Wydobywanie dzieł sztuki na światło dzienne
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plHistoria Europy została uwieczniona nie tylko w książkach historycznych, ale również we wspaniałych dziełach sztuki. Ludzie z całego świata odwiedzają rozmaite miasta w Europie, aby oglądać z zachwytem arcydzieła stworzone przez Hogartha, Brandla czy El Greco. Podczas gdy eksperci podejmują ogromne wysiłki, aby je chronić, czas nie jest tak łaskawy i zmusza do przeprowadzania renowacji. W trakcie tego procesu często używa się laserów, aby pasywnie zajrzeć pod warstwę kurzu i brudu nagromadzoną na przestrzeni wieków. Wykorzystywane są również skany cyfrowe, a naukowcom udało się nawet dostrzec brwi Mony Lisy namalowane przez Leonarda da Vinci. Teraz zespół włoskich naukowców opracował nowe narzędzie obrazowania, które może uchwycić cechy niewykrywalne ani gołym okiem, ani za pomocą obecnych technik obrazowania, wprowadzając dalsze udoskonalenia procesu renowacji.
Dodano: 17.07.2012. 15:49 Czytaj więcej
Ponowne zaludnienie Europy po epoce lodowej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plOkoło 19.000 lat temu świat znajdował się w okowach epoki lodowej, która pozostawiła po sobie ogromne, zimne, suche i niegościnne obszary. Większa część współczesnej Europy była pokryta lodem, tak jak północne obszary obecnej Wielkiej Brytanii, podczas gdy jej południe niewiele różniło się od pustyni polarnej. Epoka lodowa ostatecznie dobiegła końca, lód się cofnął, a Europa ponownie się zaludniła. Nowe badania, czerpiące z wiedzy eksperckiej Czech, Estonii, Rosji, Wlk. Brytanii i Włoch, przedstawiają nam rzadki wgląd w proces ponownego zaludnienia Europy po zakończeniu się epoki lodowej. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Human Genetics.
Dodano: 06.07.2012. 16:37 Czytaj więcej
UE wspiera projekt badający wczesne osadnictwo w Europie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plUnia Europejska zdecydowanie wspiera przedsięwzięcia młodych naukowców podejmowane w celu pogłębiania wiedzy i opracowywania innowacyjnych narzędzi w formie niezliczonych prac badawczych, niezależnie od dziedziny. Przykładem niech będzie finansowana z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, nowa, międzynarodowa sieć edukacyjna o nazwie BEAN (Wypełnianie luki między neolitem Europy i Anatolii: demografia, migracja i tryb życia u zarania cywilizacji). Projekt, który otrzymał grant sieci szkolenia początkowego Marie Curie o wartości ponad 2,5 mln EUR, ma zoptymalizować umiejętności nowego pokolenia naukowców w genetyce populacyjnej, modelowaniu komputerowym, antropologii, prehistorii i demografii.
Dodano: 29.06.2012. 18:49 Czytaj więcej
Ostatni element układanki. Naukowcy dokańczają genom bonobo - ostatniej niezsekwencjonowanej małpy człekokształtnej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMiędzynarodowy zespół naukowców przeprowadził sekwencjonowanie genomu bonobo (Pan paniscus), który obok szympansa (Pan troglodytes), jest jednym z najbliższych krewnych człowieka.
Dodano: 21.06.2012. 16:49 Czytaj więcej
Naukowcy rozwiązują zagadkę udomowienia konia
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcy z Gruzji i Rosji rzucili nowe światło na historię konia domowego, odkrywając w końcu tajemnicę, która przez lata nie dawała spokoju ekspertom. Odkryli, że konie domowe pochodzą ze stepów współczesnej Ukrainy, południowo-zachodniej części Rosji i zachodniego Kazachstanu. Ustalili również, że konie domowe mieszały się z lokalnymi i dzikimi osobnikami w czasie rozprzestrzeniania się w Azji i Europie. Badania opisane w czasopiśmie PNAS kładą kres pytaniom o wielokrotne przypadki udomowienia w różnych miejscach na Ziemi.
Dodano: 20.06.2012. 17:17 Czytaj więcej
Naukowcy odkrywają tajemnicę wzrostu Homo heidelbergensis
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcy z Hiszpanii zrekonstruowali kości kończyn ludzkich Homo heidelbergensis znalezione w Sierra de Atapuerca w Burgos. Odkrycie pomogło rzucić światło na wzrost rozmaitych gatunków z epoki plejstocenu, pokazując, że człowiek heidelberski, podobnie jak neandertalski, był mniej więcej tego samego wzrostu, co współczesny człowiek zamieszkujący w regionie śródziemnomorskim i w Europie Środkowej. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Human Evolution.
Dodano: 11.06.2012. 16:49 Czytaj więcej
Naukowcy odkrywają tajemnicę krwi mumii
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWampiry i wilkołaki mogą usunąć się w cień, bowiem teraz reflektory na scenie skierowane są na prawdziwą mumię. Naukowcy właśnie odkryli wewnątrz mumii najstarszą znaną współczesnej nauce próbkę krwi. Ötzi to zamrożona w lodowcu mumia licząca 5.000 lat, która została odkryta przez przypadek w 1991 r. przez parę turystów w Alpach Ötzalskich na austriacko-włoskiej granicy. Podczas gdy naukowcy zyskują jako takie pojęcie o życiu w czasach Ötziego, wiele lat przed naszą erą (p.n.e.), badaczom nie udało się znaleźć żadnych śladów krwi... aż do tej pory.
Dodano: 06.06.2012. 16:37 Czytaj więcej
Warsztaty archeologiczne w Chodliku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plChodlikowskie Spotkanie Archeologiczne odbędzie się w dniach 24-25 maja w Chodliku, małej wsi w zachodniej Lubelszczyźnie. Impreza mającą charakter pikniku naukowego, skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz miłośników przeszłości.
Dodano: 21.05.2012. 14:19 Czytaj więcej
Kolumb był synem polskiego króla?
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plZupełnie nowe oblicze Krzysztofa Kolumba wyłania się z właśnie opublikowanej po polsku książki portugalskiego historyka Manuela Rosy, który uważa, że odkrywca Ameryki był synem polskiego króla z dynastii Jagiellonów, Władysława III Warneńczyka.
Dodano: 19.05.2012. 15:19 Czytaj więcej
Archeolodzy zbadają wyspę zamkową w Ełku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDodano: 18.05.2012. 14:33 Czytaj więcej
W Lubuskiem odkryto krzemienie do krzesania ognia sprzed 12 tys. lat
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plKrzemienie służące do krzesania ognia, używane pod koniec epoki lodowcowej znaleźli naukowcy Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, podczas wykopalisk archeologicznych w Ośnie Lubuskim (woj. lubuskie).
Dodano: 17.04.2012. 07:47 Czytaj więcej
Wilgoć w grobowcu Kopernika we Fromborku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWystępujący od kilkudziesięciu lat problem wilgoci w Archikatedrze we Fromborku dotknął także miejsca pochówku słynnego astronoma i kanonika warmińskiego Mikołaja Kopernika. Woda skrapla się w krypcie, widać ją na szklanej płycie przykrywającej grobowiec.
Dodano: 17.04.2012. 07:19 Czytaj więcej
Archeolodzy szukali klasztoru kartuzów w Darłowie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPoznańscy i warszawscy naukowcy szukali w Darłowie (Zachodniopomorskie) pozostałości klasztoru i kościoła zakonu kartuzów. Wyniki badań powinny być znane jeszcze w kwietniu - poinformował PAP historyk dr Rafał Witkowski z Uniwersytetu im. Mickiewicza w Poznaniu.
Dodano: 12.04.2012. 18:04 Czytaj więcej
Paleontologiczne El Dorado odkryto pod Opocznem
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plSkarbnicę skamieniałości sprzed 148 mln lat, m.in. odciski i szczątki ryb, gadów morskich i latających, ważek i ornamentowanych muszli, odkrył niedaleko Opoczna dr Adrian Kin z UJ. Jest to unikatowe w skali świata stanowisko paleontologiczne. Doskonale zachowane skamieniałości organizmów morskich i lądowych zachowały się w kamieniołomie w pobliżu Sławna (pow. Opoczno, woj. łódzkie).
Dodano: 12.04.2012. 13:47 Czytaj więcej
Średniowieczna stołówka działała na Zamku Żupnym w Wieliczce
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plJeden z pierwszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie znajdował się na zamku żupnym w Wieliczce. Tu od XIV do XVI wieku wydawano darmowe posiłki górnikom, urzędnikom i wozakom przyjeżdżającym po sól. W menu znajdowały się głównie krupy i jagły, czyli kasze, ale przyrządzano także np. łapy niedźwiedzie. Zgodnie z postanowieniami Statutu Kazimierzowskiego dla żup krakowskich, administracja żupna, górnicy oraz przyjeżdżający po sól furmani otrzymywali w zamkowej kuchni darmowy posiłek.
Dodano: 11.04.2012. 07:33 Czytaj więcej
Estończycy nie ustalili daty budowy statku znalezionego k. Łeby
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcom z Estonii nie udało się ustalić daty budowy statku, którego wrak morze odsłoniło w grudniu 2010 r. na plaży k. Łeby (Pomorskie) - poinformował PAP dr Waldemar Ossowski z działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Dodano: 11.04.2012. 07:19 Czytaj więcej
Średniowieczny skarb na wystawie z Muzeum Śląskim
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plEkspozycję "Skarb z Głogowa" prezentującą wybrane monety z wielkiego skarbu liczącego ponad 20 tys. numizmatów, odkrytego w październiku 1987 roku, można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do 10 czerwca.
Dodano: 10.04.2012. 16:47 Czytaj więcej
Archeolog z UW na tropie zagadki zdrowych zębów neandertalczyków
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDodano: 10.04.2012. 08:04 Czytaj więcej
Zakończono rekonstrukcję najstarszego murowanego obiektu w Gdańsku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plZakończyły się prace rekonstrukcjo-budowlane przy najstarszym murowanym obiekcie Gdańska - refektarzu XIII-wiecznego klasztoru. W tej odkrytej przed sześciu laty w historycznym centrum miasta podziemnej budowli powstanie skansen archeologiczny.
Dodano: 10.04.2012. 07:47 Czytaj więcej
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki/Uzdrawiające ropuchy, opiekuńcze węże, czyli stwory w ludzkiej wyobraźni
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW środku starej ropuchy znajduje się uzdrawiający kamień, Wszechświat wspiera się na grzbiecie olbrzymiego żółwia, a zaskrońce piją mleko z wymion krowich, dlatego przezorny gospodarz przed oborą powinien wystawić im miseczkę mleka. Gady i płazy niemal w każdej kulturze obrosły legendami, budząc postrach, podziw lub obrzydzenie. O miejscu płazów i gadów w ludzkiej wyobraźni oraz o tym, skąd się wzięły smoki podczas poznańskiego XV Festiwalu Nauki i Sztuki opowiadał Arkadiusz Urbański z Koła Naukowego Przyrodników Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dodano: 10.04.2012. 07:19 Czytaj więcej