• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolog: wraki statków są jak kapsuły czasu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraki statków są jak kapsuły czasu. Dzięki nim możemy spojrzeć szerzej na życie ludzi w przeszłości - opowiadał w rozmowie z PAP ekspert od podwodnej archeologii na kilka dni przed 100. rocznicą zatonięcia Titanica.

  Dodano: 08.04.2012. 09:47  Czytaj więcej

  50 lat temu zmarł gen. W. Czuma - d-ca obrony Warszawy we wrześniu 1939 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Wódz Naczelny powierzył nam obronę stolicy. Żąda on, by o mury Warszawy rozbił się napór wroga. Objęliśmy pozycję, z której nie ma zejścia" - pisał gen. Walerian Czuma w rozkazie do żołnierzy we wrześniu 1939 r. 7 kwietnia mija 50 lat od śmierci tego bohaterskiego dowódcy Obrony Warszawy.


  Dodano: 07.04.2012. 23:04  Czytaj więcej

  Dr Niesiołowski-Spano: Barabasz był bojownikiem o wolność, a nie bandytą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Dodano: 07.04.2012. 19:19  Czytaj więcej

  Polscy konserwatorzy zabezpieczyli unikatowy zabytek w Sudanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na przełomie 2011/2012 r. naukowcy z Polski zabezpieczyli średniowieczne malowidła na terenie tzw. Rafaelionu, czyli budowli religijnej poświęconej Archaniołowi Rafaelowi w Banganarti w Sudanie. To wyjątkowa konstrukcja kościelna z połowy XI wieku, która do połowy XIV wieku była ważnym centrum pielgrzymkowym chrześcijańskiego królestwa Makurii. Przeprowadzenie niezbędnych prac możliwe było dzięki wsparciu finansowemu PKN Orlen.

  Dodano: 04.04.2012. 08:04  Czytaj więcej

  IPN/ Konferencja o związkach nauki z ideologią III Rzeszy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czynniki kształtujące politykę ludnościową Niemiec przed 1939 r., m.in. eugenika i teoria higieny rasowej, były tematem pierwszego dnia odbywającej się w Warszawie konferencji ,,Inżynieria społeczna w Europie Środkowej w XX wieku".


  Dodano: 03.04.2012. 08:04  Czytaj więcej

  W Hrubieszowie odkryto XIX-wieczne podziemia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fragmenty podziemnych systemów tuneli pod wzgórzem staromiejskim w Hrubieszowie (woj. lubelskie), biegnących pod głównymi ulicami XIX-wiecznego miasta, odkryli badacze ze Stowarzyszenia Podziemny Hrubieszów - poinformował PAP Marek Poznański, doktorant Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

  Dodano: 02.04.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Powstała koncepcja Parku Historycznego Trylogia w Mielniku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Miejsca związane z losami bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza będzie można oglądać w parku historycznym, który do 2020 roku chcą zbudować władze Mielnika (Podlaskie). Koszt przedsięwzięcia i źródła finansowania nie są jeszcze znane.

  Dodano: 29.03.2012. 09:19  Czytaj więcej

  Rekonstrukcja bitwy napoleońskiej w Jonkowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Blisko 200 rekonstruktorów z Polski, Litwy i Białorusi wzięło udział w sobotę w Jonkowie pod Olsztynem w Napoleoniadzie - historycznej inscenizacji francusko-rosyjskiej bitwy z czasów kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich w 1807 roku.

  Dodano: 26.03.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Gimnazjaliści z Inowrocławia podsumowali popularnonaukowy projekt archeologiczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Uczniowie z Gimnazjum Katolickiego w Inowrocławiu wcielili się w rolę badaczy, których celem było promowanie i popularyzowanie wiedzy o słabo znanych grodziskach średniowiecznych w powiecie inowrocławskim. Działania gimnazjalistów związane były z realizacją humanistycznego projektu edukacyjnego" - poinformował PAP inicjator przedsięwzięcia Łukasz Oliwkowski, polonista, doktorant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 26.03.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Zabytki kultury trypolskiej prezentowane w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zabytki jednej z najbardziej intrygujących i tajemniczych kultur archeologicznych w dziejach Europy można zobaczyć Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na wystawie "Magiczny świat kultury trypolskiej".

  Dodano: 23.03.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Monety Celtów na wystawie w Kaliszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Złote i srebrne monety celtyckie można oglądać w Kaliszu na wystawie ,,Irlandia znana i nieznana". Przygotowano ją z okazji trwających w tym mieście dni promujących historię i kulturę Celtów, którzy na przełomie er osiedlali się w pobliżu Kalisza.


  Dodano: 15.03.2012. 16:33  Czytaj więcej

  Poznańscy archeolodzy wspomogli sudańskich naukowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z Chartumu powrócił zespół archeologów z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IP UAM), który w lutym przeprowadził cykl szkoleń dla dziewięciorga przedstawicieli Narodowej Korporacji Starożytności i Muzeów i Uniwersytetu Chartumskiego. Tematem przewodnim była archeologia krajobrazu, jej teorie i metody.

  Dodano: 15.03.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy przebadali kolejne kurhany w Mściszewicach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Siedemnaście nieznanych wcześniej kopców kamienno-ziemnych wzniesionych ponad 2,5 tys. lat temu odkryła ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr. Radosława Janiaka w rejonie Mściszewic (gm. Sulęczyno).

  Dodano: 14.03.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Badanie podważa teorię o kolebce języka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Większość naukowców uważa, że korzenie ludzkiego języka znajdują się w Afryce, a konkretne w południowo-zachodniej części kontynentu. Nowe badanie przeprowadzone przez Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) w Niemczech podważa tę teorię, twierdząc, że brak jest wystarczających danych na jej poparcie. Badanie było finansowane ze środków projektu QUANTHISTLING ("Ilościowe modelowanie językoznawstwa historyczno-porównawczego"), który otrzymał grant startowy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) w wysokości 1,93 mln euro w ramach siódmego programu ramowego UE (7PR). Wyniki badania, przedstawione na łamach czasopisma Science, dowodzą, że poszukiwania miejsca, w którym narodził się język, nie zostały jeszcze zakończone.

  Dodano: 12.03.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Kopia glinianej figurki kobiety sprzed 7,5 tys. lat na wystawie w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kopię glinianej figurki znalezionej w czasie wykopalisk w Modlnicy (gm. Wielka Wieś) prowadzonych w 2008 roku przez Krakowski Zespół do Badań Autostrad, prezentuje w marcu Muzeum Archeologiczne w Krakowie w ramach cyklu "Zabytek miesiąca". Scenariusz wystawy opracował Albert Zastawny.

  Dodano: 09.03.2012. 11:19  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie średniowieczne dewocjonalia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cztery krzyżyki odlane z ołowiu oraz kolistą plakietkę z inskrypcją w języku arabskim zawinięte w lnianą tkaninę znaleźli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w oazie Fajum w Egipcie. Badaniami kierował prof. Włodzimierz Godlewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

  Dodano: 09.03.2012. 08:19  Czytaj więcej

  O wpływach kobiet w polityce i kulturze II Rzeczpospolitej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W kulturze XX-lecia międzywojennego ważną rolę odegrały literatki. Zofia Nałkowska np. wypromowała wielu znanych pisarzy. Także w polityce rola kobiet była widoczna: szef MSZ Józef Beck stanowisko ministra zawdzięczał głównie staraniom żony - ocenia pisarz Sławomir Koper.

  Dodano: 08.03.2012. 07:25  Czytaj więcej

  Badanie skamieniałości prehistorycznego lasu Gilboa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy ze Zjednoczonego Królestwa i USA zbadali kompletny skamieniały las sprzed 385 mln lat. Zaprezentowane w czasopiśmie Nature wyniki badania rzucają nowe światło na prehistoryczny las Gilboa, położony w górach Catskill w stanie Nowy Jork. Naukowcy określają Gilboa jako najstarszy skamieniały las, ale do niedawna dysponowali bardzo skąpymi informacjami na jego temat.

  Dodano: 06.03.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Polska badaczka zmienia datowanie słynnej egipskiej nekropolii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cmentarzysko królewskie w Meidum rozwijało się nieprzerwanie co najmniej do późnego okresu Nowego Państwa, czyli końca II tysiąclecia p.n.e., ustaliła dr Teodozja Rzeuska, archeolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Dotychczas egiptolodzy byli przekonani, że grzebano tam zmarłych tylko w czasach budowniczych piramid w III tysiącleciu p.n.e. 

  Dodano: 05.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Nowy zabytek na egipskiej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Papirus z grobu kobiety o imieniu Taatum żyjącej w IV wieku p.n.e, wzbogacił stałą ekspozycję "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" w Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

  Dodano: 02.03.2012. 00:11  Czytaj więcej