• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bateria elektryczna

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Dzisiaj elektryczność kojarzy nam się z czymś, co bierze się z gniazdka w ścianie. Ale w 1800 roku nie było jeszcze linii elektrycznych i pionierskie eksperymenty z prądem przeprowadzano przy użyciu baterii. Pierwsza bateria elektryczna wykonana została przez włoskiego fizyka, Alessandra Volte. Jego rodak, fizjolog Luigi Galvani, przeprowadzając sekcję żaby, zauważył dziwne zjawisko. Zaobserwował, że dotknięcie mięśni i nerwów wypreparowanej kończyny płaza dwoma różnymi metalami wywołuje ich skurcze. Volta stwierdził, że owe drgania są spowodowane elektrycznością, powstającą w wyniku kontaktu dwóch różnych metali. W końcu XVIII wieku rozpoczął on systematyczne badania nad odkrytą przez siebie elektrycznością. Doszedł do wniosku, że może wytwarzać prąd elektryczny, umieszczając dwie metalowe płytki, zwane elektrodami, w przewodzącym prąd związku chemicznym - elektrolicie.

  Dodano: 07.09.2009. 14:20  Czytaj więcej

  Nowoczesny aparat fotograficzny

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Najcieńszy cyfrowy aparat fotograficzny o grubości 11 milimetrów zaprezentowała japońska firma "Casio". Aparat jest tak cienki, że można go z powodzeniem nosić w portfelu.

  Dodano: 07.09.2009. 14:18  Czytaj więcej

  Alfabet

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Pierwszymi ludźmi, którzy zaczęli używać pisma, byli prawdopodobnie mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, państwa leżącego niegdyś na terenie dzisiejszego Iraku. Pisali oni już w czwartym tysiącleciu przed Chrystusem. Nie używali jednak alfabetu. Posługiwali się pismem klinowym, które utrwalali na glinianych tabliczkach papirusowym rylcem. Każdemu słowu odpowiadał inny znak, ludzie musieli więc uczyć się tysięcy symboli. Alfabet był najprawdopodobniej wynalazkiem Fenicjan. Szczyt rozkwitu ich cywilizacji przypadł około 1600 roku p.n.e. Imperium fenickie, położone na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, opierało się na handlu morskim, pismo potrzebne więc było do zapisywania rachunków i sporządzania kontraktów.

  Dodano: 07.09.2009. 14:16  Czytaj więcej

  Aerozol

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Pojemnik aerozolowy zawiera dwie substancje: rozpylaną ciecz oraz propelant - dodatkowy płyn lub gaz pod ciśnieniem. Po naciśnięciu przycisku zawór otwiera się i gaz wypycha ciecz na zewnątrz w postaci drobno rozpylonej strugi.

  Dodano: 07.09.2009. 14:14  Czytaj więcej

  Uruchomiono jeden z najprecyzyjniejszych optycznych zegarów atomowych

  opublikowane przez: Redakcja

  W pomieszczeniach Krajowego Laboratorium FAMO w Toruniu „słychać” już tykanie optycznego zegara atomowego, zbudowanego dzięki współpracy uczonych z uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego i Mikołaja Kopernika. Nowy zegar,      pierwszy tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie, pozwoli wyznaczać upływ czasu z wyjątkową precyzją.

  Dodano: 02.03.2015. 20:53  Czytaj więcej

  Ekopowłoki do zastosowań aeronautycznych

  opublikowane przez: Redakcja

  Nadrzędnym zamierzeniem europejskiej polityki badań naukowych i innowacji jest przenoszenie osiągnięć oraz przełomowych odkryć z laboratorium na rynek. Dobrym tego przykładem jest projekt ECOPROT, którego celem jest uprzemysłowienie innowacyjnej procedury produkcji przyjaznych środowisku powłok antykorozyjnych nakładanych na stopy aluminium i magnezu do zastosowań w aeronautyce.

  Dodano: 23.01.2014. 16:58  Czytaj więcej

  Robotyczne ramię sterowane siłą umysłu

  opublikowane przez: Redakcja

  Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Termometr

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Włoski naukowiec Galileusz był w 1592 roku o krok od wynalezienia termometru. Skonstruował on przyrząd nazwany "termoskopem". Wewnątrz tego urządzenia nad pojemnikiem z wodą znajdowała się otwarta u dołu rurka, w której poziom wody zmieniał się wraz z wahaniami temperatury. Niestety, przyrząd ten reagował również na zmiany ciśnienia powietrza.

  Dodano: 07.09.2009. 15:15  Czytaj więcej