• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Herschel

  09.02.2010. 15:00
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  John Frederick William Herschel (ur. 7 marca 1792 w Slough (Anglia), zm. 11 maja 1871 w Collingwood w hrabstwie Kent) " angielski astronom, chemik i fizyk, syn Mary Pitt i Williama Herschela.

  Studiował astronomię i matematykę na Uniwersytecie Cambridge, potem poświęcił się astronomii. Od 1816 roku badał gwiazdy podwójne i mgławice. Zapał do badania nieba odziedziczył po ojcu, który odkrył Urana oraz zajmował się badaniami jego satelitów. W roku 1834 wyjechał do Afryki, by stamtąd lepiej zbadać południową część nieba niewidoczną z Europy i naszkicować jej mapy. Pracował na Przylądku Dobrej Nadziei, odkrywając tam wiele nowych mgławic i gwiazd podwójnych. Odkrył w Obłoku Magellana 278 mgławic i skupień oraz 600 gwiazd. W czasie tej podróży chciał też przyjrzeć się komecie Halleya, która w 1835 miała pojawić się na niebie. Po powrocie z Afryki w roku 1838 dowiedział się o artykule Richarda A. Locke'a w New York Sun, o swoich rzekomych odkryciach z księżyca (ludzie-nietoperze, morza, lasy, liliowo-fioletowe piramidy itp.).

  Prowadził także prace z optyki i teorii nauk przyrodniczych. Był jednym z pionierów fotografii. Do fotografii wprowadził takie terminy jak: negatyw, pozytyw i przede wszystkim samą nazwę dziedziny " fotografia. Odkrył tiosiarczan sodu i cyjanotypię. Wydał w 1864 "General Catalague of Nebulae and Clusters of Stars", zawierający wszystkie dotychczas znane (5079) mgławice.

  Odkrył zjawisko nazwane zjawiskiem Herschela, czyli zjawisko fizyczne występujące w fotografii, polegające na zaniku obrazu utajonego pod działaniem promieniowania długofalowego (czerwonego i podczerwonego).

  Źródło:
  Wikipedia[b][/b]

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zjawisko Herschela – zjawisko fizyczne występujące w fotografii, polegające na zaniku obrazu utajonego pod działaniem promieniowania długofalowego (czerwonego i podczerwonego). John Frederick William Herschel (ur. 7 marca 1792 w Slough (Anglia), zm. 11 maja 1871 w Collingwood w hrabstwie Kent) – angielski astronom, chemik i fizyk, syn Mary Pitt i Williama Herschela. General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (GC, Katalog ogólny mgławic i gromad gwiazd) – katalog astronomiczny opublikowany w 1864 roku przez sir Johana Herschela. GC zawiera 5079 obiektów astronomicznych, z których mniej więcej połowa została opisana przez jego ojca Williama Herschela, a połowa - przez niego samego. Katalog ten wraz z innymi uwagami stał się podstawą New General Catalogue, katalogu opublikowanego w 1888 roku przez Johna Dreyera.

  Zjawisko Claydena – w fotografii, zjawisko polegające na częściowej inwersji obrazu, czyli otrzymaniu pozytywu zamiast negatywu, po wstępnym bardzo silnym i krótkotrwałym naświetleniu materiału fotograficznego przed właściwym naświetleniem. Fotografia monochromatyczna – rodzaj fotografii polegający na utrwalaniu obrazu przy pomocy tylko jednego koloru substancji barwiącej. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała, w postaci nieprzetworzonej lub barwiona - np. sepia. Fotografia monochromatyczna, podobnie jak każdy inny rodzaj fotografii, może występować w postaci negatywu, odbitki lub diapozytywu. Materiały fotograficzne do fotografii monochromatycznej nie zawsze miały taką samą czułość na barwy, jaką ma oko ludzkie (stosowane bywały materiały panchromatyczne, wcześniej ortochromatyczne), toteż często wyrównywano barwoczułość materiału różnorodnymi filtrami barwnymi.

  NGC 4437 (również NGC 4517, IRAS12301+0023, UGC 7694, FGC 1455, MCG 0-32-20, ZWG 14.63, KCPG 344B, UM 505 lub PGC 41618) – galaktyka spiralna (Sc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny. Odkrył ją John Herschel. Ta sama galaktyka znajduje się w Nowym Katalogu Ogólnym pod symbolem NGC 4517 jako odkryta 22 lutego 1784 przez Williama Herschela. NGC 5621 – gwiazda (lub gwiazda potrójna), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wolarza. Skatalogował ją William Herschel 30 stycznia 1784 roku. Według danych z "Revised NGC/IC catalog" najprawdopodobniej mylnie sklasyfikowano grupę dwóch gwiazd 16 i jednej 19 jako gromadę. Na pozycji z katalogu Williama Herschela nie ma żadnego obiektu, pozycja podana przez Johna Herschela zgadza się z typowym błędem z pozycją gwiazdy podwójnej.

  Aberracja światła (określana także jako aberracja astronomiczna lub aberracja gwiezdna) to zjawisko astronomiczne polegające na pozornym ruchu położenia kątowego ciał niebieskich w cyklu rocznym. Zjawisko to odkrył w 1728 roku James Bradley, który chcąc odkryć zjawisko paralaksy rocznej mierzył zmiany deklinacji gwiazdy γ (gamma) Draconis. Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku.

  Góra Stołowa (łac. Mensa, dop. Mensae, skrót Men, inna spotykana nazwa Stół) – gwiazdozbiór nieba południowego, oznaczony przez francuskiego astronoma, kartografa i duchownego, Nicolasa Louisa de Lacaille w roku 1751 dla upamiętnienia Góry Stołowej na Przylądku Dobrej Nadziei, na której w latach 1750-1752 prowadził swoje obserwacje. Jest to jedyny gwiazdozbiór, któremu nadał nazwę niezwiązaną z naukowym bądź artystycznym narzędziem. Jego pierwotna nazwa, Mons Mensae, w XIX wieku została skrócona do Mensa. Zawiera 1/3 Wielkiego Obłoku Magellana. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 40. W Polsce niewidoczny. Góra Stołowa to najsłabszy spośród wszystkich 88 gwiazdozbiorów. Jest to 75 co do wielkości gwiazdozbiór na niebie. Jego najjaśniejsza gwiazda to alfa Mensae, piątej wielkości gwiazdowej. Najciekawszym obiektem konstelacji jest fragment Wielkiego Obłoku Magellana wystający z sąsiedniej Złotej Ryby.

  NGC 643 (również ESO 29-SC50) – gromada otwarta, znajdująca się w gwiazdozbiorze Węża Wodnego. Odkrył ją John Herschel. Gromada ta znajduje się w Małym Obłoku Magellana.

  NGC 796 (również ESO 30-SC6) – gromada otwarta, znajdująca się w gwiazdozbiorze Węża Wodnego. Odkrył ją John Herschel. Gromada ta znajduje się w Małym Obłoku Magellana. Galeria Fotografii pf – galeria sztuki działająca od 1993 roku w Poznaniu. Powstała z inicjatywy fotografa Janusza Nowackiego. Prezentuje fotografię współczesną, jak też organizuje wystawy poświęcone historii fotografii. Jest współorganizatorem Biennale Fotografii w Poznaniu.

  William Henry Fox Talbot (ur. 11 lutego 1800 w Melbury w Dorset, zm. 17 września 1877 w Lacock) – angielski archeolog, chemik, botanik, lingwista oraz matematyk, najbardziej znany jednak jako pionier fotografii. Talbot był wynalazcą procesu negatywowego w fotografii czarno-białej, który umożliwiał wykonywanie wielu odbitek (w przeciwieństwie do dagerotypu, który nie dawał możliwości stworzenia kopii). Wniósł też znaczny wkład w upowszechnienie się fotografii jako formy sztuki.

  Dodano: 09.02.2010. 15:00  


  Najnowsze