• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polacy badają fortyfikacje antycznego miasta Tanais

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jedyna stale działająca polska misja wykopaliskowa w Rosji w Tanais - antycznym mieście położonym przy ujściu Donu do Morza Azowskiego, skupiła się na rozpoznaniu unikatowej, ufortyfikowanej bramy wjazdowej sprzed 2 tysięcy lat.

  Dodano: 11.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Belgijski papirolog otrzyma tytuł doktora h.c. Uniwersytetu Warszawskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Belgijski papirolog, prof. Hans Hauben otrzyma w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczony zajmuje się zarówno filologią klasyczną, jak i historią świata starożytnego - poinformowała rzecznik UW Anna Korzekwa. 

  Dodano: 10.01.2012. 19:47  Czytaj więcej

  Bez tajemnic - naukowcy odkryli, jak naprawdę rozwijała się czaszka człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Antropologowie od dawna są przekonani, że zmiany w kształcie czaszki człowieka na przestrzeni czasu zachodziły niezależnie od siebie, ale nowe wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że jednak mogło być inaczej.

  Dodano: 10.01.2012. 16:49  Czytaj więcej

  70 lat temu zginął Jerzy Różycki - matematyk, który rozszyfrował Enigmę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  70 lat temu zginął Jerzy Różycki - matematyk, należący do zespołu polskich naukowców, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Statek pasażerski z Różyckim na pokładzie zatonął w nieznanych okolicznościach 9 stycznia 1942 r. na Morzu Śródziemnym.

  Dodano: 09.01.2012. 07:11  Czytaj więcej

  Student zbadał egipskie mumie kotów z Muzeum Narodowego z Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Łukasz Przewłocki, student Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wykonał zdjęcia RTG mumii kotów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Mumie zwierząt, które znajdują się w zbiorach stołecznej placówki, nigdy wcześniej nie były przebadane z pomocą nowoczesnych technologii. Przeszkodą był wysoki koszt wykonania takich analiz, choć w stolicy znajdują się urządzenia, które pozwalają je wykonywać. Nie zmusza to do przemieszczania zabytków na duże odległości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i zagraża artefaktom.

  Dodano: 09.01.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Archeologiczna wystawa w Złotych Tarasach w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Arche(o)typy" to tytuł ekspozycji prezentowanej od 4 stycznia w warszawskiej galerii handlowej Złote Terasy. Wystawa zestawia obok siebie dawne przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz współczesną biżuterię i przedmioty codziennego użytku - poinformował PAP Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy NID.

  Dodano: 06.01.2012. 09:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy dokumentują starożytne kopalnie krzemienia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięć kopalń krzemienia pasiastego użytkowanych w okresie młodszej epoki kamienia (neolitu) i wczesnej epoki brązu zadokumentowała z pomocą nowoczesnych nieinwazyjnych metod grupa badaczy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich pod kierunkiem Witolda Migala (Państwowe Muzeum Archeologiczne) i dr. Janusza Budziszowskiego (Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego).

  Dodano: 05.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Średniowieczne jajka na wystawie archeologicznej w Krośnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ok. 600 lat ma sześć kurzych jajek, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował  dyrektor muzeum Jan Gancarski. 

  Dodano: 05.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Polacy inicjatorami projektu popularyzującego dziedzictwo w Peru

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydanie podręcznika szkolnego, szkolenie dla prawie stu nauczycieli, kampania społeczna w mediach lokalnych i specjalny portal internetowy - to zrealizowane w ubiegłym roku (2011) w prowincji Huarmey działania Polaków w ramach projektu popularyzującego lokalne dziedzictwo kulturowe w północnej części peruwiańskiego wybrzeża - poinformował PAP dr Miłosz Giersz.

  Dodano: 03.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Odcisk stopy dinozaura najważniejszym odkryciem polskich paleontologów w 2011 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Muzeum Ziemi w Warszawie natrafiono na skamieniałość dinozaura protoceratopsa z odciśniętym obok w skale śladem jego stopy. To najważniejsze odkrycie tego roku w paleontologii - uważa dr Gerard Gierliński.

  Dodano: 31.12.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Największe sukcesy polskich archeologów w 2011 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szkolili irackich archeologów, odkrywali bezcenne skarby na Bałkanach, stosowali najnowocześniejsze technologie badawcze w Egipcie, nurkowali u wybrzeży Krymu - polscy archeolodzy w 2011 r. byli zaangażowani w projekty badawcze niemal na całym świecie.

  Dodano: 30.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Ekspert: lęk przed 21 grudnia 2012 r. popularyzuje kulturę Majów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choć z kalendarza Majów nie wynika, że za rok nastąpi koniec świata, to lęk przed tym, co ma nastąpić 21 grudnia 2012 r. świetnie wpisuje się w popularyzację kultury Majów - uważa dr Stanisław Iwaniszewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

  Dodano: 30.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Osiągnięcia na polu polskiej archeologii w 2011 roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy archeolodzy coraz częściej sięgają po najnowocześniejsze technologie pomiarowe i badawcze. Projekty z ich wykorzystaniem przyniosły w 2011 r. wiele sukcesów. Powstają nowe, interaktywne placówki muzealne i rozwija się oferta studiów z zakresu archeologii.

  Dodano: 29.12.2011. 11:04  Czytaj więcej

  Rok 2011 w polskiej i światowej nauce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odkrycie przez fizyków śladów "boskiej" cząstki Higgsa, koniec 30-letniego programu lotów amerykańskich wahadłowców, Nobel dla nieżyjącego naukowca i odkrycie w Polsce unikatowego odcisku stopy dinozaura - to niektóre z ważnych wydarzeń naukowych w 2011 roku.

  Dodano: 29.12.2011. 07:47  Czytaj więcej

  Dr Urbanowski: intensywny rok w badaniach pradziejów człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Krzyżowanie się ludzi współczesnych anatomicznie z wymarłymi ludami, które zamieszkiwały Europę i Azję, nowe datowanie pojawienia się pierwszych Europejczyków należą do najważniejszych dokonań w antropologii w mijającym roku - uważa archeolog, dr Mikołaj Urbanowski.

  Dodano: 29.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Etnograf: Pierwsza choinka na Śląsku pojawiła się na początku XVII w.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choinki świąteczne dotarły na Śląsk Opolski szybciej niż w inne regiony Polski, ale upowszechniły się dopiero po II wojnie światowej wraz ze zwyczajem łamania się opłatkiem - twierdzą etnografowie. Łączą to z przybyciem repatriantów z Kresów. 

  Dodano: 25.12.2011. 21:33  Czytaj więcej

  Rzymska łaźnia sprzed 1600 lat odkryta w Judei

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości rzymskiej łaźni sprzed około 1600 lat odkryto podczas przygotowań do budowy nowej linii wodociągowej do Jerozolimy w środkowym Izraelu - informuje serwis internetowy Israel National News.

  Dodano: 24.12.2011. 09:04  Czytaj więcej

  Starosłowiańskie tropy polskiej Wigilii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obecność na wigilijnym stole maku, miodu czy grzybów sięga korzeniami kultury starosłowiańskiej - wskazują etnologowie. Niektórym potrawom przypisano właściwości pomocne w osiąganiu łączności między światem doczesnym a zaświatami. Etnolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Grzegorz Odoj, przypomina pradawne przekonanie, zgodnie z którym w Wigilię obejścia i domostwa ludzi są przeniknięte przez duchy przodków.

  Dodano: 24.12.2011. 07:19  Czytaj więcej

  Etnograf: dawniej w Wigilii ważniejszy był opłatek i Pasterka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dawniej obchody świąt Bożego Narodzenia związane były z większymi przygotowaniami duchowymi - uważa Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według niej obecnie często głównym punktem Wigilii jest obfita kolacja.

  Dodano: 23.12.2011. 09:47  Czytaj więcej

  Relikty prahistorycznych fortyfikacji odkryto w Karpatach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fragment idola antropomorficznego oraz nietypową konstrukcję kamienną z epoki brązu sprzed 4 tys. lat odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ w Maszkowicach (Małopolskie). Tegoroczne wykopaliska, które odbyły się latem, poprzedziły badania nieinwazyjne - geomagnetyczne i odwierty geologiczne w 2009 i 2010 roku. Dzięki temu archeolodzy poznali strukturę geologiczną terenu i wytypowali miejsca do rozpoczęcia regularnych prac.

  Dodano: 23.12.2011. 00:04  Czytaj więcej