• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • We wrześniu kolejny Festyn Archeologiczny w Biskupinie

  12.05.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Grecja - narodziny Europy" to tytuł XVII Festynu Archeologicznego, który odbędzie się w dniach 17-25 września w Biskupinie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: spektakle teatru antycznego - m.in. "Antygony" Sofoklesa, pokazy mody Wielkiej Grecji, fryzur i makijażu oraz biżuterii. Odbędą się też igrzyska, na których będzie można podziwiać starożytne dyscypliny sportowe.

  W zainscenizowanej wyroczni delfickiej zasiądzie Pytia, która przepowie przyszłość, greccy mędrcy zaprezentują starożytne doktryny filozoficzne i polityczne poglądy. Wojownicy greccy, hoplici, pokażą uzbrojenie i techniki walki.

  "Przybywający do Biskupina goście będą mogli zapoznać się z historią i kulturą starożytnej Grecji, będącej jednym z najważniejszych źródeł zachodniej cywilizacji europejskiej" - informuje dr Roksana Chowaniec z Instytutu Archeologii UW, członek komitetu organizacyjnego, w którym zasiada również Wiesław Zajączkowski (dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie) i prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW.

  Tegoroczny festyn potrwa aż dziewięć dni. Jego program jest niezwykle bogaty. Organizatorzy proponują uczestnictwo w wielu warsztatach, m.in. greckiego tańca ludowego i antycznego przy akompaniamencie muzyki granej na zrekonstruowanych instrumentach, udział w szkółce greckiej, w której będzie można napisać swoje imię w starożytnej grece, w warsztatach wytwarzania ceramiki z ornamentyką czarnofigurową, glinianych masek, lampek oliwnych czy replik paciorków minojskich.

  "Strudzonym gościom zaproponujemy poczęstunek ze starożytnej kuchni greckiej, pełnej aromatu i ciekawych smaków. Codziennie będą prowadzone liczne konkursy o tematyce greckiej, na których nagradzana będzie wiedza i nowo pozyskane umiejętności" - wyjaśnia dr Chowaniec.

  Niebywale zaawansowaną kulturę, tajemnice dawnych wyroczni, bogactwo wierzeń, strategie wielkich bitew i wielkość dokonań greckich władców przedstawi specjalnie zorganizowana wystawa i wiele festynowych prezentacji ukazujących wspaniałe dziedzictwo kultury greckiej.

  Każdy z dziewięciu dni festynu będzie dedykowany jednej Muzie z grona greckich bogiń sztuki i nauki. Ciekawym doświadczeniem będzie poznanie zasad działania kalkulatora z Myken oraz uczestnictwo w starożytnych zabawach i grach, nie tylko planszowych. Gościom codziennie będzie towarzyszyć muzyka grecka prezentowana na pokazach i warsztatach - zarówno tradycyjna, jak i pełna humoru nowsza muzyka gór i wysp słonecznej Hellady.

  Na Festynie będzie obecne również warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które zaprezentuje interaktywne stacje ukazujące starożytne wynalazki.

  Patronat nad Festynem objęła pani Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP, "Głos Nauczycielski" i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

  Szczegółowe informacje na temat programu i atrakcji ukażą się wkrótce na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Biskupinie ( www.biskupin.pl )

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Biskupin Wykopaliska – wąskotorowy przystanek osobowy w Biskupinie, w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się przy wejściu do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. W rozkładach jazdy oraz na tablicach stacyjnych przystanek ma nazwę "Biskupin".

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Wesela nie będzie - polski film psychologiczny z 1978 roku na podstawie opowiadania Ryszarda Binkowskiego Latoś wesel nie będzie.

  XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Dodano: 12.05.2011. 00:04  


  Najnowsze