• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielkie odliczanie w Karpackiej Troi rozpoczęte

  31.03.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poznaliśmy nazwę nowej imprezy, która będzie odbywać się cyklicznie w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy. Pierwsza edycja spotkania zatytułowanego Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" odbędzie się dniach 24-26 czerwca. W ten sposób kończy się niemal 14-letni okres starań o powstanie obiektu.

  "Nazwa festiwalu odnosi się do dwóch archeologicznych "twarzy" grodziska w Trzcinicy, które stanowić będą niezmienną tematykę kolejnych edycji - pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu i z obecnością w Trzcinicy ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.e.) oraz kultury Otomani-Fuezesabony (1650-1350 p.n.e.), druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego (770-1030 n.e.)" - wyjaśnia Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Dlatego logotyp festiwalu przedstawia profile dwóch wojowników - po lewej wojownika "otomańskiego", po prawej słowiańskiego woja.

  Organizatorzy zdradzają powoli program imprezy inaugurującej otwarcie Skansenu. Na wieczór poprzedzający festiwal w piątek 24 czerwca 2011 r. przygotowano specjalną niespodziankę, która ma na długo zapaść w pamięci widzów. Będzie to widowisko plenerowe łączące naturalną scenerię górującego nad doliną grodu oraz zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza z inscenizacjami teatralnymi historycznych wydarzeń sprzed 1000, 3500, a nawet 4100 lat w wykonaniu odtwórców ubranych i wyposażonych w kopie autentycznych rekwizytów. Podczas widowiska wykorzystane będą różnorodne technologie multimedialne.

  Przewidziano projekcję specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, który stanowić będzie tło do rozgrywających się na oczach widzów scen.

  "Dzięki tym elementom gród w Trzcinicy najpierw wyłoni się z mroku dziejów, aby następnie rozwinąć się, zmienić swoje oblicze, a w końcowym akcie ulec zagładzie. Będzie to wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego w niespotykany dotychczas sposób zaprezentowany zostanie temat najstarszych dziejów ziem polskich." - zapowiadają organizatorzy.

  Do prac nad jego przygotowaniem spektaklu Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprosiło Zdzisława Cozaca - reżysera, z którym muzealnicy współpracowali już wcześniej przy okazji produkcji filmu dokumentalnego pt. "Trzcinica - Karpacka Troja".

  Pomysł budowy skansenu archeologicznego w Trzcinicy narodził się w 1998 r. Jego bezpośrednia realizacja możliwa była dopiero w 2007 r. W ciągu niespełna 4 lat powstał obiekt, który ma odmienić wizerunek skansenów archeologicznych w Polsce, wprowadzając elementy nowoczesne, spełniające współczesne standardy muzealnicze, które wdrożone zostały przede wszystkim z myślą o wygodzie turystów.

  Najświeższe informacje z Karpackiej Troi śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową skansenu - www.karpackatroja.pl. SZZ

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

  Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  Wały Królewskie - utrwalona w miejscowej tradycji nazwa grodziska położonego w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, na którym dokonano rewelacyjnych odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Stanowisko to bywa także nazywane Karpacką Troją, przede wszystkim dzięki skansenowi archeologicznemu noszącemu tą nazwę wybudowanemu tu w latach 2007-2009.

  Allianz Riviera (pierwotnie Grand Stade de Nice) – będący w budowie stadion piłkarski w Nicei (w dzielnicy Saint-Isidore), we Francji. Budowa stadionu rozpoczęła się 1 sierpnia 2011 roku, a jego otwarcie planowane jest na sierpień 2013 roku. Na stadionie swoje spotkania rozgrywać będzie drużyna OGC Nice, która przeniesie się ze Stade du Ray. Nowy obiekt będzie mógł pomieścić 35 624 widzów. Koszt budowy areny ma wynieść 245 mln €. Nazwa stadionu pochodzi od sponsora, firmy Allianz, która w 2012 roku podpisała 9-letni kontrakt sponsorski. We wnętrzu obiektu ma się znaleźć m.in. muzeum sportu. Stadion będzie jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy 2016, które odbędą się we Francji. Obiekt ma być również wykorzystany podczas 7. edycji igrzysk frankofońskich, które odbędą się w Nicei we wrześniu 2013 roku.

  Polkowickie Dni Teatru - festiwal teatralny, odbywający się corocznie wiosną w Polkowicach, a organizowany przez Polkowickie Centrum Animacji. Polkowickie Dni Teatru to festiwal, który na stałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Dolnego Śląska. A przecież powstał i rozwija się w mieście, które przez wiele lat postrzegane było, ze względu na bliskość kopalni miedzi, jako „górnicza sypialnia”. O stale rosnącej randze Festiwalu świadczą m.in. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego w kategorii: upowszechnianie teatru, którą w 2010 r. otrzymał dyrektor artystyczny Polkowickich Dni Teatru – Andrzej Wierdak, a także nominacja Festiwalu do plebiscytu Hit Dekady 2001-2010 w kategorii Teatr i Literatura, organizowanego przez „Gazetę Wrocławską”. Idea Polkowickich Dni Teatru od lat pozostaje niezmienna: krzewić miłość do Teatru oraz ukazywać różne jego oblicza w najlepszym wykonaniu. Dlatego też w repertuarze Festiwalu, obok eksperymentalnych inscenizacji Leszka Mądzika oraz dramatów współczesnych, znajdują się spektakle komediowe, muzyczne oraz farsy. Od XIII edycji Polkowickie Dni Teatru odbywać się będą pod hasłem "Oblicza Teatru", nawiązującym do założeń programowych Festiwalu.

  Kościół św. Doroty w Trzcinicy – gotycki, drewniany kościół filialny w Trzcinicy pod wezwaniem św. Doroty, położony w centrum wioski na niewielkim wzniesieniu, na pograniczu Pogórza Ciężkowickiego a Dołów Jasielski-Sanockich.

  Dodano: 31.03.2011. 00:04  


  Najnowsze