• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy internauci aktywni w kolejnym projekcie naukowym na platformie Zooniverse

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Życie starożytnych" - najnowszy społecznościwowy projekt naukowy udostępniony na platformie Zooniverse, który swoją premierę miał pod koniec lipca, okazał się w Polsce niezwykle popularny. W ciągu miesiąca internauci z naszego kraju wykonali ponad 20 tysięcy transkrypcji antycznych papirusów.

  Dodano: 13.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Na Podlasiu archeolodzy znaleźli grodzisko bałtyjskie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele (Podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku oraz drobne przedmioty świadczące o tym, że grodzisko pochodzi ze schyłku okresu rzymskiego - poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.


  Dodano: 09.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Nowe czasopismo poświęcone tubylczym kulturom amerykańskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Powstało nowe pismo poświęcone tubylczym kulturom amerykańskim - "Indigena". Jego nazwa oznacza tubylców, często amerykańskich autochtonów. W periodyku są publikowane wywiady, felietony i analizy badaczy.

  Dodano: 08.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Zabawa plenerowa dla najmłodszych w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Specjalnie zaaranżowana piaskownica, w której ukryto repliki zabytków archeologicznych, stanie się placem zabawy edukacyjnej przygotowanej przez wrocławskie Muzeum Archeologiczne. Placówka przygotowała zabawę w ramach inicjatywy edukacyjnej Szkoła Archeologiczna im. Indiany Jonesa. Celem zabawy jest przybliżenie najmłodszym warsztatu pracy archeologa. "Chcemy skonfrontować filmowy wizerunek archeologa z rzeczywistością, która jest inna niż to, co pokazywane jest w filmach" - tłumaczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej archeolog Tomasz Borkowski.

  Dodano: 06.09.2011. 15:47  Czytaj więcej

  Krakowscy naukowcy będą dokumentować losy Sybiraków w Australii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przedstawiciele Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, które od pół roku działa w Krakowie, wyjadą w tym tygodniu do Australii, aby udokumentować losy Sybiraków osiadłych w tym państwie. Jak poinformował w poniedziałek dyrektor centrum dr Hubert Chudzio, pięciu pracowników tej instytucji jedzie do Perth na zaproszenie Związku Sybiraków Zachodniej Australii, który obchodzi 20-lecie istnienia.


  Dodano: 06.09.2011. 14:04  Czytaj więcej

  Unikatowe odkrycie polskich archeologów w Bułgarii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy archeolodzy odkryli jedyną znaną z obszaru starożytnej twierdzy Legionu I Italskiego w Novae (Bułgaria) grecką inskrypcję mieszczącą jego nazwę. Fragment tablicy naukowcy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli wśród pozostałości po zabudowie twierdzy z czasów, kiedy stacjonował w nim VIII legion Augusta, z którym Cezar przekraczał Rubikon.

  Dodano: 06.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Podkarpackie/ Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Materialne i duchowe elementy kultury wczesnego średniowiecza poznają w niedziele turyści odwiedzający skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował kierownik skansenu, Dawid Iwaniec. Skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.


  Dodano: 04.09.2011. 13:47  Czytaj więcej

  Odkrycia archeologiczne w grodzisku Gąszczyk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Domostwa po osadzie związanej z kulturą łużycką, sprzączkę do pasa, brązową szpilę - odkryła m.in. ekipa badaczy w trakcie wykopalisk archeologicznych na terenie grodziska Gąszczyk w Mstowie-Podlesiu (pow. częstochowski).


  Dodano: 02.09.2011. 15:04  Czytaj więcej

  Warszawscy archeolodzy zbadali nietypowe średniowieczne cmentarzysko

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Twarogach Lackich (Podlaskie) archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przebadali wykopaliskowo kilkadziesiąt grobów z XII-XIV wieku. Część z nich była obudowana wielkimi kamieniami.

  Dodano: 02.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Pod Fromborkiem archeolodzy odkryli ceramikę sprzed 5 tysięcy lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka (warmińsko-mazurskie).


  Dodano: 01.09.2011. 20:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy odnaleźli miejsce pochówku biskupa de Potoczki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trumnę ze szczątkami zmarłego w 1832 r. biskupa przemyskiego ks. Jana Antoniego de Potoczki odkryli archeolodzy podczas badań w podziemiach archikatedry w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformowała Grażyna Stojak, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków.

  Dodano: 31.08.2011. 20:47  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli starożytny grobowiec w Tominach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Grobowiec z IV tysiąclecia przed naszą erą wkopany w starszy obiekt - z przełomu VI i V tysiąclecia - odkryli w Tominach (Świętokrzyskie) archeolodzy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

  Dodano: 31.08.2011. 20:04  Czytaj więcej

  Konferencja egiptologicznego komitetu ICOM w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 1-4 września w poznańskim Muzeum Archeologicznym odbędzie się konferencja CIPEG (Committee for Egyptology). To coroczne spotkanie egiptologów, kuratorów zbiorów egipskich z całego świata, zrzeszonych w ramach jednego z komitetów ICOM - Międzynarodowej Organizacji Muzeów.

  Dodano: 31.08.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Osadę sprzed ponad 5 tys. lat odkryto na Kujawach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Wilkostowie (Kujawsko-Pomorskie) archeolodzy zbadali świetnie zachowane relikty osady użytkowanej przez społeczności kultury pucharów lejkowatych. Ekspedycją Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego kieruje dr Seweryn Rzepecki.

  Dodano: 31.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Portal Archeolog.pl zachęca do debaty na temat detektorystów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na łamach nowo powstałego blogu redakcja portalu Archeolog.pl chce poprowadzić dyskusję na kontrowersyjny temat działalności użytkowników wykrywaczy metali, zwanych również archeologami-amatorami.

  Dodano: 31.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy z UW odkryli tajemniczy grób dziecka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tajemniczy grób dziecka odkryli w Pełczyskach (Świętokrzyskie) archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas prac w ramach ekspedycji celtyckiej. Niezwykłe znalezisko związane jest prawdopodobnie z plemionami germańskimi - poinformował PAP dr Przemysław Dulęba.

  Dodano: 30.08.2011. 14:33  Czytaj więcej

  Bogate wczesnośredniowieczne cmentarzysko odkryto w Gołuniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy odkryli w Gołuniu koło Pobiedzisk na terenie kopalni kruszywa bogate cmentarzysko z końca X lub połowy XI wieku. Wśród 44 pochówków znaleziono 3 groby wojowników. To jedno z najbogatszych cmentarzysk z tego okresu na obszarze Wielkopolski. "Dwóch zmarłych młodych mężczyzn wieku 20-24 lat wyposażono w ostrogi, natomiast trzeci posiadał pięknie wykonany żelazny topór zdobiony złotą blachą - jedyny taki obiekt znany z terenów Polski. Dzięki badaniom antropologicznym autorstwa Anny Wrzesińskiej wiemy, że trudnili się wojaczką. Prawe ramię jednego z mężczyzn było silnie rozwinięte zapewne od władania mieczem, a dobrze rozwinięte przyczepy mięśni pośladków świadczą o częstej jeździe konnej" - wyjaśnia archeolog Małgorzata Andrałojć.

  Dodano: 30.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Kurs archeologiczny na Uniwersytecie Otwartym UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Niezwykłe pradzieje Polski" to tytuł nowego jesiennego kursu, jaki odbędzie się w ramach Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Celem zajęć jest zapoznanie z najstarszymi dziejami ziem Polski - od pojawienia się pierwszych ludzi w epoce kamienia, do przybycia Słowian u schyłku starożytności. To autorski program przygotowany przez pracownika Instytutu Archeologii UW, dr. Andrzeja Maciałowicza.

  Dodano: 30.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Podsumowano drugi sezon badań archeologicznych na Reducie Ordona

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zarysy "wilczych dołów" broniących wałów Reduty Ordona, ślady kilkukrotnej niwelacji terenu i militaria z okresu Powstania Listopadowego m.in. pociski, kule kartaczowe i okucia czapek odkryto podczas drugiego sezonu badań prowadzonych na stołecznej Ochocie.


  Dodano: 29.08.2011. 15:33  Czytaj więcej

  Naukowcy badają, dlaczego wilgotnieją mury katedry we Fromborku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy badają, dlaczego mury katedry we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie) wilgotnieją i w jaki sposób uchronić świątynię przed zniszczeniem. Zespół archeologów, geologów i historyków do połowy września będzie pracować nad tym, jak uratować archikatedrę.

  Dodano: 29.08.2011. 00:19  Czytaj więcej