• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Film dokumentalny o Koperniku nagrodzony na festiwalu w Chinach

  21.09.2010. 12:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Film dokumentalny "Tajemnica grobu Kopernika" w reż. Michała Juszczakiewicza zdobył nagrodę "Golden Dragon" - Złotego Smoka w kategorii naukowych filmów archeologicznych na festiwalu w Chinach - poinformował reżyser filmu.

  Festiwal China International Conference of Science and Education Producers Meeting w Suzhou w Chinach uznawany za najważniejszą w Azji imprezę poświęconą filmom naukowym. Odbywał się w dniach 17 - 20 września.

  Ceremonia ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród, w której udział wzięli przedstawiciele najważniejszych mediów w Chinach, odbyła się w niedzielę 19 września.

  Filmy startowały w 6 kategoriach - Natura i środowisko, Życie i medycyna, Archeologia, Odkrycia i wynalazki, Ludzie oraz Edukacja. W każdej kategorii mogły zdobyć złotą, dwie srebrne lub trzy brązowe nagrody.

  Film "Tajemnica Grobu Kopernika" jest efektem pięciu lat dokumentacji unikalnych badań prowadzonych pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego przez zespół naukowców z Polski i Szwecji.

  "Ekipa filmowa +Tajemnicy Grobu Kopernika+ uzyskała zgodę na towarzyszenie naukowcom podczas wszystkich etapów poszukiwań oraz identyfikacji pochówku polskiego astronoma. Dokumentaliści, przez blisko sto dni towarzysząc naukowcom na terenie Polski i Szwecji, zarejestrowali unikalne momenty, jak m.in. odkrycie szczątków we Fromborku, ich pierwsze oględziny czy późniejsza identyfikacja przy pomocy analizy mitochondrialnego DNA" - powiedział PAP przed wyjazdem do Chin Juszczakiewicz.

  "Dzięki filmowi widzowie mogą obserwować moment, gdy w Uppsali, w należącym za życia do Kopernika +Almanachu Stoeflera+, znaleziono włosy, których DNA odpowiadało DNA odczytanemu ze szczątków spod fromborskiej posadzki" - zwrócił uwagę autor dokumentu.

  Obok materiałów dokumentalnych w "Tajemnicy grobu Kopernika" użyto wizualizacji, mających ułatwić widzowi zrozumienie skomplikowanego i żmudnego procesu badawczego. Oprawę muzyczną w filmie stanowią utwory kompozytorów polskich z epoki renesansu, wykonywane przez zespół muzyki dawnej Ars Nova.

  Premiera filmu "Tajemnica grobu Kopernika" odbyła się w 2009 r. w USA, w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Film obejrzeć mogli już widzowie w Szwecji - szwedzka telewizja publiczna pokazała go sześciokrotnie.

  Próby odnalezienia grobu Mikołaja Kopernika trwały ponad 200 lat. Zapoczątkowało je Towarzystwo Naukowe Warszawskie w 1802 r. Jednak badania, prowadzone w niewłaściwym miejscu, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W 1807 r. grób astronoma próbował odnaleźć jeden z oficerów Napoleona. Przed wybuchem i podczas II wojny światowej badania w tym kierunku prowadzili także Niemcy.

  Przełomowym okazał się rok 2004, gdy Instytut Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego rozpoczął archeologiczne badania wykopaliskowe we wnętrzu archikatedry we Fromborku. Zostały one ukończone w 2005 r. W 2008 r. dokonano ostatecznego potwierdzenia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika - dzięki badaniom DNA.

  W maju tego roku sarkofag ze szczątkami kanonika warmińskiego i wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika spoczął we fromborskiej archikatedrze. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków odbył się powtórny pochówek.

  Uroczystości pożegnalne Kopernika trwały od lutego 2010 r. Rozpoczęły się 19 lutego, w dniu urodzin Kopernika, w bazylice katedralnej w Toruniu. Kolejnym miejscem uroczystości stał się Olsztyn, gdzie trumna była wystawiona, w tamtejszym zamku, przez prawie trzy miesiące. W olsztyńskiej katedrze odprawiono mszę żałobną. Następnie sarkofag został przewieziony do Fromborka, po drodze odwiedzając warmińskie miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana. HP

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Pomnik-popiersie Mikołaja Kopernika – popiersie polskiego astronoma Mikołaja Kopernika przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Humanistyczny powstał wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Organizatorem i pierwszym dziekanem był prof. dr hab. Konrad Górski. Rozpoczęcie wykładów na Wydziale w dniu 24 XI 1945 r. inaugurowało jednocześnie działalność dydaktyczną całego Uniwersytetu.

  Szymon Olszaniec (ur. 1968)- polski historyk, bizantynolog. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat i habilitacja tamże. Pracownik Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Komisji Bizantynologicznej Komitetu Badań o Kulturze Antycznej PAN. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydawnictwo Naukowe UMK, Wydawnictwo UMK) działa jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Convallaria Copernicana - wyróżnienie przyznawane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika za wybitny wkład naukowy lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Filologiczny jako jednostka występująca pod tą nazwą jest jednym z najmłodszych wydziałów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Powstał 1 września 1999 roku na podstawie uchwały Senatu UMK z dnia 26 stycznia 1999 o podziale Wydziału Humanistycznego na dwa Wydziały: Filologiczny i Humanistyczny.

  Wydział Farmaceutyczny - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jeden z trzech wydziałów tworzących Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Wydział Lekarski - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jeden z trzech wydziałów tworzących Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

  Rocznik Przekładoznawczy. Studia nad teorią, praktyką i dydaktyką przekładu jest ogólnopolskim pismem, wydawanym przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W skład redakcji wchodzą przedstawiciele różnych neofilologii tegoż uniwersytetu. Periodyk wychodzi od 2005 roku. Dotychczas ukazało się osiem tomów. Od 27 marca 2013 roku Rocznik publikowany jest w całości również na platformie cyfrowej czasopism Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rocznik koncentruje się na teorii, praktyce i dydaktyce przekładu i stanowi forum wymiany myśli między tłumaczami-praktykami, a przedstawicielami polskich środowisk naukowych zajmującymi się przede wszystkim teorią przekładu. Głównym punktem odniesienia jest problematyka przekładu tekstów specjalistycznych i użytkowych. Językiem pisma jest język polski, językiem streszczeń język angielski.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Wydział dzieli się na 4 katedry, 8 zakładów, 6 pracowni przedmiotowych i specjalizacyjnych, Laboratorium Eksploatacji Systemu Komputerowego, Regionalne Studium Edukacji Informatycznej (RSEI) oraz Niestacjonarne Studia Informatyczne.

  Jan "Yach" Paszkiewicz (ur. 4 września 1958 w Bydgoszczy) - polski reżyser. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

  Dodano: 21.09.2010. 12:19  


  Najnowsze