• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja egiptologicznego komitetu ICOM w Poznaniu

  31.08.2011. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 1-4 września w poznańskim Muzeum Archeologicznym odbędzie się konferencja CIPEG (Committee for Egyptology). To coroczne spotkanie egiptologów, kuratorów zbiorów egipskich z całego świata, zrzeszonych w ramach jednego z komitetów ICOM - Międzynarodowej Organizacji Muzeów.

  W tym roku sporo miejsca w czasie obrad poświęcone będzie dramatycznym wydarzeniom w Egipcie towarzyszącym rewolucji, w tym rabunkowi zabytków z Muzeum Egipskiego w Kairze.

  To nie przypadek, że spotkanie odbędzie się w Poznaniu. W ten sposób komitet ICOM uznał rolę poznańskiego środowiska naukowego w badaniach starożytnego Egiptu. Dzięki działalności zmarłego w 2004 r. profesora Lecha Krzyżaniaka, wieloletniego dyrektora muzeum, stało się ono światowej rangi ośrodkiem badań doliny Nilu. Z jego inicjatywy w poznańskim Muzeum Archeologicznym znalazła się wystawa "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie", której zabytki pochodzą z depozytów z Berlina i Monachium. Wkrótce część artefaktów zostanie wymieniona i ekspozycja uzyska nowy, odświeżony wygląd.

  Konferencję podzielono na kilka bloków tematycznych. Pierwszy, najważniejszy, traktowany jako temat przewodni to "Ethics in collecting" (Etyka w gromadzeniu zbiorów). W jego ramach omówione zostaną problemy dotyczące zabytków w Egipcie.

  "Rabunki i zniszczenia, które miały miejsce w Muzeum Egipskim w Kairze i w innych muzeach i magazynach zabytków, wstrząsnęły światową opinią publiczną. Kwestie proweniencji obiektów, prawnego statusu zbiorów, ich bezpieczeństwa i zasad udostępniania, nielegalnych wykopalisk i handlu zabytkami, które są przedmiotem tegorocznej konferencji zyskały w tym kontekście nowy, aktualny wymiar" - informują organizatorzy sympozjum.

  Niestety swój udział w konferencji odwołał w ostatniej chwili Tarek el-Awady, dyrektor Muzeum Egipskiego w Kairze, po tym jak zapowiedziano na najbliższe dni kolejne demonstracje na placu Tahrir. W imieniu szefa Najwyższej Rady Starożytności (SCA) Mohameda Abdel Fattaha wystąpienie wygłosi w Poznaniu dyrektor Muzeum Nubijskiego w Asuanie, Ossama Abdel Meguid. Egipcjanin przedstawi oficjalną informację na temat egipskich muzeów w sobotę o godz. 9.30.

  Szczegółowy program konferencji, w pliku PDF, można znaleźć tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeologia (muzealnictwo, muzeografia) – nauka pomocnicza historii, zajmująca się architekturą muzeów i ich zarządzaniem, poszerzona o teorię komunikacji, edukację i rolę, jaką pełnią instytucje muzealne w społeczeństwie. W sensie praktycznym jest nauką o funkcjonowaniu muzeów. Jej nazwa zrodziła się w 1934 r. na konferencji zorganizowanej w Madrycie przez Office International des Musées (poprzednik ICOM – Międzynarodowej Rady Muzeów), uznanej za pierwszą konferencję muzeologiczną. Georges Henri Riviere (1897-1985), założyciel i wieloletni dyrektor generalny ICOM, twórca teorii „nowej muzeologii” mówił o niej tak: muzeologia jest to nauka stosowana, nauka o muzeum. W jej polu znajdują się rozważania nad rolą muzeum w społeczeństwie, badania i konserwacja, sposoby prezentacji, animacji i rozpowszechnienia, organizacji i funkcjonowania, architektury wznoszonej dla celów muzealnych oraz architektury „zmuzealizowanej” (adaptowanej do potrzeb muzeów), badania nad miejscami i obiektami pozyskanymi, nad wyborami, a także typologia i deontologia. Muzeum Opactwa w Tyńcu (potocznie Muzeum Benedyktynów w Tyńcu) – jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Muzeum posiada jedne z najcenniejszych zbiorów sakralnych w Polsce. Do najcenniejszych zbiorów muzealnych należą: Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.

  Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów. Muzeum Martyrologii Wielkopolan – muzeum martyrologiczne, zlokalizowane w Poznaniu, na terenie dawnego Fortu VII (Colomb) przy Alei Polskiej (część obiektu). Stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

  Muzeum Bambrów Poznańskich – muzeum poświęcone kulturze i historii Bambrów poznańskich, zlokalizowane w Poznaniu, w budynku przy ul. Mostowej na Grobli, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Etnograficznego. Salon Muzyczny - Muzeum Feliksa Nowowiejskiego - muzeum poświęcone Feliksowi Nowowiejskiemu, zlokalizowane w Poznaniu, przy Alei Wielkopolskiej 11.

  Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 - muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, w Zamku Cesarskim, od strony Świętego Marcina.

  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące szeroko rozumiane dzieła sztuki religijnej i przedmioty świadczące o duchowości człowieka. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu.

  Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – jedno z najstarszych muzeów w Polsce, otwarte w 1878. Jego początki sięgają roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej, prezentowanych w jej puławskim muzeum. Z końcem XIX wieku zbiory przeniesiono do Krakowa. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum starożytności znajdujące się w Heraklionie na Krecie. Jest największym muzeum gromadzącym eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk (po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach).

  Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich). Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Dodano: 31.08.2011. 14:19  


  Najnowsze