• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Starożytna Grecja tematem 17. Festynu Archeologicznego w Biskupinie

  16.09.2011. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pod hasłem "Grecja - narodziny Europy" rozpocznie się w sobotę 17. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). W tym roku przez dziewięć dni można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje dotyczące kultury i historii starożytnych Greków. 


  "Tegoroczna, 17. już odsłona biskupińskiego festynu, zatytułowana +Grecja - narodziny Europy+ poświęcona zostanie niezwykle bogatej kulturze antycznej. Uczymy się o niej od najmłodszych lat, ale chcemy tę podręcznikową wiedzę zaprezentować w ciekawszy sposób" - powiedział dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesław Zajączkowski.

  Każdy z dziewięciu festynowych dni zyskał swą patronkę - jedną z dziewięciu muz opiekujących się sztuką i nauką. Program każdego dnia imprezy podporządkowany będzie więc dziedzinie sztuki, za którą - według starożytnych wierzeń - odpowiedzialna była jego patronka.

  Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: spektakle teatru antycznego - m.in. "Antygony" Sofoklesa, pokazy mody rodem z Krety, fryzur i makijażu oraz biżuterii. Odbędą się też igrzyska, na których będzie można podziwiać starożytne dyscypliny sportowe.

  W zainscenizowanej wyroczni delfickiej zasiądzie Pytia, która przepowie przyszłość, a greccy mędrcy zaprezentują starożytne doktryny filozoficzne i polityczne poglądy. Wojownicy greccy, ciężkozbrojni hoplici z ateńskiej grupy rekonstrukcyjnej Koryvantes Hoplites, pokażą uzbrojenie i techniki walki.

  Ponieważ festyn stawia sobie za cel propagowanie "archeologii żywej" widzowie będą mogli wziąć aktywny udział w znacznej części pokazów i prezentacji. Na chętnych czekać będzie m.in. szkoła grecka, gdzie prowadzone będą lekcje pisania własnych imion alfabetem greckim, warsztat ceramiczny, gdzie będzie można lepić i wypalać naczynia oraz kurs tańców antycznych przy muzyce wykonywanej na zrekonstruowanych dawnych instrumentach.

  Szczególnie dużo miejsca poświęcone będzie wywodzącym się ze starożytności dyscyplinom sportowym, takim jak np. rzut dyskiem, skok w dal czy biegi. Na terenie biskupińskiego grodu nie zabraknie przy tej okazji współczesnych olimpijczyków, swą obecność potwierdził już judoka Rafał Kubacki.

  Zamiast "tradycyjnych" potraw z grilla, serwowanych podczas plenerowych imprez, w Biskupinie czekać będzie poczęstunek ze starożytnej kuchni greckiej, jak podkreślają organizatorzy - pełnej aromatu i ciekawych smaków. Codziennie będą prowadzone także liczne konkursy o tematyce greckiej.

  Podobnie jak w ubiegłym roku, początek kolejnych punktów programu - wydarzeń, pokazów, konkursów i warsztatów - obwieszczać będą na całą okolicę donośne strzały z 500-funtowej armaty. Dojechać na miejsce można będzie nie tylko samochodem czy autokarem, ale także kolejką wąskotorową z pobliskiego Żnina, leżącego na odcinku drogi krajowej nr 5 Gniezno-Bydgoszcz.

  Festyn potrwa do niedzieli 25 września.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Idol 2010 to siódma edycja popularnego w Szwecji programu Idol, nadawcą programu będzie szwedzka TV4, która wyemitowała także poprzednie edycje tego programu w Szwecji. Gospodarzem programu (niezmiennie od 2007 roku) będzie Peter Jihde, natomiast w jury podobnie jak w roku 2008 oraz 2009 zasiądą: Anders Bagge, Laila Bagge Wahlgren oraz Andreas Carlsson. Program będzie nadawany jesienią 2010 roku.

  Wesela nie będzie - polski film psychologiczny z 1978 roku na podstawie opowiadania Ryszarda Binkowskiego Latoś wesel nie będzie. Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  Produkcja SsangYonga SUT ma się rozpocząć na początku 2012 roku. SUT będzie pick-upem, następcą modelu Actyon Sports. Auto będzie oferowane z 2-litrowym silnikiem diesla. Jednostka będzie dysponować mocą 155 KM i 360 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Współpracować z nią będzie 6-stopniowa skrzynia manualna. SsangYong SUT zostanie wyposażony w napęd na dwa lub na cztery koła. Obwodnica Piły - planowana droga ekspresowa omijająca od strony wschodniej miasto Piła. Stanowi fragment planowanej drogi ekspresowej S11, a na odcinku północnym również S10. Obwodnica rozpoczynać się będzie węzłem Motylewo, od węzła Piła - Podlasie będzie przebiegać wspólnie z S10. Kończyć będzie się na węźle Piła - Koszyce, gdzie S10 i S11 rozjadą się w różnych kierunkach. Aktualnie istnieje jedna jezdnia drogi o długości 9 km, która prawdopodobnie nie zostanie włączona w ciąg przyszłej ekspresowej obwodnicy.

  Square Kilometre Array (SKA) – planowana sieć radioteleskopów o całkowitej powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Będzie działać w zakresie częstotliwości od 70 MHz do 10 GHz oraz będzie 50 razy bardziej czuła niż jakikolwiek dzisiejszy radioteleskop. Będzie to wymagało bardzo wydajnych centralnych silników obliczeniowych, a także długodystansowych połączeń o przepustowości dziesięciokrotnie większej od dzisiejszego światowego ruchu internetowego. Dzięki temu będzie można badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie. Sieć SKA zostanie zbudowana na półkuli południowej w Republice Południowej Afryki i Australii, gdzie obserwacja naszej galaktyki, Drogi Mlecznej jest najprostsza i gdzie emisja interferencji elektromagnetycznej jest najmniejsza. Budowa SKA ma się rozpocząć w 2016 roku, zakończyć w 2024 roku, a w międzyczasie, w 2020 roku mają zostać przeprowadzone pierwsze obserwacje. Budżet przedsięwzięcia to 1,5 mld euro. Kościół NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie - kościół rzymskokatolicki w Szynwałdzie k. Tarnowa położony w centrum miejscowości przy drodze powiatowej Tarnów-Ryglice. Wzniesiony został w latach 1910-1918 według projektu opracowanego przez Adolfa Juliusza Stapfa w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni.

  Biskupin Wykopaliska – wąskotorowy przystanek osobowy w Biskupinie, w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się przy wejściu do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. W rozkładach jazdy oraz na tablicach stacyjnych przystanek ma nazwę "Biskupin".

  Fiat Topolino II skorzysta z platformy Pandy II. Kosztować będzie ok. 23 tys. zł. Nadal nie wiadomo gdzie zostanie umieszczony silnik gdyż z początkowych planów Fiat chciał Go umieścić z tyłu auta. Będzie ono zasilane przez dwucylindrowy silnik o pojemności 900 cm i mocy 65-100 KM, taki sam, jak w planowanym nowym Fiacie Uno.

  Po przeczytaniu dyskusji do pierwszych dwóch wersji doszedłem do wniosku, że nie ma sensu próbować wprowadzić niczego nowego w tej propozycji, bo to wywoła zbyt wiele kontrowersji. Zamiast tego proponuję po prostu opisać praktykę, i nic więcej --> stąd myślę, że można by sobie podarować podpisy adminów zgadzających się na dłuższą blokadę. Zresztą była sonda (na okoliczność wersji Nuxa), która pomysł raczej odrzuciła. Ta wersja zasad ma, moim zdaniem, przede wszystkim przejść (Lcamtuf w głosowaniu do 1 wersji mówił chyba ironicznie o roku 2011...), bo dopiero wtedy będzie podstawa do prowadzenia dyskusji na temat ewentualnych zmian. Tak długo, jak długo nie będzie ustalonych zasad, żadne zmiany nie będą mogły się udać, bo nawet, jeżeli zostanie w Barze (w co wątpię) ustalony jakiś konsensus, i tak nie będzie on musiał być przestrzegany. Co innego, jeśliby dyskusja na temat zmiany istniejących zasad zakończyła się powodzeniem - wtedy rezultat zostałby wprowadzony w życie. Na razie obowiązuje prawo zwyczajowe, i trzeba je po prostu spisać. Włóka – narzędzie uprawowe służące do włókowania. Za włókę uznaje się każde narzędzie ciągnione po powierzchni pola nie posiadające zębów zagłębiających się w glebie.

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie piątą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 8 do 20 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Turniej obejmować będzie dwadzieścia dwa spotkania: 12 w fazie grupowej, 4 w spotkaniach o miejsca 5-8, dwa ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W fazie grupowej zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W ćwierćfinałach zagrają ze sobą zespoły z miejsc 3-4 grupy A oraz 1-2 grupy B. Zwycięzcy tych spotkań spotkają się w półfinałach z dwoma najlepszymi zespołami z grupy A. W spotkaniach decydujących o kolejnych miejscach uczestniczyć będą dwa najgorsze zespoły grupy B oraz drużyny, które przegrają w ćwierćfinale.

  Dodano: 16.09.2011. 10:04  


  Najnowsze