• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy szukali klasztoru kartuzów w Darłowie

  12.04.2012. 18:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poznańscy i warszawscy naukowcy szukali w Darłowie (Zachodniopomorskie) pozostałości klasztoru i kościoła zakonu kartuzów. Wyniki badań powinny być znane jeszcze w kwietniu - poinformował PAP historyk dr Rafał Witkowski z Uniwersytetu im. Mickiewicza w Poznaniu. 

  Były to pierwsze tego typu badania, których celem jest ustalenie dokładnego położenia i wyglądu darłowskiej kartuzji. Do dziś bowiem prawie nic na ten temat nie wiadomo.

  Poszukiwania przeprowadzono tuż przed świętami Wielkiej Nocy. Objęto nimi teren o powierzchni ok. 2 hektarów przy ulicy Długiej, gdzie według historycznych źródeł znajdował się klasztor i kościół. Obecnie są tam ogródki działkowe i tartak.

  Badacze posługiwali się nieinwazyjną metodą prospekcji archeologicznej, w której wykorzystywany jest magnetometr cezowy połączony z GPS. Taki sposób badania gruntu umożliwia jednoczesny pomiar zmian natężenia pola magnetycznego oraz ustalenie pozycji geograficznej wykrytego pod ziemią obiektu. Metoda ta była wykorzystywana z powodzeniem przez polskich archeologów m.in. w starożytnym Ptolemais w Libii i w Tell El-Retaba w Egipcie.

  Dr Witkowski powiedział PAP, że objęty poszukiwaniami w Darłowie teren nie jest prosty do analizy ze względu na wielość elementów zakłócających, którymi są np. metalowe ogrodzenia ogródków działkowych.

  ,,Znacznie prościej bada się obszar, który przez 200-300 lat nie był użytkowany, bo wówczas łatwo lokalizuje się stare fundamenty. W przypadku terenu, na którym gospodarowano, trzeba bardzo ostrożnie usuwać komputerowo ujawnione w pomiarach zakłócenia, ale jesteśmy optymistami" - zaznaczył historyk.

  Akt fundacyjny dla klasztoru kartuzów o nazwie Marienkrone (Korona Marii) wystawiła w 1394 r. księżna Adelajda, wdowa po Bogusławie V. Kartuzi osiedlili się w Darłowie w 1407 r. Klasztor został zatwierdzony przez kapitułę generalną Ahrensboek pod Lubeką w 1412 r. Istniał do 1538 r., czyli do momentu przejścia przez ówczesnego władcę tych terenów na religię reformowaną. Należące do kartuzów wioski Korlino, Łącko i Naćmierz przejęła wówczas domena książęca, grunty znajdujące się w samym w Darłowie rada miejska, a klasztorne kosztowności sam książę.

  Mnisi, mimo likwidacji klasztoru, nie zostali z niego usunięci i mieszkali w nim mniej więcej do roku 1560 r. Było ich wówczas czterech.

  Budynki darłowskiej kartuzji stopniowo popadały w ruinę. Kościół całkowicie rozebrano po wojnie 30-letniej, kiedy Darłowo potrzebowało materiału do odbudowy miasta. Pozostałości klasztoru mogły istnieć nawet do XIX w., co wynika z wydanej w tym czasie mapy, na której zaznaczono ruiny.

  Przed II wojną światową w tym miejscu powstał zakład metalowy, po wojnie zbudowano tu fabrykę obuwia, potem część terenu zajął tartak.

  Choć klasztor zajmował spory teren, społeczność zakonników nie była liczna. W okresie największego rozkwitu kartuzji było 12-15 mnichów. Jak dokładnie wyglądała darłowska kartuzja nie wiadomo. Według hipotezy dra Rafała Witkowskiego mogła być niemal taka sama jak sakralne obiekty wzniesione przez mnichów tego zakonu w Kartuzach koło Gdańska. ,,Są źródła mówiące, że tamten klasztor zbudowano według tych wymiarów, co klasztor w czeskiej Pradze. Ponieważ wszystkie obiekty wzniosła ta sama ekipa, na podstawie tej analogii można więc sądzić, że jeśli już raz zastosowali wzór znany z Pragi, mogli go również powtórzyć w Darłowie" - powiedział PAP Witkowski.

  PAP - Nauka w Polsce

  sibi/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Morskie przejście graniczne Darłowo znajduje się w Darłowie i może się na nim odbywać ruch osobowy i towarowy. Przejście obsługuje przede wszystkim ruch graniczny portu morskiego Darłowo. Parafia św. Gertrudy w Darłowie – parafia rzymskokatolicka w Darłowie, dekanacie Darłowo, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół św. Gertrudy w Darłowie – kościół rzymskokatolicki w Darłowie, położony na północ od Bramy Kamiennej, na dawnym Przedmieściu Słupskim, wewnątrz czynnego do dziś cmentarza.

  Cmentarz żydowski w Rusku określany czasem też jako Cmentarz żydowski w Darłowie – powstał w XIX wieku. Doznał poważnych zniszczeń podczas Nocy Kryształowej, skutkiem czego do naszych czasów zachowało się jedynie kilka nagrobków z połowy XIX wieku. Znajduje się we wsi Rusko koło Darłowa i zajmuje powierzchnię 0,12 ha. Część macew przeniesiono do lapidarium w Darłowie. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie – została utworzona 19 maja 1951. Należy do dekanatu Darłowo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W Parafii posługę sprawują bracia Franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych prowincji Gdańskiej (łac. Ordo Fratrum Minorum, pot. franciszkanie) Kościół parafialny został zbudowany w 1394 w stylu gotyckim, rozbudowany od XV do XVI wieku, restaurowany w 1897; konsekrowany 1 września 1945. Mieści się przy ulicy Franciszkańskiej.

  Darłowo (grodzisko) - grodzisko położone w miejscu gdzie obecnie znajduje się średniowieczny zamek książęcy. Grodzisko jest położone w południowo-zachodniej części Darłowa, bezpośrednio na wschód od rzeki Wieprzy. Trudno dokładnie ustalić wiek grodziska, przyjmuje się okres wczesnośredniowieczny i późnośredniowieczny. Zespół Szkół Morskich w Darłowie – najstarsza z trzech średnich szkół morskich w Polsce z siedzibą w Darłowie. Szkoła kształci do zawodu marynarza, mechanika okrętowego, nawigatora, hotelarza oraz logistyka.

  Kościół Mariacki w Darłowie – świątynia rzymskokatolicka, której gospodarzami są franciszkanie z prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku. Parafia wojskowa pw. Świętego Melchiora Grodzieckiego w Darłowie znajduje się w Dekanacie Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. kmdr ppor. Jan Zapotoczny. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 lipca 1993. Mieści się przy ulicy Zwycięstwa. Parafia została zniesiona z dniem 1 lipca 2013 roku.

  Darłówko – nadmorska część miasta Darłowa i osiedle samorządowe (jednostka pomocnicza miasta) u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, na Wybrzeżu Słowińskim. Darłówko pełni w sezonie letnim funkcję turystyczno-wypoczynkową.

  Droga krajowa nr 37 (DK37) – droga krajowa o długości ok. 16 km leżąca na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Trasa ta łączy port w Darłowie i jego nadmorską dzielnicę – Darłówko z centrum miasta, a dalej po najkrótszej możliwej trasie z drogą DK6 w okolicy Karwic.

  Akdaz (arab. اكدز, fr. Agdz) - miasto, zamieszkane przez ok. 9 150 osób, w Maroku, w regionie Sus-Masa-Dara. Leży w dolinie Wadi Dara, ok. 70 km na południowy wschód od Warzazatu, w obszarze oaz południowego Maroka, u podnóży Dżabal Kisan. Akdaz jest węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem handlowym. Rezerwat przyrody "Słowińskie Błota" - torfowiskowy, o powierzchni 192,55 ha, utworzony 26 września 2005, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo, 1,5 km na północny zachód od Słowina, 8 km na południowy wschód od Darłowa.

  Janusz Czebreszuk (ur. 20 stycznia 1959 w Darłowie) - dr. hab., prof. UAM, archeolog, pracownik Zakładu Prahistorii Polski w Instytucie Prahistorii na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu.

  Dodano: 12.04.2012. 18:04  


  Najnowsze