku przy pomocy okularów, był naukowiec z Florencji - Salvinodegli Armati. W 1280 roku użył on pary wypukłych soczewek, by skorygować dalekowzroczność. Powierzył swój sekret pochodzącemu z Pizy zakonnikowi - Alessandro delia Spina. Ten z kolei nauczył innych, jak wytwarzać okulary. Zwracał uwagę na to, że szkło musi być odpowiednio zakrzywione. W XIV wieku we Włoszech można już było spotkać na ulicy ludzi noszących okulary. W następnym wieku wyprodukowano wklęsłe soczewki, przeznaczone do korekcji krótkowzroczności. Okulary nie zyskały jednak szybko popularności, głównie dlatego, iż sztuka szlifowania soczewek nie była jeszcze zbyt dobrze rozwinięta. Każda soczewka, by spełnić swą rolę, musi mieć gładką powierzchnię i regularne zakrzywienie. I choć jeszcze w XVII wieku, kiedy skonstruowano mikroskop i teleskop, wytwórcom szkieł nadal nastręczało trudności wyprodukowanie soczewki o odpowiedniej jakości, zapotrzebowanie na okulary znacznie wrosło. Ten wzmożony popyt spowodowany był m.in. faktem, że więcej ludzi niż dotychczas posiadało umiejętność czytania. Coraz chętniej sięgano więc po okulary.

  Amerykański naukowiec i dyplomata, Benjamin Franklin, wynalazł w 1780 roku "okulary dwuogniskowe". Posiadają one podwójne soczewki, które umożliwiają noszącemu je człowiekowi widzenie obiektów znajdujących się blisko wtedy, kiedy patrzy on w dół i dalszych, kiedy spogląda w górę.

  Grafika
  Źródło: Praca własna osoby przesyłającej
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, Creative Commons 3.0.
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Staszewski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Okulary dwuogniskowe - okulary korekcyjne, w których soczewki zawierają dwa obszary o różnych mocach optycznych. Używane są głównie do korekcji starczowzroczności. Ich działanie jest analogiczne do okularów progresywnych, ale zmiana mocy optycznej zachodzi skokowo. Okulary ajurwedyjskie – okulary bezsoczewkowe sporządzone według zasad medycyny staroindyjskiej. W miejsce soczewek umieszczono nieprzezroczyste przysłony z wieloma otworami o niedużej średnicy. Essilor - firma projektująca i produkująca soczewki okularowe (szkło progresywne). Od końca lat 80. jest liderem w swojej branży na świecie produkując ponad 200 mln soczewek rocznie.

  Ortokorekcja – niechirurgiczna metoda korygowania krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu. Proces korekcji odbywa się w nocy przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek ortokeratologicznych, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają przednią krzywiznę rogówki. Dzięki temu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek czy okularów. Współczesne soczewki ortokeratologiczne pozwalają w pełni skorygować krótkowzroczność do -5 dioptrii i astygmatyzm do +1,5 dioptrii. Soczewki ortokorekcyjne mogą być stosowane u dzieci od 10. roku życia, jak również u osób dorosłych. Starczowzroczność (presbyopia) (często mylona z nadwzrocznością starczą) – pogorszenie widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, powodujący zmniejszenie elastyczności gałek ocznych i dotyczy osób zarówno z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, jak i bez żadnej z tych wad wzroku. Oko miarowe daje na siatkówce ostry obraz obiektów w nieskończoności bez żadnej ingerencji mięśni ocznych. Jeśli jest inaczej to należy dobrać odpowiednie okulary, aby skorygować widzenie "do dali". Jednak zarówno dla oka miarowego jak i niemiarowego ze skorygowanym widzeniem "do dali", aby widzieć ostro obiekty z bliska (np. przy czytaniu) należy wprowadzić dodatkową moc optyczną o wartości +3 dioptrii. W tym celu mięśnie ściskają soczewkę wewnątrz gałki ocznej, zmieniając jej kształt. Przy zupełnym zaniku elastyczności soczewki dodatkową moc optyczną można wprowadzić jedynie za pomocą okularów o mocy o +3 dioptrie większej niż moc okularów "do dali". W przypadku, gdy soczewki w gałkach ocznych mają tylko częściowo zmniejszoną elastyczność potrzebna dodatkowa moc optyczna będzie zawierać się w przedziale od 0 do +3 dioptrii.

  Binokle (z fr. binocle) – odmiana okularów trzymających się na nosie dzięki specjalnie wygiętemu sprężynującemu elementowi łączącemu oba szkła. Carl Zeiss AG - niemiecka firma produkująca różnorodny sprzęt optyczny. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się także opracowywaniem i produkcją współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Znana z wysokiej jakości wyrobów. Założona w 1846 przez Carla Zeissa, Ernsta Abbe i Otto Schotta w Jenie. Wyroby firmy to m.in. obiektywy fotograficzne, soczewki, okulary, szkła kontaktowe, lunety, lornetki, teleskopy, mikroskopy a nawet środki do czyszczenia optyki oraz mikrosilniki spalinowe JENA (głównie samozapłonowe) dla modelarzy. Częścią koncernu jest Carl Zeiss Sports Optics GmbH.

  Futerał – rodzaj pojemnika do przechowywania i przenoszenia przedmiotów wymagających ostrożnego obchodzenia się z nimi, jak okulary, skrzypce (i inne instrumenty muzyczne), broń (np. na broń myśliwską), aparat fotograficzny, urządzenia optyczne (np. obiektywy, lunety), telefon komórkowy itp. Google Glass – okulary rozszerzonej rzeczywistości stworzone przez firmę Google. Okulary te mają docelowo mieć funkcje standardowego smartfona, ale mają być obsługiwane głosem poprzez przetwarzanie języka naturalnego.

  Laser-Assisted in situ Keratomileusis (LASIK) – typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu przeprowadzanej przez okulistów dla korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. W odróżnieniu od metody fotokeratektomii refrakcyjnej, PRK (zwaną też ASA, Advanced Surface Ablation) nie jest wymagane usunięcie nabłonka, dzięki czemu oczy szybciej się goją, a pacjent nie czuje bólu. Można też tą metodą leczyć obydwoje oczu jednocześnie. Występują jednak przypadki, w których wskazane jest przeprowadzenie operacji metodą PRK/ASA. Wielu pacjentów wybiera metodę LASIK alternatywnie do noszenia korekcyjnych okularów albo szkieł kontaktowych.

  Acrysof Toric - toryczna soczewka wewnątrzgałkowa przeznaczona dla pacjentów po usunięciu zaćmy w celu korekcji bezsoczewkowości oraz astygmatyzmu rogówkowego (od wartości około 0,75 do ponad 4 dioptrii). Zabieg usunięcia zmętniałej naturalnej soczewki poprzedzający implantacją soczewki torycznej nie różni się od standardowej operacji zaćmy. Natomiast wszczep soczewki Toric wymaga wcześniejszego oznaczenia osi w której soczewka ma się znaleźć na koniec operacji. Oznaczenie osi dokonuje się poprzez odciśnięcie na rogówce znaczników które pomogą chirurgowi ustawić soczewkę. Wszczep soczewki Toric dokonuje się przez równie małe cięcie jak innych zwijalnych soczewek.

  Cool Spot – platformowa gra komputerowa, której bohaterem jest maskotka serii napojów 7 Up. Od końca lat 80., kiedy pojawiła się jako zwykła czerwona kropka wpisana w logo, została rozbudowana o ręce, nogi, usta oraz okulary przeciwsłoneczne i stała się bohaterką kilku gier komputerowych. Dyskusja szablonu:Gubernatorzy stanu Kalifornia: Ta grafika jest naruszeniem praw autorskich i niedługo zostanie usunięta z Commons:. Dziękuję. Commons:User:Angr 22:24, 7 cze 2006 (CEST)

  Serafin - jeden z bohaterów trylogii „Matrix” braci Wachowskich. Jest programem komputerowym; można uważać, iż jest swoistą zaporą sieciową (firewallem). Sam o sobie mówi: „Chronię to, co najcenniejsze”. Wyraża myśl, że człowieka najlepiej można poznać poprzez walkę. Kiedy go poznajemy, zajmuje się ochroną Wyroczni. Agent Smith w Rewolucjach zmienia go w kolejnego ze swych klonów. Agent Smith polował wcześniej na niego, lecz poniósł porażkę. Tak jak większość głównych bohaterów nosi czarne okulary przeciwsłoneczne. Okulary korekcyjne – przyrząd optyczny znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku, takiej jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność.

  Lenonki – wzór okularów o okrągłych oprawkach. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego muzyka Johna Lennona (1940-1980), który wprowadził na całym świecie modę na noszenie tego wzoru oprawek. Były bardzo popularne w subkulturze hipisów, szczególnie z przyciemnianymi szkłami.

  Dodano: 07.09.2009. 14:56  


  Najnowsze