• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krakowscy naukowcy będą dokumentować losy Sybiraków w Australii

  06.09.2011. 14:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Przedstawiciele Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, które od pół roku działa w Krakowie, wyjadą w tym tygodniu do Australii, aby udokumentować losy Sybiraków osiadłych w tym państwie. Jak poinformował w poniedziałek dyrektor centrum dr Hubert Chudzio, pięciu pracowników tej instytucji jedzie do Perth na zaproszenie Związku Sybiraków Zachodniej Australii, który obchodzi 20-lecie istnienia.


  ,,Związek zrzesza około 120 członków, którzy wystosowali prośbę, abyśmy spisali i uratowali dla potomnych ich relacje" - wyjaśnił.

  Wyjazd do Australii będzie kontynuacją projektu, w ramach którego przedstawiciele krakowskiego centrum dokumentowali losy Sybiraków z polskich diaspor w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Republice Południowej Afryki.

  Według dr Chudzio, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w ciągu pół roku działalności zgromadziło już znaczną liczbę różnego rodzaju pamiątek: dokumentów, fotografii, artefaktów. Przekazało je 70 osób z kraju i zagranicy. Nagrano też ponad 200 wywiadów z Sybirakami.

  ,,Wszystkie te rzeczy poddawane są czasochłonnej archiwizacji, czyli dokładnemu opisowi i uporządkowaniu. W tej chwili centrum stara się o sprowadzenie dużych kolekcji z Londynu i Esslingen, które chcą przekazać polscy emigranci" - zaznaczył dyrektor.

  We współpracy z krakowskim oddziałem Związku Sybiraków w Polsce przygotowano wystawę otwartą w poniedziałek w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Ekspozycja zatytułowana "Wyszli z ziemi niewoli. W 70. rocznicę układu Sikorski-Majski" pokazuje zbiory Związku Sybiraków oraz część archiwaliów centrum.

  Zgodnie z planami w przyszłości wystawa zostanie przeniesiona do krakowskiego fortu "Skotniki", który ma stać się siedzibą Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Przekazanie obiektu na ten cel zadeklarował wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

  Centrum jest też inicjatorem odbudowy polskiego cmentarza w Koja nad jeziorem Wiktorii w Ugandzie. Obecnie są zbierane fundusze na ten cel. Uroczyste otwarcie nekropolii planowane jest na przyszły rok, kiedy to przypadnie 70-lecie pojawienia się Polaków w Afryce Wschodniej.

  PAP - Nauka w Polsce

  rgr/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń – publiczna placówka o charakterze naukowo-badawczym i edukacyjnym z siedzibą w Krakowie przy ul. Brackiej 13 (docelowo siedzibą Centrum będzie jeden z fortów krakowskichFort "Skotniki"). Sybiracy – w Polsce osoby zesłane na Syberię zarówno w carskiej Rosji jak i ZSRR. Wielu sybiraków należy do Związku Sybiraków. Standardowe znaczenie słowa sybirak to mieszkaniec Syberii. Józefa Wiktoria Kierzkiewicz (ur. 20 kwietnia 1929 w Głęboczu Wielkim) – polska działaczka społeczna, wieloletnia sekretarz gdyńskiego koła Gdańskiego Oddziału Związku Sybiraków.

  Krakowskie Centrum Komunikacyjne (KCK) – współczesna inwestycja, której głównym celem jest poprawienie komunikacji w ścisłym centrum Krakowa. W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego powstały lub powstają: Stadion Warmii Olsztyn – stadion piłkarski w Olsztynie. Znajduje się przy alei Sybiraków. Obecnie obiekt jest własnością Polskich Kolei Państwowych.

  Związek Sybiraków - polska organizacja grupująca byłych zesłańców, którzy nazywają siebie Sybirakami. Od 1989 prezesem Związku był Ryszard Reiff, a obecnie jest Tadeusz Chwiedź. Edward Duchnowski (ur. 16 stycznia 1930 w Podbielu, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski działacz społeczny, sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

  Kazimierz Tumiłowicz (ur. 6 marca 1932 w Kaczanowczyźnie nad Niemnem, zm. 20 kwietnia 2008) – polski działacz kombatancki, współtwórca Związku Sybiraków, członek Miejskiej Rady Narodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Czesław Sielicki (1933-1996) – polski leśnik, nauczyciel, sokolnik, działacz ochrony przyrody, myśliwy i działacz łowiecki, kynolog, członek Związku Sybiraków, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Znany propagator tradycji łowieckich, szczególnie sokolnictwa, sygnalistyki myśliwskiej, tradycji pokotu i złomu. Członek władz łowieckich różnego szczebla, za zasługi dla łowiectwa odznaczony m.in. Medalem św. Huberta i Złomem – najwyższymi odznaczeniami PZŁ.

  Centra Dokumentacji Europejskiej (CDE) - ośrodki działające w ramach europejskiej sieci informacyjnej tworzonej przez Komisję Europejską. Placówki te powstają na mocy umowy zawieranej pomiędzy Komisją Europejską a ośrodkami akademickimi prowadzącymi badania lub nauczanie z zakresu integracji europejskiej. Pierwsze Centrum Dokumentacji Europejskiej powstało już w 1963 roku. Obecnie działa ich około 600, z czego 400 znajduje się na terenie państw członkowskich UE. W Polsce funkcjonuje 17 tego rodzaju placówek. Są one zlokalizowane w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Uczelnie i ośrodki zlokalizowane w Warszawie:

  Centrum Dizengoffa (hebr. דיזנגוף סנטר) – centrum handlowe w mieście Tel Awiw, w Izraelu. Znajduje się w nim około 420 sklepów, które w dni powszednie odwiedza 20 tys. klientów, a w piątki do 45 tys. ludzi. Centrum jest zarządzane przez firmę Dizengoff Center, której właścicielami jest rodzina Piltz oraz biznesmen Samuel Plato Szaron. W centrum znajdują się ambasady Republiki Południowej Afryki, Słowenii i Cypru.

  Centrum handlowe Bielawy to centrum handlowe znajdujące się w Toruniu, w dzielnicy Bielawy, przy ulicy Olsztyńskiej 8. W skład centrum wchodzą hipermarket Carrefour, galeria handlowa z 70 skepami, punktami gastronomicznymi i usługowymi, market budowlany Leroy Merlin, centrum samochodowe oraz stacja benzynowa. Powierzchnia całkowita Centrum Handlowego Bielawy wynosi 30,000 m², z czego 25,000 m² jest przeznaczone pod działalność handlowo-usługową. Centrum jest obsługiwane przez parking na 1,300 stanowisk. Adam Sudoł (ur. 7 kwietnia 1920 w Lipnicy, zm. 14 listopada 2012 w Sanoku) – duchowny rzymskokatolicki, prałat, wieloletni dziekan w Sanoku, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Sybiraków w Sanoku.

  Centrum Badań nad Terroryzmem – jednostka badawcza działającą w ramach struktur organizacyjnych Collegium Civitas. Powstało w czerwcu 2005 r. Działalność Centrum ma charakter naukowo – badawczy i analityczny. Tematyka, wokół której skupione są badania prowadzone w Centrum, związana jest z szeroko pojmowanymi badaniami nad terroryzmem międzynarodowym i jego zwalczaniem.

  Dodano: 06.09.2011. 14:04  


  Najnowsze