• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Średniowieczny skarb na wystawie z Muzeum Śląskim

  10.04.2012. 16:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ekspozycję "Skarb z Głogowa" prezentującą wybrane monety z wielkiego skarbu liczącego ponad 20 tys. numizmatów, odkrytego w październiku 1987 roku, można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do 10 czerwca.

  Święty Wojciech, jeździec na koniu, gryf, orzeł, anioł czy miecz. Jakie motywy znajdowały się na monetach władców Polski oraz dlaczego nie nawiązywały do ówczesnych wydarzeń, tylko upamiętniały przodków - odpowiedzi na te pytania uzyskają zwiedzający ekspozycję.

  Na wystawie można obejrzeć srebrne monety, odkryte podczas prac ziemnych, prowadzonych na terenie ogródków działkowych. W skład skarbu wchodziło oprócz tysięcy monet srebrnych, kilka srebrnych krążków (blankietów), siedem sztabek i bryłka srebra. Naukowcy szacują, że kilka tysięcy monet skradziono przed przybyciem archeologów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

  Większość numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII w. Najstarsze, pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. "Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego" - czytamy w komunikacie Muzeum Śląskiego.

  Wśród monet znajduje się również egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego na tronie, trzymającego miecz na kolanach, na rewersie zaś widnieje wizerunek głowy świętego Wojciecha, zamkniętej w relikwiarzu. Zdaniem badaczy takie przedstawienie jest zapewne powiązane ze sporem, jaki toczono w tym czasie z Czechami o relikwie świętego. Głowę św. Wojciecha miano bowiem odnaleźć w Gnieźnie w roku 1127, a kilkanaście lat później, tyle że w Pradze, także ogłoszono odnalezienie głowy tegoż świętego. Umieszczenie relikwii na rewersie monety miało więc na celu podkreślenie jej przynależności do Polski.

  Najmłodsze monety, wchodzące w skład skarbu, wybito w mennicach księcia śląskiego Henryka Brodatego. Władcy przypisuje się zagadkowy dwustronny denar z przedstawieniem budowli sakralnej na jednej stronie oraz budowli świeckiej na stronie drugiej. Wyobrażenia na tej monecie przedstawiają jedność dwóch najistotniejszych aspektów władzy w średniowieczu: świeckiej i duchowej.

  Prezentowana w Muzeum Śląskim ekspozycja jest zmodernizowaną wersją starszej wystawy, którą można było oglądać w Głogowie do 2010 r. Na obecnej wystawie prezentowane są niepokazywane wcześniej typy monet. Wykonano też nową aranżację plastyczną. Warstwę merytoryczną uzupełniono i poprawiono w oparciu o najnowszą wiedzę na temat mennictwa średniowiecznego.

  Kuratorem wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach jest Jacek Soida, a w Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Marzena Grochowska-Jasnos.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Skarb z Zagórzyna – skarb odnaleziony w 1927 w Zagórzynie koło Kalisza. Zawierał bezcenne przedmioty: m.in. sześć złotych medalionów oraz zbiór monet (3 tysiące denarów - około 20 kg srebrnych monet), a także złote monety rzymskie z V w. (solidy Teodozjusza, Walentyniana i Gracjana). Przedmioty ze skarbu zostały rozsprzedane, lub prawdopodobnie nawet przetopione. Jeden z medalionów znajduje się w Berlinie, jeden w Nowym Jorku. Srebrna sprzączka znajduje się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Ukrycie skarbu datowane jest na okres wędrówek ludów ( V-VI w. n.e.). Seria Historia Monety Polskiej obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie. Narodowy Bank Polski zainaugurował tę serię w 2013 roku. Jej celem jest przedstawienie historii polskiego mennictwa na przykładzie monet z poszczególnych epok. Pierwsza moneta serii wyemitowana 10 czerwca 2013, upamiętniła Denar Bolesława Chrobrego. Monety obiegowe III RP – monety emitowane przez Narodowy Bank Polski od dnia przegłosowania ustawy przez Sejm PRL ustawy o zmianie ustroju, nazwy państwa oraz symboli narodowych, 1 stycznia 1990 r. Na awersie każdej monety znajduje się nazwa państwa polskiego "Rzeczpospolita Polska" oraz godło. W ciągu pierwszych lat panowała wysoka inflacja, wobec czego bank centralny emitował coraz to wyższe nominały monet oraz banknotów. Dnia 1 stycznia 1995 r. na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. przeprowadzona została w Polsce operacja denominacji złotego. Nowy Polski złoty (PLN) równał się 10 000 starych złotych. Wymiany starych złotych na nowe złote (banknotów i monet), które przestały być prawnymi środkami płatniczymi, dokonano w ten sposób, że wydawano nowe banknoty i monety w zamian wycofując stare. Do dnia 31 grudnia 2010 roku można było wymienić stare pieniądze, po tej dacie stały się one bezużyteczne. W okresie przed denominacją znajdowały się w obiegu monety wybite jeszcze przed 1990 rokiem oraz monety wyemitowane z nową nazwą państwa od 50 zł do 20 000, a po denominacji, w obiegu powszechnym znajdują się monety o nominale od 1 grosza do 5 złotych.

  Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich – muzeum dotyczące historii Śląska i miasta Siemianowice Śląskie. Znajduje się ono w XVII-wiecznym spichlerzu, w Zespole Pałacowo-Parkowym. Muzeum organizuje wystawy stałe i tymczasowe, a także seminaria oraz spotkania o charakterze naukowo-oświatowym. Centrum Scenografii Polskiej to oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach mieszczący się w budynku Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego. Założone w 1991 jest ziszczeniem marzeń Zenobiusza Strzeleckiego, scenografa i teoretyka scenografii, który apelował o miejsce gromadzące ślady dokonań polskich scenografów. Jedyna w Polsce placówka zajmującą się gromadzeniem i ekspozycją eksponatów związanych ze scenografią teatralną. W Centrum urządzane są tylko czasowe wystawy tematyczne w dziedzinach powiązanych z teatrem i sztukami scenicznymi.

  Liberty Nickel (Liberty head nickel, V Nickel) z 1913 roku – licząca 5 sztuk partia amerykańskiej monety o nominale 5 centów. Pięciocentówka znana pod nazwą Liberty Nickel została zaprojektowana w 1883 roku przez Charlesa Barbera i była formalnie produkowana do 1912 roku, jednak pięć egzemplarzy zostało wybitych ze sfałszowaną datą 1913 roku. Są one obecnie jednymi z najrzadziej spotykanych numizmatów, a po monecie bulionowej Double Eagle, należą do najdroższych monet świata. Egzemplarz sprzedany na aukcji na Florydzie w 2010 roku uzyskał cenę ponad 3,7 mln dolarów. Casa de Moneda de Colombia (hiszp. Kolumbijska mennica) – kolumbijskie muzeum walutowe w Bogocie założone w 1621 jako mennica. Była to pierwsza tego typu instytucja na kontynencie amerykańskim. Obecnie mennica jest nazywana Fábrica de Moneda (fabryka monet). Muzeum zostało udostępnione dla zwiedzających 11 grudnia 1996.

  Muzeum Miejskie w Świętochłowicach – muzeum prezentujące sztukę Górnego Śląska oraz samych Świętochłowic. Wydaje liczne publikacje dotyczące tego miasta oraz organizuje wystawy z nim związane. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających.

  Muzeum Nośników Danych – pierwsza w Polsce kolekcja najstarszych i najbardziej wyjątkowych nośników danych. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była katowicka firma MBM Ontrack, specjalizująca się w odzyskiwaniu utraconych danych komputerowych. Firma jest partnerem Muzeum Śląskiego. Wystawa była dostępna przez trzy tygodnie, 28 stycznia16 lutego 2004 r. w Muzeum Śląskim.

  Narodowe Muzeum Antropologiczne(hiszp.: Museo Nacional de Antropología)– muzeum w stolicy Meksyku, położone w stołecznym parku Chapultepec. Otwarte 17 września 1964 roku muzeum zostało zaprojektowane przez Pedro Ramíreireza Vásquezea. Projekt nawiązuje do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Cześć dużego, prostokątnego dziedzińca przykryta jest zadaszeniem wspartym na jednym słupie pokrytym płaskorzeźbami przedstawiającymi historię Meksyku. Z prostokątnego dziedzińca wchodzi się do mieszczących się na parterze 12 sali wystawowych, razem muzeum ma 23 sale z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową. Na piętrze urządzona jest ekspozycja etnograficzna. Układ ekspozycji w salach na parterze jest następujący:

  Lech Szaraniec (ur. 1940) − organizator i twórca restytuowanego po latach Muzeum Śląskiego w Katowicach, jego emerytowany dyrektor, autor licznych publikacji dotyczących historii i kultury Górnego Śląska, malarz i poeta, doktor nauk humanistycznych, fotograf i zbieracz przedwojennych pocztówek. Gmach przy alei Korfantego 3 w Katowicach − zabytkowy budynek w stylu neorenesansowym, znajdujący się w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 3, będący obecnie siedzibą Muzeum Śląskiego.

  Dodano: 10.04.2012. 16:47  


  Najnowsze