• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Kolumb

  18.09.2009. 21:52
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Kolumb wierzył, że płynąc na zachód przez Ocean Atlantycki, dotrze do Chin. W rzeczywistości odkrył nie znaną Europejczykom Amerykę. W czasie dwu pierwszych wypraw opłynął Wyspy Karaibskie. Podczas trzeciej i czwartej dotarł do wybrzeży Ameryki Południowej i Środkowej

  Urodzony w 1451 r. w Genui (Włochy). Żeglarz i podróżnik włoski w służbie hiszpańskiej, odkrywca Ameryki. Zmarł w 1506 r., w wieku 54 lat.
  Kolumb był marzycielem. Już inni żeglarze europejscy próbowali odnaleźć drogę morską do Japonii, Chin i Indii, on zaś - wiedząc, że Ziemia jest kulista - był przekonany, że najłatwiej dopłynąć do Japonii, kierując się na zachód. Według jego wyliczeń droga ta wynosiła około 5000 km, licząc od Wysp Kanaryjskich.

  Kolumb przedstawił swój projekt wyprawy do Azji Wschodniej królowi Portugalii, ale nie uzyskał poparcia. Również król Anglii, Henryk VII, nie chciał sfinansować przedsięwzięcia, uznając je za zbyt ryzykowne. Wówczas Kolumb postanowił spróbować szczęścia w Hiszpanii.
  Hiszpańscy władcy - król Ferdynand i królowa Izabela - zwlekali z podjęciem decyzji cztery lata. W końcu, gdy zrozpaczony Kolumb opuścił dwór, dogonił go posłaniec od królowej z informacją, że mimo wszystko królowa postanowiła poprzeć wyprawę.

  Kolumb wypłynął w 1492 r. z Wysp Kanaryjskich trzema małymi statkami: "Santa Maria", "Nina" i "Pinta", z około 90 ludźmi. Po trzech tygodniach podróży na zachód załoga zaczęła się buntować, ale Kolumb krzyknął: "Płyniemy dalej!" i uspokoił jej lęki. Wreszcie wczesnym rankiem 12 października obserwator dojrzał w świetle księżyca ląd.
  Była to wyspa Guanahani w archipelagu Bahama, którą Kolumb nazwał San Salvador. Był on przekonany, że dotarł do Indii i stąd jest już blisko do Japonii. Krążył dokoła od wyspy do wyspy, widząc ludzi, którzy, jak sądził, byli "Indianami" - stąd wzięła się ich nazwa.

  "Santa Maria" rozbiła się o wyspę, którą Kolumb nazwał Hispaniola. Postanowił zostawić na niej 40 ludzi, by założyli kolonię, i dwoma statkami powrócił do Hiszpanii. Powitano go jak bohatera. Otrzymał dziedziczne tytuły Wielkiego Admirała i wicekróla Indii. W 1493 r. Kolumb wyruszył w następną wyprawę - tym razem 17 statkami, z 1200 ludzi.
  Przybywszy na Hispaniolę, stwierdził, że wszystkich 40 ludzi zamordowano. Założył więc inną kolonię, odkrył także następne wyspy, między innymi Dominikę, Gwadelupę, Puerto Rico, Jamajkę. Niektórzy Hiszpanie, wróciwszy do domów, skarżyli się na twarde rządy wicekróla, lecz mimo to pozwolono mu w 1498 r. przedsięwziąć trzecią ekspedycję. Tym razem Kolumb dotarł do Trynidadu i postawił stopę na stałym lądzie Ameryki Południowej.

  Choć świetny żeglarz i zasłużony odkrywca, nie był Kolumb dobrym gubernatorem. Nie sprawdzili się też jego dwaj pomagający mu bracia. Do Hiszpanii dotarło tak wiele skarg na ich rządy, że król wysłał nowego gubernatora, Francisco de Bobadiiię, by przejął władzę w koloniach. Ten bezzwłocznie aresztował Kolumba oraz jego braci i odesłał do Hiszpanii w łańcuchach. Wszystkim wybaczono. W 1502 r. pozwolono Kolumbowi na podjęcie jeszcze jednej wyprawy. Uległ wtedy złudzeniu, że dotarł do ujścia Gangesu w Indiach. Wrócił do Hiszpanii schorowany, do końca życia wierząc, iż odkrył drogę do Azji Wschodniej.


  Wykorzystana w niniejszej biografii ilustracja jest własnością publiczną (public domain) ponieważ jako taką udostępnił ją jej autor lub prawa autorskie do niej wygasły.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Odkrycia i badania Ameryki Południowej i Środkowej: Najbardziej znanym Europejczykiem czasów nowożytnych, który udał się na zachód w poszukiwaniu drogi do Azji jest Krzysztof Kolumb . Przed nim miało miejsce wiele nieudanych wypraw na przestrzeni paru wieków. W roku 1492 dopłynął on do Ameryki. Nie można jednak zapominać, że nie zdawał on sobie sprawy, że miał do czynienia z nowym lądem i był przekonany, że dopłynął do Indii. Fakt ten stał się jasny dopiero w 1507 roku, gdy Kolumb już nie żył. Powszechnie uważa się go jednak za odkrywcę Ameryki, gdyż to on otworzył drogę na zachód. Jego wielką zasługą było także przełamanie bariery psychologicznej oraz obalenie mitów o niemożności żeglugi oceanicznej. La Empresa de las Indias (Przedsiębiorstwo Indyjskie) to nazwa przedsięwzięcia finansowego Kolumba (poszukiwanie terenów zasobnych w złoto i drogie przyprawy), które doprowadziło do odkrycia Ameryki. Nazwy tej używał Kolumb w ostatnim okresie życia (po odkryciach). Guanahani – używana przez rdzennych mieszkańców nazwa jednej z wysp w archipelagu Bahamów, na której 12 października 1492 podczas pierwszej swej wyprawy wylądował po ponaddwumiesięcznym rejsie Krzysztof Kolumb.

  San Salvador, San Salvador Island, znana także jako Watling Island – jedna z wysp tworzących archipelag Wysp Bahama. Watling była oficjalną nazwą wyspy do 1925 roku, kiedy to oficjalnie przeniesiono na nią nazwę San Salvador. Dotychczasowa wyspa San Salvador jest od tego momentu znana jako Cat Island. Uważano (zwłaszcza Samuel Eliot Morison i James Murdock), że opis Guanahani – miejsca w którym Krzysztof Kolumb wylądował w Ameryce 12 października 1492 – bardziej odpowiada Watling. Pierwszy kontakt – termin określający spotkanie dwóch odmiennych kultur, które wcześniej nie wiedziały o wzajemnym istnieniu. Przykładem może być spotkanie Hiszpanów i Arawaków w 1492 roku, kiedy to Krzysztof Kolumb napotkaną grupę nazwał Indianami, gdyż uważał, iż dotarł do Indii.

  Samana Cay (hiszp. Cayo Samaná) − mała, niezamieszkana wyspa w centralnej części archipelagu Bahamów, przez niektórych identyfikowana z Guanahani, pierwszą wyspą, na której wylądował Krzysztof Kolumb. Rdzennymi mieszkańcami wyspy byli Indianie z plemienia Guanahani. Palos de la Frontera (Palos) – miejscowość w Hiszpanii w prowincji Huelva (Andaluzja), położona u ujścia rzeki Tinto do Atlantyku, 13 km od Huelva. ok. 9 tys. mieszkańców. Z portu Palos Krzysztof Kolumb wypłynął 3 sierpnia 1492 roku w pierwszą wyprawę do Ameryki i powrócił do niego 15 marca następnego roku.

  Kolumba — żeńska forma imienia Kolumb, pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "gołębica". Od imienia Kolumba pochodzi też zdrobnienie Kolumbula.
  Nosiło je kilka świętych, w tym Kolumba z Sens. Występuje też jako imię męskie u mnichów klasztorów iroszkockich. Tainowie (Indianie Taino) – rdzenni, prekolumbijscy mieszkańcy wysp Bahama i wysp Wielkich Antyli, w tym Kuby, Hispanioli (Haiti i Dominikany), Puerto Rico i Jamajki zamieszkujący te wyspy bezpośrednio przed ich odkryciem przez Kolumba w 1492 r. Nie ma zbyt wielu źródeł informacji dotyczących życia Indian Taino. Prawdopodobnie przybyli na Kubę ok. 1100 r. p.n.e. przemieszczając się z Ameryki Południowej przez Antyle.

  Luis de Torres (zm. 1493, prawdopodobnie urodzony jako יוסף בן הלוי העברי, Yosef Ben Ha Levy Haivri) – jeden z członków pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba i pierwszy Żyd, który dotarł do Nowego Świata.

  Kolumb - imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa columba oznaczającego "gołębia". Nosiło je kilku świętych.

  Diego Méndez de Salcedo (1472-1536) – hiszpański konkwistador, który podczas czwartej wyprawy Krzysztofa Kolumba do Ameryki na indiańskiej łodzi popłynął z Jamajki na Haiti na pomoc załodze wyprawy, która nie mogła wrócić do Hiszpanii. Dom Krzysztofa Kolumba (wł.: Casa di Colombo) - zabytkowy budynek w Genui będący XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według tradycji spędził swoją młodość Krzysztof Kolumb. Ulokowany przy Piazza Dante. Aktualnie w domu znajduje się muzeum z pamiątkami po żeglarzu.

  Plana Cays – dwie małe wyspy należące do Wspólnoty Bahamów, leżące pomiędzy wyspami Acklins i Mayaguana. Obie wyspy nie są zamieszkałe. Odkrycie wysp jest przez niektórych badaczy przypisywane Krzysztofowi Kolumbowi. Według tej teorii jedna z wysp Plana to legendarna Guanahani. Colon (z hiszp. Colon - Krzysztof Kolumb) - nazwa jednostki monetarnej Kostaryki. Dzieli się na 100 mniejszych jednostek: centymów.

  Pomidor zwyczajny, pomidor jadalny (Lycopersicon esculentum Mill.) – gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej lub Środkowej. Do Europy dotarł po 1492, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Brytyjskie Wyspy Dziewicze są niewielkim wyspiarskim terytorium należącym do Wielkiej Brytanii. Wyspy te leżą w basenie Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli. Wyspy te są najbardziej na północ wysunięte ze wszystkich Wysp Nawietrznych. Brytyjskie Wyspy Dziewicze charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu i tropikalnym klimatem. Wyspy te zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku.

  Dodano: 18.09.2009. 21:52  


  Najnowsze