• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakończył się 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

  27.09.2010. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prawie 40 tys. osób odwiedziło 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie), który zakończył się w niedzielę. W tym roku impreza odbywała sie pod hasłem "Ruś znana i nieznana".

  Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się w tym roku stoiska gości ze Wschodu, prezentujących wyrabianie historycznych przedmiotów codziennego użytku i broni. Codziennie tłum oblegał m.in pracownię Kastusa Shydlouskiego z Białorusi, specjalisty od dawnego pisma, który na oczach widzów wyrabiał kryte woskiem tabliczki.

  "Kiedyś notowano na wosku. Niepotrzebne zapiski wymazywano odwrotną stroną rylca, a tabliczki kładło się na kolanach. Zupełnie jak dziś notebooki" - podkreślił artysta.

  Dzięki licznym rekonstrukcjom oraz towarzyszącej imprezie wystawie "Gdzieś przy granicy. Pogranicze polsko-ruskie w okresie od X do XIV wieku" gościom festynu przybliżona została historia, kultura materialna i duchowa, a także wierzenia i obrzędy religijne Rusinów. Do Biskupina przybyły w tym roku grupy Rosjan, Ukraińców i Białorusinów, które obozowały na terenie rezerwatu.

  W zaimprowizowanych średniowiecznych wioskach prezentowano, jak toczyło się życie codzienne zamieszkujących je ludzi. Pokazom towarzyszyła oryginalna, dawna muzyka ze wschodnich rubieży w wykonaniu zespołów Guda, Żemerwa i Terra Vagantika.

  Podobnie jak w ubiegłym roku, początek kolejnych punktów programu - wydarzeń, pokazów, konkursów i warsztatów - obwieszczały na całą okolicę donośne strzały z 500-funtowej armaty. Program 17. Festynu w 2011 roku jest dopiero przygotowywany, ale wiadomo już, że tematem kolejnej imprezy będzie prawdopodobnie kultura starożytnej Grecji. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  abr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską . Historia Białorusi – obejmuje dzieje białoruskiego państwa, narodu oraz ziem wchodzących dziś w skład Republiki Białorusi od czasów pierwszych migracji słowiańskich na te ziemie po XXI wiek. Bydgoski Festiwal Nauki - coroczna impreza popularyzująca naukę, kulturę i sztukę oraz promująca osiągnięcia naukowe i techniczne wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.

  Wybory prezydenckie na Białorusi w 2010 roku na podstawie decyzji Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi, przyjętej 14 września 2010 roku, odbyły się w dniu 19 grudnia 2010 roku. W odbywających się po raz czwarty od odzyskania niepodległości wyborach prezydenckich na Białorusi startowało dziesięciu kandydatów na urząd prezydenta. Według oficjalnych wyników, zwycięzcą podobnie jak w poprzednich wyborach, które odbywały się w latach 1994, 2001 i 2006 został Alaksandr Łukaszenka. Kultura ludowa Słowian – monumentalne dzieło Kazimierza Moszyńskiego wydane w Krakowie w latach 1929-1939 (drugie wydanie w Warszawie, 1967-1968 w opracowaniu Jadwigi Klimaszewskiej). Dzieło było pierwszym w Europie syntetycznym opracowaniem ludowej kultury dużej grupy etnicznej, a jego publikacja wysunęła etnografię polską na czołową pozycję w europejskim słowianoznawstwie. Dzieło składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich - pt. Kultura materialna - poświęcony jest m.in. gospodarce, odzieży, broni, komunikacji, przechowywaniu żywności); w tomie drugim (cz.1 i 2), zatytułowanym Kultura duchowa, opracowane są m.in. takie tematy jak wiedza, kult, wierzenia, magia, wróżby, sztuki plastyczne, muzyka, onomastyka i symbolika. Autor oparł się na rozległej rozproszonej literaturze oraz gruntownych badaniach terenowych jakie prowadził w Polsce, na Białorusi, Polesiu i Ukrainie.

  Kultura w Zamościu: Kultura była ważną dziedziną życia Zamościa już od jego założenia, podobnie jest współcześnie. Miasto stanowi prężnie działający ośrodek kulturalny regionu. Jego funkcję kulturotwórczą podkreślają działające tu różne organizacje, stowarzyszenia i instytucje kultury, dzięki którym odbywają się także liczne imprezy krajowe i międzynarodowe, związane z wieloma dziedzinami sztuki. Miejscem skupiającym życie kulturalne Zamościa, o wyraźnej funkcji kulturalnej, jest przede wszystkim dzielnica staromiejska. Narodowy Park Archeologiczny Tierradentro (hiszp. Parque Arqueológico Nacional de Tierradentro, ang. National Archaeological Park of Tierradentro) – park archeologiczny w południowo-zachodniej Kolumbii, prezentujący zabytki pozostawione przez prekolumbijską kulturę Tierradentro.

  Orawski Park Etnograficzny – skansen regionalny tworzony od 1937 roku, otwarty w 1955 roku w Zubrzycy Górnej prezentujący dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Ekspozycja jest szczególnie interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskich przepędzających tu swoje stada z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników napływających od północy (z Małopolski). Couchsurfing.org – strona internetowa założona na przełomie 2002 i 2003 roku przez Amerykanina Caseya Fentona, dzięki której można zaoferować darmowe zakwaterowanie lub znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu w wielu zakątkach świata. W początkowym okresie działalności na stronę zaglądali znajomi założyciela i znajomi znajomych. Dziś serwis cieszy się ogromnym zainteresowaniem: dane za rok 2010 mówią, iż zarejestrowało się już prawie 2 miliony użytkowników z 238 krajów, a Couchsurfing.org działa jako organizacja non-profit.

  Wywiad i Opinie (także WiO) to autorski program publicystyczny dziennikarza Krzysztofa Skowrońskiego emitowany w każdą niedzielę w TVP1, zwykle o godzinie 13:10. Trwa on zwykle około 25 minut. Obecnie nie nadawany. Do programu zostają zaproszeni redaktorzy czołowych polskich gazet publicystycznych i dzienników. Rozmowy prowadzone na antenie w trakcie emisji WiO dotyczą aktualnych wydarzeń z polskiej i światowej sceny politycznej, niekiedy zahaczają także o sport i kulturę. Stanowią one swoiste podsumowanie całego tygodnia. Jak podkreśla prowadzący nadrzędnym celem programu jest przedstawienie widzowi różnych punktów widzenia i zdań.

  Dzięki Bogu już weekend – cykliczny program rozrywkowy na żywo, emitowany w piątkowe wieczory na antenie TVP2 z powtórką w niedzielę. Audycja nadawana jest przez 24 tygodnie w roku, w dwóch seriach liczących po 12 odcinków. Premiera pierwszej serii miała miejsce 1 marca 2013 roku, zaś seria druga emitowana jest od 6 września 2013.

  Kultura symboliczna (zwana również kulturą duchową) – sfera kultury stojąca w opozycji do kultury materialnej. Często w naukach społecznych pojęcie kultury jest zawężane do kultury symbolicznej, zaś pojęcie cywilizacji (zwanej też kulturą techniczno-użytkową) wiązane jest z kulturą materialną. W jej skład wchodzą takie dziedziny jak: język, obyczaj, sztuka, magia, religia, filozofia, nauka, prawo i inne.

  Dodano: 27.09.2010. 09:04  


  Najnowsze