• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Hewelianum wybrało najlepsze Przepisy na chemię

  05.12.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trzy nagrody i siedem wyróżnień w każdej z dwóch kategorii przyznano w konkursie "Przepisy na chemię", w którym wybierano najlepsze pomysły na doświadczenie chemiczne dla dzieci. Konkurs zorganizowało Centrum Hewelianum w ramach projektu edukacyjnego "Po-Ra na chemię, czyli Międzynarodowy Rok Chemii w Centrum Hewelianum".

  Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: doświadczenia dla dzieci w wieku 6-9 lat (Kategoria I) i eksperymenty dla dzieci w wieku 9-12 lat (Kategoria II).

   

  W kategorii pierwszej trzy główne nagrody otrzymali kolejno: Katarzyna Odziomek autorka prezentacji "Chemiczna podróż"; Elżbieta Gorgoń za prezentację "Czy pasta do zębów jest potrzebna do ochrony naszych zębów?" i Patryk Szymański za "Odrzutowiec".

  Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Ramonie Młyńskiej za scenariusz "Reakcja wymiany podwójnej - Smocza krew"; Łukaszowi Nuckowskiemu za scenariusz "Szukamy mąki"; Ewie Szczerbie za scenariusz "Jak zbadać peHa?" i kolejne wyróżnienie za "Masło, masło udaj się", Dariuszowi Maliszewskiemu za "Czym gasić ogień?"; Jakubowi Zyngierowi za "Odlotowe, balonowe, doświadczenie - proste nowe" oraz Mateuszowi Stockiemu za scenariusz "Samopompująca poduszka".

  Najciekawsze pomysły na doświadczenia dla dzieci w wieku 9-12 lat przedstawili: Piotr Rzeszut autor "Pióra Alchemika"; Katarzyna Koczwara "Porównujemy właściwości coca-coli i octu"; Damian Rosiak za "Lodowy dotyk".

  Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Ramona Młyńska za scenariusz "Wybielanie i barwienie kwiatów"; Piotr Rzeszut za scenariusz "Magiczny płyn"; Michalina Kalkowska za scenariusz "Tęczowa czerń pisaka" i "Barwne zmiany"; Damian Rosiak za "Bombowe bąble"; Joanna Fedorowicz za scenariusz "Izolacja DNA z owoców i warzyw" oraz Katarzyna Mioduszewska za "Znikający atrament".

  Laureaci trzech pierwszych miejsc w nagrodę otrzymali kolejno: 1000, 500 i 300 złotych. Każdy z wyróżnionych otrzymał po 100 złotych.

  "Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością w przedstawieniu doświadczenia oraz dużą wiedzą w zakresie popularyzacji tak tajemniczej i fascynującej dziedziny, jaką jest chemia. Wysoki poziom prac pokazał, na jak wiele sposobów można prezentować naukę oraz jak zaskakujący finał może mieć znany wydawałoby się początek" - czytamy na stronie internetowej Centrum Hewelianum.

  W ocenie prac duże znaczenie - oprócz kreatywności pomysłodawców - ma bezpieczeństwo doświadczenia, dostępność użytych odczynników oraz prostota.

  Cześć z nagrodzonych prac zostanie zaprezentowana w specjalnej aplikacji Hewelianum Kids, której premiera już wkrótce na www.hewelianum.pl.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Najlepszy scenariusz to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został Jiří Křižan i jego scenariusz do filmu Zabić Sekala Preprodukcja – okres poprzedzający produkcję filmu. Czas ten poświęcony jest na zaczerpnięcie pomysłu do chwili akceptacji scenariusza. W okresie preprodukcji prowadzone są prace przygotowawcze polegające m.in na:

  Palce lizać – polski serial, komedia obyczajowa, z 1999 roku. Pomysłodawcami i reżyseramiMichał Kwieciński i Radosław Piwowarski. Scenariusz napisali Jerzy Przybyszewski, Ariadna Lewańska i Marek Kreutz. Zacisze gwiazd – telewizyjny program rozrywkowy, który ukazuje domy aktorów oraz muzyków. W programie gwiazdy opowiadają rodzinne sagi, prezentują pamiątki rodzinne, oglądają fotografie i dzielą się różnymi tajemnicami. Prowadzącą, scenarzystką i pomysłodawczynią programu jest Magdalena Pawlicka, reżyserką Zacisza gwiazd jest Joanna Makowska, a zdjęcia przygotowują Andrzej J. Jaroszewicz oraz Zbigniew Wichłacz. Jesienią 2010 program był emitowany w każdą sobotę o godzinie 13.10 na antenie TVP1, dawniej w niedzielne poranki na TVP2.

  Znachor – powieść Tadeusza Dołęgi Mostowicza z 1937 roku. Dzieło to powstało początkowo jako scenariusz filmowy. Kiedy jednak scenariusz odrzucono, autor przerobił go na powieść. Scenariusz liniowy w grach fabularnych, także w komputerowych grach fabularnych to scenariusz, w którym rozwój fabuły w nikłym stopniu zależy od działania postaci graczy i o ile gra nie zostanie przerwana, fabuła zakończona zostaje w punkcie ustalonym wcześniej przez mistrza gry lub w przypadku komputerowych gier fabularnych kolejność wykonywanych misji jest zaprogramowana.
  Scenariusz liniowy często wykorzystywany jest w tradycyjnych grach fabularnych dla wzmożenia efektu grozy, postawienia graczy w sytuacji bez wyjścia, szczególnie w grach opartych na Świecie Mroku.

  Janosik. Prawdziwa historia – film w koprodukcji polsko-słowacko-czesko-węgierskiej w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik na podstawie scenariusza Evy Borušovičovej. Iluzjonista (ang. The Illusionist) – film fabularny z 2006 roku w reżyserii Neila Burgera. Scenariusz filmu został oparty na opowiadaniu Eisenheim the Illusionist laureata Nagrody Pulitzera, Stevena Millhausera.

  Bullet (Pocisk) – kryminał produkcji USA, powstały w 1996 roku. Reżyserem filmu jest Julien Temple. Scenariusz napisali wspólnie Bruce Louis Rubinstein oraz Mickey Rourke. Premiera filmowa w USA odbyła się w październiku 1996.

  Bracie, gdzie jesteś? - amerykańska komedia kryminalna, której akcja dzieje się w czasie wielkiego kryzysu. Scenariusz filmu jest luźno oparty na "Odysei" Homera.

  Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film – to jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie festiwal teledysków. Najważniejszym punktem imprezy jest konkurs, w którym wybierany jest najlepszy polski wideoklip wyprodukowany w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających festiwal. Oprócz głównej nagrody - Grand Prix - przyznawane są także wyróżnienia w takich kategoriach jak: reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia czy kreacja aktorska wykonawcy muzycznego. Drugie odrodzenie (ang. The Second Renaissance) – jeden z dziewięciu filmów krótkometrażowych składających się na serię Animatrix, podzielony na dwie części. Reżyserem obu epizodów jest Mahiro Maeda, natomiast scenariusz jest autorstwa samych braci Wachowskich.

  Marceli Szpak dziwi się światu – telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w latach 19841986 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Autorką scenariusza jest Joanna Pollakówna.

  Dodano: 05.12.2011. 00:40  


  Najnowsze