• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Średniowieczne jajka na wystawie archeologicznej w Krośnie

  05.01.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ok. 600 lat ma sześć kurzych jajek, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował  dyrektor muzeum Jan Gancarski. 

  "Jajka znaleziono podczas prac wykopaliskowych na krośnieńskim rynku pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Znajdowały się w odkrytej wtedy studni, usytuowanej obok domu wójtowskiego" - powiedział Gancarski.

  Jaja były przykryte warstwą, której wiek badania dendrochronologiczne określiły na przełom XIV i XV wieku.

  "Zachowały się w dobrym stanie. W znacznej części są wysuszone. Cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających" - ocenił dyrektor.

  Zaznaczył, że podczas badań archeologicznych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Wiele z nich znalazło się na stałej wystawie.

  Oprócz wystawy archeologicznej Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje również stałe ekspozycje dotyczące dziejów oświetlenia oraz historii podkarpackich hut szkła.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  August Mazurkiewicz (ur. 1889 w Krośnie, zm. 1968 w Krośnie) – uczestnik I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920, polski regionalista, nauczyciel historii i geografii w krośnieńskich szkołach, popularyzator dziejów Krosna i regionu. Publikował artykuły poświęcone głównie historii, ludziom i zabytkom miasta. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie, współtworzył początki: Muzeum Ziemi Krośnieńskiej i PTTK (1954), był kustoszem w muzeum ; założył także Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej. Jan Gancarski (ur. 1956 we Frysztaku ) – polski archeolog, absolwent UJ. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Od 1998 pełni funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Gmina Krościenko Wyżne – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.


  Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" S.A. – producent szkła gospodarczego, kiedyś jeden z liderów rynku światowego w tej branży, obecnie w upadłości likwidacyjnej. Krościenko Wyżne – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Krościenko Wyżne; w dolinie Wisłoka. Siedziba gminy Krościenko Wyżne. We wsi znajduje się Góra Marynkowska zwana Patrią, na której palono wici, gdy Polska była w niebezpieczeństwie.

  Muzeum Podkarpackie w Krośnie powstało w 1954 r. jako Muzeum Regionalne PTTK, w 1958 r. stało się instytucja państwową pod nazwą Muzeum w Krośnie, a od 1975 r. – Muzeum Okręgowe. W 2000 r. przyjęło obecną nazwę. Gmina Miejsce Piastowe – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.

  Gmina Korczyna – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Bóbrka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Chorkówka. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

  Wola Komborska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Korczyna W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

  Widacz - wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

  Gmina Jaśliska – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1976 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Siedzibą gminy są Jaśliska. Pietrusza Wola – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Wojaszówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

  Dodano: 05.01.2012. 00:04  


  Najnowsze