• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Papirusy, mumie, złoto - nowa wystawa w Warszawie

  12.12.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Bogatą ekspozycję prezentującą ponad 120 zabytków pozyskanych w czasie pierwszych oficjalnych wykopalisk w Egipcie prowadzonych przez Polaka - hrabiego Michała Tyszkiewicza, dokładnie 150 lat temu, przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor".

  Wystawę w PMA "Papirusy, mumie, złoto Michał Tyszkiewicz i 150-lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie" będzie można zwiedzać od 13 grudnia tego roku do 31 maja 2012 roku. Scenariusz wystawy opracował egiptolog i znany popularyzator starożytnego Egiptu prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  "Chcemy uczcić bardzo ważny dla polskiej archeologii jubileusz 150-lecia pierwszych oficjalnych badań wykopaliskowych w Egipcie i utworzenia pierwszej znaczącej kolekcji zabytków egipskich" - wyjaśnia prof. Niwiński.

  Hrabia Tyszkiewicz otrzymał oficjalną zgodę od ówczesnego władcy egipskiego Mohameda Saida-Baszy na wykopaliska. Dane mu było badać ruiny świątyni w Karnaku, największą nekropolę egipską w Sakkarze oraz grobowce w Tebach Zachodnich w Górnym Egipcie. Jak na swoje czasy badacz wykazał się sporym profesjonalizmem w czasie prac terenowych.

  "Hrabia prowadził dokładny dziennik wykopaliskowy, rysował znajdowane zabytki i prowadził ich spis. Inni +badacze+ tamtych czasów nie dbali o takie szczegóły, tylko szybko spieniężali wydobyte artefakty" - mówi prof. Niwiński.

  Późniejsze osiągnięcia polskich archeologów w Egipcie, prowadzone pod kierunkiem profesora Kazimierza Michałowskiego i jego uczniów stanowią kontynuację tamtych zapomnianych sukcesów.

  "Dziś polska archeologia śródziemnomorska należy do tych dziedzin nauk humanistycznych, którymi mamy prawo się szczycić, a jej wyniki uzyskane na terenie Egiptu należą do najbardziej spektakularnych" - informują organizatorzy wystawy.

  Bogata kolekcja Tyszkiewicza na przestrzeni lat trafiła do różnych krajów. Teraz, po raz pierwszy, jej część powróci na kilka miesięcy do Polski. Na wystawie będzie można zobaczyć obiekty obecnie przechowywane w paryskim Muzeum Luwru, Muzeum Sztuki im. M ?Ciurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowym Litwy w Wilnie, Muzeum Sztuki w Wilnie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.

  "To nie jest zwykła wystawa muzealna. Gwarantujemy, że wpłynie na wszystkie zmysły. Dodatkowo przygotowaliśmy możliwość zwiedzania dla osób niepełnosprawnych" - dodaje prof. Niwiński.

  Ekspozycja jest szczególnie adresowana do młodzieży szkolnej. Przygotowano dla niej specjalne zajęcia i warsztaty tematyczne.

  Wernisaż wystawy, który odbędzie się 12 grudnia, poprzedzi konferencja naukowa z udziałem m.in. prof. A. Niwińskiego, dr Aldony Snitkuviene z Narodowego Muzeum Sztuki w Kownie oraz Marioli Kaźmierczak - doktorantki paryskiej Sorbony.

  Pełen program wydarzenia jest dostępny tutaj.

  Wystawa jest dwujęzyczna - podpisy są po polsku i angielsku. Komisarzem wystawy w PMA jest Joanna Kołacińska. Patronat honorowy nad ekspozycją objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce Reda Bebars. Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Muzeum Elektryczności - jednostka muzealna, tworząca część Muzeum Nauki i Archeologii Przemysłowej. Odbywają się w nim wystawy tematyczne i rozmaite wydarzenia kulturalne. Muzeum Elektryczności tworzy część dziedzictwa i struktury Fundacji EDP należącej do Energias de Portugal. Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego. Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie – budynek przy alei 3 Maja 1, wzniesiony w latach 1934-1989. Mieści trzy wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie: Broń i Barwa w Polsce, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Ponadto w Gmachu Głównym organizowane są wystawy czasowe.

  Michał Tyszkiewicz ur. 4 grudnia 1828 w Wołożynie, zm. 18 listopada 1897 w Rzymie – podróżnik, kolekcjoner, archeolog-amator. Podróżował po Egipcie i Nubii (1861–1862 i 1867–1868), prowadząc wykopaliska i gromadząc kolekcję antyków, która obecnie rozproszona jest w wielu miejscach świata (m.in. Paryż, Londyn, Kopenhaga, Berlin, Boston, Rzym Muzeum Narodowe w Warszawie. Jest m.in. autorem Dziennika podróży do Egiptu i Nubii (1861-1862), opublikowanego po raz pierwszy w Paryżu w 1863 roku. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum starożytności znajdujące się w Heraklionie na Krecie. Jest największym muzeum gromadzącym eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk (po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach).

  Muzeum Nośników Danych – pierwsza w Polsce kolekcja najstarszych i najbardziej wyjątkowych nośników danych. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była katowicka firma MBM Ontrack, specjalizująca się w odzyskiwaniu utraconych danych komputerowych. Firma jest partnerem Muzeum Śląskiego. Wystawa była dostępna przez trzy tygodnie, 28 stycznia16 lutego 2004 r. w Muzeum Śląskim. Muzeum New Walk (ang. New Walk Museum and Art Gallery) - muzeum przy ulicy New Walk w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii. Budynek został zaprojektowany przez Josepha Hansoma. W muzeum znajdują się oryginalne dwa szkielety dinozaurów: Cetiozaura oraz Plezjozaura. Innymi stałymi eksponatami są m.in: mumie egipskie, ceramika egipska, egipskie znaleziska archeologiczne. W muzeum znajduje się stała wystawa minerałów wydobytych w hrabstwie Leicestershire. Dodatkową atrakcją jest galeria wypchanych zwierząt: ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów. W muzeum znajdują się również wystawy malarstwa, rzeźby.

  Muzeum Petriego, właściwie Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego (ang. Petrie Museum of Egyptian Archeology) – muzeum historii starożytnej Egiptu noszące imię angielskiego egiptologa prof. Williama Flindersa Petriego. Jest muzeum uniwersyteckim pod pieczą Instytutu Archeologii Uniwersytetu College London (UCL) w Londynie.

  Agnieszka Barbara Morawińska (ur. 29 czerwca 1944 w Warszawie) – polska historyk sztuki, dr, tłumacz i autorka publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, krytyk sztuki, ambasador; od listopada 2010 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" (MOW) – muzeum zlokalizowane w Helu, otwarte wiosną 2006 roku, jego regulamin zatwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski 27 lutego 2009 roku. (istnieje Muzeum o podobnej nazwie: Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - także nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Muzeum Pałac w Wilanowie – muzeum w Warszawie, na Wilanowie, narodowa instytucja kultury, założone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej; siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego. Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Dodano: 12.12.2011. 00:25  


  Najnowsze