• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stephen Hawking

  09.02.2010. 14:56
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942) " brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk.

  Profesor matematyki na Uniwersytecie Cambridge (gdzie obejmował katedrę Lucasa, tak jak kiedyś Newton) i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie, członek Royal Society oraz Papieskiej Akademii Nauk, laureat wielu nagród i doktoratów honoris causa.

  Od 22. roku życia Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ta sprawiła, że jest on prawie całkowicie sparaliżowany, porusza się na wózku inwalidzkim, a ze światem zewnętrznym porozumiewa się przy pomocy syntezatora mowy " swoje wypowiedzi wprowadza przez wirtualną klawiaturę.

  Pomimo tak zaawansowanego inwalidztwa Hawking jest bardzo aktywny w fizyce, a także w życiu publicznym. Jego popularnonaukowa książka "Krótka historia czasu" stała się bestsellerem. Z jego innych znaczących dzieł należy wymienić również książki "Teoria Wszystkiego" oraz "Wszechświat w skorupce orzecha" (rok wydania: 2001).

  Pod koniec lat 70. Hawking postulował efekt utraty masy przez czarną dziurę w wyniku kreacji po obu stronach horyzontu zdarzeń par cząstka-antycząstka na koszt energii pola grawitacyjnego. Jak dotąd promieniowanie Hawkinga jest hipotezą. Obecnie jednak zrzekł się on twierdzenia, że materia, która raz wleci do czarnej dziury, już z niej nie wróci.

  Hawking wystąpił również gościnnie w serialu telewizyjnym "Star Trek","Futurama","Simpsons","Dilbert" oraz użyczył swojego głosu w utworze zespołu Pink Floyd " "Keep Talking", a także w coverze piosenki Michaela Jacksona "The Girl Is Mine", wykonanym przez Richarda Cheese.

  Pracuje nad nową, skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży książką, w której w przystępny sposób przybliżyć chce meandry fizyki.

  Stephen Hawking ma troje dzieci (Robert, Lucy, Tim) i troje wnucząt (George i Rose - dzieci Roberta, William - syn Lucy). Z pierwszą żoną Jane rozstał się w 1991. Później, w 1995, Hawking poślubił opiekującą się nim pielęgniarkę, Elaine Mason (poprzedni mąż Elaine skonstruował pierwszy syntezator mowy dla Hawkinga). W październiku 2006 do sądu trafił wniosek rozwodowy Elaine i Stephena.

  27 kwietnia 2007 roku sparaliżowany naukowiec, przygotowując się do swojego, przewidywanego na 2009 rok, lotu w kosmos, wziął udział w specjalnym locie: specjalnie przebudowany Boeing 727 z Hawkingiem na pokładzie ośmiokrotnie wznosił się na wysokość ok. 8000 metrów, by następnie ostro zanurkować, dzięki czemu jego pasażerowie, łącznie przez ok. 4 minuty, doświadczali stanu nieważkości.

  19 grudnia 2007 roku w Centrum Kosmologii Teoretycznej (Centre for Theoretical Cosmology) na Uniwersytecie Cambridge został odsłonięty pomnik przedstawiający popiersie Profesora Stephena Hawkinga. Projektantem był artysta Ian Walters .

  31 października 2008 r. brał udział w seminarium Papieskiej Akademii Nauk nt. "Podejścia naukowego do ewolucji wszechświata i życia".

  12 sierpnia 2009 roku Stephen Hawking został uhonorowany przez Baracka Obamę najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym Stanów Zjednoczonych - Medalem Wolności.

  30 września 2009 r. Hawking zakończył trzydziestoletnią kadencję na stanowisku profesora katedry Lucasa, będzie kontynuował pracę naukową jako Dyrektor ds. badań na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Cambridge (Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics, University of Cambridge)

  Źródło:
  Wikipedia

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jerzy i tajny klucz do Wszechświata popularnonaukowa książka dla dzieci napisana przez Stephena Hawkinga oraz Lucy Hawking. Wszechświat w skorupce orzecha (ang. The Universe in a Nutshell) – popularnonaukowa książka autorstwa Stephena Hawkinga wydana w roku 2001. Książka ta jest kolejną częścią Krótkiej historii czasu. Autor omawia w niej zagadnienia, którymi zajmował się od czasu wydania poprzedniczki, w sposób (jak sam twierdzi) łatwy i przystępny nawet dla laika w dziedzinie fizyki teoretycznej. Wszechświat w skorupce orzecha został pozytywnie oceniony m.in. przez: "Sunday Times", "New York Times" oraz "Time Magazine". Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur (ang. A Brief History of Time: From the Big Bang to Black Holes) – popularnonaukowa książka napisana przez angielskiego fizyka Stephena Hawkinga. Książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi niezaznajomionemu z dokonaniami współczesnej nauki najnowszych osiągnięć z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Autor próbuje odpowiedzieć na pytania o początek i koniec Wszechświata oraz o naturę czasu, a także o ostateczne granice ludzkiego poznania. Stephen Hawking odważnie podejmuje również kwestię istnienia Boga. Wstęp do dzieła napisał amerykański astronom i popularyzator nauki Carl Sagan. W pracy autor zamieścił również notki biograficzne trzech słynnych uczonych: Einsteina, Galileusza i Newtona oraz słownik objaśniający trudniejsze pojęcia.

  Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942 w Oksfordzie) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Wielki Projekt (ang. The Grand Design) – książka popularnonaukowa autorstwa Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa. Jest to druga ich wspólna książka po Jeszcze krótszej historii czasu. Autorzy wskazują, że być może nie uda się stworzyć teorii unifikującej oddziaływania podstawowe i przedstawiają historię rozwoju wiedzy o wszechświecie oraz M-teorię. Wywołała sensację z powodu stwierdzenia, iż przywoływanie boga nie jest konieczne, by wyjaśnić pochodzenie wszechświata, a Wielki Wybuch jest efektem wyłącznie praw fizyki. Odpowiadając na krytykę wywołaną tym stwierdzeniem Hawking powiedział: „Nie da się udowodnić, że boga nie ma, ale nauka uczyniła go niepotrzebnym”.

  Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje (ang. Black Holes and Baby Universes and Other Essays) – książka popularnonaukowa autorstwa brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga wydana w 1993. Jest to zbiór artykułów i wystąpień publicznych z lat 1976–1992 dotyczących m. in. zagadnień filozofii nauki i kosmologii. Zawiera też eseje autobiograficzne dotyczące dzieciństwa autora, studiów i jego zmagań z nieuleczalną chorobą. Dołączony jest także zapis programu brytyjskiej telewizji Desert Island Discs (Płyty na bezludną wyspę) z udziałem Stephena Hawkinga. (7672) Hawking (1995 UO2) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 139 dni w średniej odległości 2,25 j.a. Została odkryta 24 października 1995 roku w Kleť Observatory w pobliżu Czeskich Budziejowic. Nazwa planetoidy została nadana na cześć Stephena Hawkinga, jednego z najwybitniejszych fizyków teoretyków na świecie.

  Jerzy i Wielki Wybuch (ang. George and the Big Bang) – trzecia część opowieści o Jerzym Zielonce, jego przyjaciółce Ani i jej ojcu Eryku. Kontynuacja książki Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu. Napisana, podobnie jak poprzednie książki z tej serii, przez Lucy i Stephena Hawkinga. Napisana w 2011 roku, w Polsce wydana w roku 2012 przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Promieniowanie Hawkinga – teoria fizyczna brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga opublikowana w 1974 roku, z której wynika, że czarne dziury mogłyby emitować promieniowanie. Jak do tej pory takiej emisji nie udało się potwierdzić obserwacyjnie. Teoria ta łączy w sobie zupełnie różne opisy z zakresu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej.

  Jeszcze krótsza historia czasu (ang. A Briefer History of Time) – książka popularnonaukowa autorstwa Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa wydana w 2005. Jest to uaktualnienie i rozwinięcie Krótkiej historii czasu z 1988. Autorzy prezentują w niej zagadnienia z zakresu mechaniki kwantowej, teorii strun, Wielkiego Wybuchu, natury czasu i przestrzeni, przyszłości wszechświata i innych tematów związanych z współczesną kosmologią. Zawiera informacje o nowych odkryciach.

  Przypuszczenie ochrony chronologii, to przypuszczenie sformułowane przez fizyka Stephena Hawkinga, że prawa fizyki zapobiegają wszystkim podróżom w czasie wychodzącym poza skalę mikroskopową. Matematycznie, dopuszczalność podróży w czasie jest reprezentowana przez istnienie zamkniętych krzywych czasopodobnych. Przypuszczenie ochrony chronologii powinno zostać wyodrębnione od chronologicznej cenzury w której każda zamknięta krzywa czasopodobna przechodzi przez horyzont zdarzeń.

  George Francis Rayner Ellis (ur. 11 sierpnia 1939 w Johannesburgu) – południowoafrykański profesor matematyki stosowanej Uniwersytetu Kapsztadzkiego, autor ponad 200 artykułów naukowych i kilku książek dotyczących teorii względności i kosmologii, w tym – wspólnie ze Stephenem Hawkingiem – The Large scale Structure of Space Time (Wielkoskalowa struktura Wszechświata); aktywny popularyzator zagadnień leżących na pograniczu nauki i religii. William Whewell (1794-1866) – angielski filozof, logik, historyk nauki i wszechstronny uczony. Zajmował się głównie teorią, historią oraz metodologią nauk przyrodniczych. Był profesorem Uniwersytetu w Cambridge oraz członkiem Royal Society w Londynie. W latach 1837-1839 pełnił funkcję przewodniczącego Londyńskiego Towarzystwa Geologicznego (Geological Society of London). W 1837 roku otrzymał nagrodę Royal Medal przyznawaną przez Royal Society w Londynie za osiągnięcia w dziedzinie fizyki.

  Bastion (ang. The Stand) – powieść Stephena Kinga z 1978 roku, często uważana za jego magnum opus. Ponownie wydana, bez skrótów w 1990 roku. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w 2000 roku i była wznawiana w kolejnych latach (2003, 2007). W roku 2009 książkę wznowiło wydawnictwo Albatros poprawiając tłumaczenie. Książka w najnowszym wydaniu liczy 1168 stron i jest najobszerniejszą pozycją w dorobku Stephena Kinga.

  Dodano: 09.02.2010. 14:56  


  Najnowsze