• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odsłaniają tajemnicę pierwszych eksploratorów na świecie

  12.10.2011. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że autochtoniczni Australijczycy wywodzą się bezpośrednio z wczesnej ekspansji człowieka w Azji, która miała miejsce 70.000 lat temu. Odbyło się to co najmniej 24.000 lat przed ruchami populacji, które dały początek dzisiejszym Europejczykom i Azjatom. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Science, rzucają nowe światło na prehistorię naszego gatunku i oferują pierwsze spojrzenie na genom autochtonicznego Australijczyka.

  Naukowcy z Australii, Chin, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Niemiec, Meksyku, Szwajcarii, USA i Wlk. Brytanii przeprowadzili sekwencjonowanie genomu, aby wykazać że współcześni autochtoniczni Australijczycy są bezpośrednimi potomkami pierwszych ludzi, którzy dotarli na te obszary już 50.000 lat temu.

  Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali kosmyk włosów podarowany brytyjskiemu antropologowi na początku XX w. przez Aborygena z regionu Goldfields w Zachodniej Australii. Naukowcy wyizolowali kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA) z włosów, aby zbadać genetykę pierwszych Australijczyków i wyjaśnić jak ludzie rozprzestrzenili się na świecie.

  Z analizy genomu, która wykazała brak genetycznego wkładu współczesnych europejskich Australijczyków, wynika, że przodkowie Aborygena oddzielili się od przodków innych populacji człowieka około 64.000 - 75.000 lat temu. Zatem autochtoniczni Australijczycy są bezpośrednimi potomkami najpierwszych współczesnych eksploratorów, to jest ludzi, którzy dotarli do Azji, a następnie osiedlili się w Australii około 50.000 lat temu.

  Wyniki badań umożliwiły potwierdzenie tego, że autochtoniczni Australijczycy są populacją najdłużej związaną z terenami, które nazywają obecnie swoim domem. The Goldfields Land and Sea Council, organizacja reprezentująca autochtonicznych, tradycyjnych właścicieli w regionie, w pełni poparła wyniki badań.

  "Autochtoniczni Australijczycy wywodzą się od pierwszych eksploratorów" - wyjaśnia kierownik badań, profesor Eske Willerslev z Uniwersytetu w Kopenhadze. "Podczas gdy przodkowie Europejczyków i Azjatów siedzieli gdzieś w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, mając przed sobą dalszą eksplorację świata, przodkowie autochtonicznych Australijczyków szybko się rozprzestrzenili, będąc pierwszymi współczesnymi ludźmi, którzy przemierzyli nieznane terytorium Azji, by ostatecznie dotrzeć do Australii pokonawszy morze. To była naprawdę niezwykła podróż, która musiała wymagać wyjątkowych zdolności przetrwania i męstwa."

  Zdaniem naukowców odkrycia mają szersze znaczenie dla pogłębienia wiedzy o sposobie, w jaki nasi przodkowie przemieszczali się po świecie. Dotychczas starożytne genomy człowieka pozyskiwano jedynie z włosów zachowanych w materiale zamrożonym. Mimo wykorzystania włosów, które były przechowywane w znacznie mniej idealnych warunkach, naukowcy byli w stanie przeprowadzić sekwencjonowanie genomu bez ryzyka skażenia współczesnym człowiekiem, które jest zjawiskiem powszechnym w przypadku starożytnych kości i zębów.

  Naukowcy podkreślają, że na podstawie analizy kolekcji muzealnych, we współpracy z grupami potomków, można badać genetyczną historię wielu autochtonicznych populacji na świecie, w tym grup, które ostatnio się przemieściły lub przemieszały.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Erik Trinkaus (ur. 24 grudnia 1948) - paleoantropolog amerykański badający pochodzenie współczesnego człowieka. Cytowany kosigner wielu prac związanych z kontrybucją genetyczną antycznych populacji do puli genowej współczesnego człowieka, ekspert paleopopolacji Europy uważający że ludzie o cechach nendertalskich to przodkowie puli genetycznej europejczyków. Australian War Memorial – australijski pomnik-muzeum, którego głównym zadaniem jest przypominanie współczesnym Australijczykom dokonań ich sił zbrojnych w wojnach toczonych z udziałem Związku Australijskiego. Główną część budowli zajmuje muzeum wojska. Australian War Memorial został odsłonięty/otwarty w 1941 roku i jest uznawany za jeden z najważniejszych tego typu obiektów na świecie. Prehistoria, prahistoria (łac. præ - przedrostek oznaczający uprzedniość, "przed", "wcześniej") to najdłuższy okres dziejów ludzkości - od pojawienia się na Ziemi pierwszych człowiekowatych lub człowieka rozumnego do powstania pisma. Badanie tego okresu możliwe jest jedynie metodami archeologicznymi. Na terenach Afryki zaczyna się około 5 mln lat temu razem z pojawieniem się pierwszych człowiekowatych, na terenie Europy około 1 mln lat temu, natomiast na innych terenach z momentem pojawienia się tam człowieka. Dzieli się na sześć podstawowych epok - daty w nawiasach nakładają się na siebie, ze względu na to, że na różnych terenach epoki te zaczynały się i kończyły w różnym czasie:

  Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC) - pierwotnie armia złożona z Australijczyków i Nowozelandczyków. Walczyła w czasie I wojny światowej pod Gallipoli, na Bliskim Wschodzie i na froncie zachodnim. Projekt poznania ludzkiego cognomu (ang. Human Cognome Project) – zespół projektów badawczych mających na celu rozszyfrowanie działania ludzkiego mózgu. Nazwa cognom bierze się od łacińskiego cogito (myślę) i nawiązuje do nazwy genom. Cognom oznacza zespół cech określających sposób myślenia człowieka. Podstawowym założeniem projektu jest próba zrozumienia mózgu ludzkiego jako bardzo skomplikowanej maszyny. Naukowcy chcą odszyfrować sposób działania naszego umysłu podobnie, jak to się udało w Projekcie poznania ludzkiego genomu.

  Retrowirusy endogenne – są to retrowirusy, które przed milionami lat zainfekowały pierwotne komórki rozrodcze człowieka i innych kręgowców. Dzięki odwrotnej transkryptazie, w postaci DNA włączyły się na stałe do materiału genetycznego organizmu zainfekowanego. Przez miliony lat na skutek licznych mutacji oraz kolejnych infekcji doszło do zwielokrotnienia genomu wirusów, przez co stanowi obecnie znaczną część genomu człowieka jak i innych kręgowców, lecz większość z nich jest uszkodzona i zupełnie nieaktywna. Kuchnia australijska – tradycyjna kuchnia Australijczyków bazowała na angielskich potrawach przywiezionych do Australii przez emigrantów i zesłańców z Anglii. Tę niezbyt wyrafinowaną kuchnię zdominowały: niedzielna pieczeń, kotlety z kością z rusztu i inne potrawy z mięsa podawane najczęściej z warzywami (potocznie zwanymi three veg – „trzy warzywa”) takimi jak ziemniaki, marchewka, groszek czy fasola (w większości przypadków podawanych w typowy dla Anglików sposób – miękkie i długo gotowane). Jednak w czasie ostatnich trzydziestu lat w kuchni australijskiej zaszły duże zmiany związane głównie z australijską polityką wielokulturowości i otwarciem Australii na przybyszów z zewnątrz.

  World Values Survey - projekt badawczy o zasięgu globalnym, którego głównym przedmiotem zainteresowania są wartości i przekonania, ich zmiany zachodzące w czasie i wpływ, jaki wywierają na życie społeczne i polityczne. Badania prowadzone są przez sieć naukowców działających na całym świecie, która od 1981 r. przeprowadziła szereg badań w niemal 100 krajach. Obecnie World Values Survey pozostaje głównym źródłem danych empirycznych na temat postaw, w tym wyznawanych wartości i przekonań, blisko 90% światowej populacji. Julia Bell (ur. 28 stycznia 1879, zm. 26 kwietnia 1979) – angielska genetyczka i statystyk (uczennica Karla Pearsona), współpracownica Johna B.S. Haldana, należąca do pionierów badań genomu człowieka, znana z odkrycia zespołu łamliwego chromosomu X („Martin–Bell syndrome”).

  Sir Harrie Stewart Wilson Massey (ur. 16 maja 1908 w St. Kilda, Melbourne lub Invermay, Wiktoria, zm. 27 listopada 1983 w Elmbridge, hrabstwo Surrey lub Cambridge, hrabstwo Cambridgeshire) – australijski fizyk matematyczny, profesor University College London, autor pionierskich prac w zakresie fizyki atomowej i fizyki atmosfery, jeden z inicjatorów i głównych realizatorów programu badań górnych warstw atmosfery, np. jonosfery, z użyciem rakiet sondażowych, założyciel i kierownik British National Committee for Space Research – brytyjskiego oddziału Komitetu do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej, założonego przez Royal Society w roku 1958.

  Sieć Utrechcka (ang. Utrecht Network) – grupa 28 uczelni reprezentujących 31 uniwersytetów europejskich, które współpracują w zakresie szeroko pojętej współpracy międzynarodowej. Sieć zajmuje się głównie wymianami studenckimi oraz promocją programów magisterskich i szkół letnich prowadzonych w językach obcych. Konsorcjum utrzymuje ponadto współpracę z uczelniami w USA i Australii.

  Homo sapiens idàltu (człowiek współczesny starszy) - wymarły podgatunek wczesnego człowieka Homo sapiens . W jego szkieletach widać pewne nieznaczne różnice z człowiekiem współczesnym i został wyodrębniony jako osobny podgatunek. Jego występowanie datuje się na około 160 000 lat temu.

  Dodano: 12.10.2011. 16:17  


  Najnowsze