• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Toruniu podczas prac drogowych odkryto resztki murów miejskich

  03.08.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Relikty średniowiecznych murów miejskich odkryto przypadkowo podczas remontu nawierzchni jednej z ulic na toruńskim Starym Mieście. Przebieg dawnych fortyfikacji w tym miejscu upamiętni kolorowa kostka brukowa.


  "Jak to zwykle bywa z pracami drogowymi na starówce, nie obyło się bez wykopania czegoś zabytkowego. Po zdjęciu starej nawierzchni Fosy Staromiejskiej ukazały się pozostałości średniowiecznych murów obronnych - obecnie bardzo dobrze widać ich przebieg" - poinformowała w poniedziałek Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

  Do 1889 roku obok obecnie wznoszącego się opodal wykopalisk hotelu Polonia stała Brama Chełmińska, jedna z ośmiu bram prowadzących w średniowieczu na Stare Miasto. Budowla została rozebrana przez Prusaków, a jej wizerunek można dziś obejrzeć na pamiątkowej tablicy ustawionej na skwerze przy toruńskim teatrze.

  "Odsłonięte obecnie relikty murów nie znikną całkowicie pod nową nawierzchnią Fosy Staromiejskiej. Zgodnie z sugestią miejskiego konserwatora zabytków ich przebieg zostanie zaznaczony innym kolorem kostki" - dodała rzeczniczka.

  Ulica Fosa Staromiejska przebiega obok gmachu Teatru im. Wilama Horzycy i stanowi główną drogę dojazdową do niego. Korzystając z wakacyjnej przerwy w działalności sceny miasto zdecydowało się na przeprowadzenie kapitalnego remontu nawierzchni ulicy i wspólnej z teatrem budowie parkingu, którego dotychczas bardzo brakowało widzom i artystom.

  Drogowcy układają już na ulicy nową jezdnię z kostki kamiennej, a od strony teatru - chodnik z płyt kamiennych. Prace na Fosie Staromiejskiej potrwają do końca sierpnia, a całkowity koszt tej inwestycji to prawie pół miliona złotych.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ulica Fosa Staromiejska (dawniej Grabenstraße) to jedna z ulic toruńskiego Starego Miasta. Jak sama nazwa wskazuje, przebieg ulicy powiązany jest z układem dawnych murów miejskich. Ulica Górny Podmur − uliczka położona na gniewskim Starym Mieście. Prowadzi od ul. Piłsudskiego do ul. Bocznej. Wzdłuż zachodniej pierzei ulicy znajdują się relikty średniowiecznych murów obronnych. Ulica Dolny Podmur − uliczka położona na gniewskim Starym Mieście. Prowadzi od ul. Piłsudskiego do ul. Wąskiej. Wzdłuż zachodniej pierzei ulicy znajdują się relikty średniowiecznych murów obronnych. Ulica jest częściowo wyłączona z ruchu.

  Ulica Wałowa w Wodzisławiu Śląskim której początki sięgają średniowiecza, powstała na miejscu dawnych murów i umocnień miejskich. W zasadzie oplata całe Stare Miasto wielkim półkolem. Na jej odcinkach odchodzą od niej kolejne ulice prowadzące na centralny plac Wodzisławia - rynek staromiejski. Obecnie droga ta jest również najważniejszą drogą kołową wokół wodzisławskiej starówki. Ulica Podmurna w Toruniuulica na Starym Mieście, przecinająca je z południa na północ, najdłuższa ulica w toruńskim zespole staromiejskim. Biegnie wzdłuż linii wschodniego odcinka dawnych murów obronnych Starego Miasta, po ich wewnętrznej stronie.

  Brama Floriańska (Brama św. Floriana) w Krakowie – średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście w Krakowie u końca ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych obok sławkowskiej, grodzkiej, wiślnej, mikołajskiej-rzeźniczej (Brama na Gródku), szewskiej, nowej i pobocznej. Stare Miasto – najstarsza część zespołu staromiejskiego w Toruniu (pozostałe dwie to Nowe Miasto i zamek krzyżacki), ograniczona ulicami Fosa Staromiejska, pl. Teatralnym, ul. Podmurną i murami miejskimi od strony Wisły. Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia.

  Wieża Marszałkowska, Okrągła – obecnie nie istniejąca jedna z wież i baszt wchodzących w skład murów miejskich Warszawy, najwyższa z wież tworzących system obronny Starej Warszawy, usytuowana w północno-wschodniej części murów. Plac Teatralny w Toruniu jest placem w Toruniu, sąsiadującym ze Starym Miastem, na miejscu dawnych obwarowań miejskich. Zbiegają się na nim ulice: Wały Generała Sikorskiego, Chełmińska, aleja Solidarności, Fosa Staromiejska oraz Podmurna.

  Ulica Szeroka w Toruniu – jedna z głównych ulic Starego Miasta, najruchliwsza ulica zespołu staromiejskiego, część najważniejszego traktu pieszego łączącego Rynek Nowomiejski i Staromiejski, a dalej przez tzw. Łuk Cezara dochodzącego do placu Rapackiego. Ulica Szeroka biegnie od zbiegu ul. Strumykowej i Przedzamcze do południowo-wschodniego naroża Rynku Staromiejskiego na długości ok. 240 metrów. W średniowieczu odcinek od ul. Podmurnej do Szczytnej nosił nazwę ul. Wielkiej (w źródłach średniowiecznych Grossegasse), a od Szczytnej do Rynku Staromiejskiego – Rymary (w źródłach średniowiecznych Corrigatores). Od strony Nowego Miasta, na wysokości dzisiejszej ulicy Podmurnej, kończyła się bramą miejską, nazywaną Wielką lub Kotlarską, rozebraną na początku XIX w. Od 2. poł. XIX w. ulica zaczęła zyskiwać charakter głównej ulicy handlowej Torunia, który w dużej mierze zachowała do dzisiaj.

  Promenada Staromiejska – pas zieleni miejskiej położony w miejscu dawnych fortyfikacji obronnych wzdłuż Fosy Miejskiej (oraz na niewielkim odcinku wzdłuż Odry) we Wrocławiu. Stanowi on obszar miejskiej przestrzeni zielonej zlokalizowany w obrębie Starego Miasta. Pośród zieleni nadbrzeżnej wykonana została promenada obejmująca aleje zarówno z drogami pieszymi, jak i rowerowymi. Część z nich stanowi również bulwar nad brzegami Fosy Miejskiej, Zatoki Gondoli i Odry. Aleje spacerowe i drogi rowerowe wyznaczone są po wewnętrznej stronie fosy (w środkowym odcinku – strona północna); po przeciwnej (zewnętrznej) stronie fosy przebiega na znacznym odcinku ulica Podwale (południowy brzeg fosy w środkowym odcinku), z wyłączeniem odcinka biegnącego przez Park Juliusza Słowackiego, wzdłuż Zatoki Gondoli oraz Odry. Początek wyznaczony jest przez most gen. Władysława Sikorskiego. Dalej bieg promenady wzdłuż fosy, przecięty jest przez następujące ulice i place: plac Jana Pawła II we Wrocławiu (oraz ulicę św. Mikołaja i ulicę Ruską), kładka św. Antoniego, kładka nad fosą, ulicę Krupniczą, ulicę Świdnicką, ulicę Piotra Skargi, ulicę Oławską (jej odcinek stanowiący fragment trasy WZ; w ciągu Promenady Staromiejskiej wybudowane jest przejście podziemne Brama Oławska), al. Juliusza Słowackiego, ulica Jana Ewangelisty Purkyniego, a nad Odrą przebiega zgodnie z bulwarem Xawerego Dunikowskiego, aż do mostu Piaskowego. Promenada Staromiejska otacza Stare Miasto pierścieniem od zachodu, południa i wschodu, a od północy zamyka ten pierścień Odra.

  Londinium było największym rzymskim miastem w Brytanii i zarazem stolicą prowincji. Dziś obszar Londinium stanowi niewielki fragment londyńskiego City, a na powierzchni ziemi zachowało się bardzo niewiele z tamtego okresu. Można zobaczyć pozostałości murów miejskich oraz fundamenty świątyni. Przedmioty wydobyte w czasie wykopalisk można obejrzeć w muzeum miejskim, które prezentuje losy rzymskiego miasta. Jarosław Felczykowski (ur. w 1963 w Toruniu) – aktor teatralny i filmowy. Od początku swojej kariery (1986) związany z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, gdzie oprócz grania na scenie bywa również asystentem reżysera. Przez widzów i kolegów z teatru zwany Felkiem. Autor wierszy dla dzieci publikowanych w "Gazecie Wyborczej" w latach 90. Autor i prowadzący audycji radiowej, emitowanej cyklicznie w toruńskim "Radio GRA" w latach 90. Konferansjer, autor wielu sztuk dla dzieci i piosenek. Od 1996 roku tworzy i prowadzi "Wieczory Sylwestrowe" w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy. W latach 2002-2009 reżyserował i prowadził charytatywne "Koncerty Uniwersyteckie" UMK na rzecz domu pomocy dla dzieci w Grabiu. Wolontariusz i członek grupy teatralnej "EFATA" przy hospicjum "Światło" w Toruniu.

  Dodano: 03.08.2011. 00:47  


  Najnowsze