• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Finał Imagine Cup w Warszawie

  09.07.2010. 10:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Drużyna Skeek z Tajlandii zwyciężyła w tegorocznym Imagine Cup - największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów. Polacy zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii Internet Explorer 8. Finał tego wydarzenia po raz pierwszy odbył się w Polsce.

  Konkurs Imagine Cup organizowany jest przez firmę Microsoft od ośmiu lat. Studenci rywalizowali w tym roku w głównych pięciu kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Media Cyfrowe oraz Technologie Informatyczne.

  W czasie uroczystej Gali Finałowej w Operze Narodowej w Warszawie w czwartek wieczorem ogłoszono wyniki Imagine Cup 2010. Zwycięzcą w kategorii Projektowanie Oprogramowania, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, został zespół Skeek z Tajlandii. Drugie miejsce zajął TFZR Team z Serbii, a trzecie - OneBeep z Nowej Zelandii. W światowych finałach konkursu w tej kategorii startowało aż 262 studentów, reprezentujących 68 drużyn, wśród nich polski zespół fteams z Politechniki Łódzkiej.

  W kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, ogłoszono wygraną zespołu SmarterME z Tajwanu. Drugie miejsce zajęła ekipa z Rosji, a trzecie - z Francji. Za autorów najlepszego Projektu Gry uznano drużynę By Implication z Filipin, drugie miejsce przyznano ekipie z Belgii, trzecie - z Francji. Zwycięzcą w dziedzinie Media Cyfrowe została ekipa z Tajwanu - Mirror Vita, a WeiQiu Wen z Chin zdobył główną nagrodę w dziedzinie Technologie Informatyczne.

  Dodatkowo nagrody przyznawano w kategoriach: Next Generation Web, Touch and Tablet Accesability, Envisioning 2020, Windows Phone7 Rockstar oraz Internet Explorer 8.

  Zwycięzcami w kategorii Internet Explorer 8 zostały trzy polskie zespoły. Pierwsze miejsce zajęła drużyna RHEA z Politechniki Białostockiej. W skład zespołu wchodzą Jacek Ciereszko i Joanna Wacław, a opiekunem jest Marcin Czajkowski. Projekt ich pomysłu - Kite surfer - to rodzaj wyszukiwarki, która wizualizuje wyniki w przestrzeni trójwymiarowej. Drugie miejsce w tej kategorii zajął zespół Little Ritle z Politechniki Poznańskiej, a trzecie miejsce przyznano ekipie Cieszak team.

  Przed Galą Finałową z polskimi uczestnikami konkursu Imagine Cup spotkała się prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sebastian Christow z Ministerstwa Gospodarki oraz Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. Minister Kudrycka gratulowała finalistom oraz drużynom, które w krajowych finałach uzyskały wysokie wyniki.

  "Zależy nam na tym, aby osoby, które potrafią pracować kreatywnie, mogły uzyskać finansowanie na swoje pomysły - powiedziała Kudrycka. - W październiku wejdzie w życie ustawa, dzięki której każda osoba, która ma będzie miała nowe, ciekawe rozwiązanie naukowe, będzie mogła dostać finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, niezależnie od tego, czy będzie związana z jakąś instytucją naukową, czy nie. Dzięki tej ustawie, nawet jeśli jesteście na początku swojej drogi, a eksperci pomyślnie ocenią wasz pomysł, macie szansę uzyskać promesę finansowania".

  Sebastian Christow obiecał, że podjęte zostaną starania, by jako obserwatorzy na kolejne finały krajowe Imagine Cup zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich polskich ministerstw. W ten sposób uczestnicy konkursu uzyskają cenną opinię najwyższych urzędników oraz ich wsparcie.

  W gali finałowej udział wziął Waldemar Pawlak, który gratulował finalistom i zauważył, że każdy z nich jest już zwycięzcą.

  Specjalnie dla finalistów przygotowano też nagranie wystąpienia Michelle Obamy, która powiedziała: "Nic nie czyni mnie szczęśliwszą niż myśl o tym, że 325 tys. studentów z ponad 100 krajów (którzy wzięli w tym roku udział w konkursie Imagine Cup - PAP) aktywnie zmaga się z wyzwaniami współczesnego świata i chce rozwiązać problemy takie jak zanieczyszczenia środowiska czy dostęp do edukacji. () Wy jesteście naszą przyszłością!". Obama zaznaczyła jednak, że uczestnicy są dopiero na początku długiej drogi. Apelowała do nich, aby stali się w swoich środowiskach ambasadorami innowacji.

  Światowe finały Imagine Cup 2010 odbywały się w Warszawie od 3 do 8 lipca. Do Polski przyjechało z 69 krajów 434 reprezentantów, którzy walczyli o miano najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów na świecie. W przyszłym roku światowe finały Imagine Cup odbyć mają się w Nowym Jorku. LT

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Imagine Cup – konkurs technologiczny organizowany corocznie dla studentów przez firmę Microsoft. Każda edycja składa się z kilku etapów, z których ostatni - finał światowy - rozstrzygany jest co roku w innym mieście świata. Memoriał im. Ryszarda Nieścieruka 2002: VIII Memoriał Ryszarda Nieścieruka odbył się 6 października 2002. Rozegrany został w nowej formule. W fazie eliminacyjnej zawodnicy ścigali się w czterech drużynach, liczących po czterech żużlowców. Następnie odbyła się faza finałowa, czyli dwa półfinały i finał wyłaniający zwycięzcę Memoriału. Do półfinału awans uzyskali po dwaj najlepsi zawodnicy z każdej drużyny. W finale pojechali zawodnicy, którzy w półfinałach zajęli 1. lub 2. miejsce. Wyścig finałowy liczył sześć okrążeń. Zwyciężył w nim po raz drugi Piotr Protasiewicz. Hokej na lodzie był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. Do turnieju zgłoszono 12 zespołów. Turniej został rozegrany w dniach 7 - 19 lutego 1984 roku W turnieju wzięło udział 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy A i B. Rywalizacja w grupach odbywała się w systemie każdy z każdym. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy utworzyły grupę finałową, w której zaliczono wyniki meczów drużyn, które awansowały. Drużyny które zajęły trzecie miejsc spotkały się w pojedynku o 5. miejsce, a drużyny z czwartych miejsc - w spotkaniu o 7.miejsce. W klasyfikacji kanadyjskiej zwyciężył reprezentant Niemiec Erich Kühnhackl zdobywca 8 bramek i 6 asyst

  Turniej w piłce plażowej kobiet podczas III Plażowych Igrzysk Azjatyckich w Haiyan odbył się w dniach od 16 do 22 czerwca 2012 roku. Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn, podzielonych na dwie grupy. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu), a po dwa najlepsze zespoły uzyskały awans do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów rywalizowali o pierwsze miejsce w meczu finałowym. Złoto zdobyła reprezentacja Chin. Turniej w koszykówce kobiet podczas III Plażowych Igrzysk Azjatyckich w Haiyan odbył się w dniach od 17 do 19 czerwca 2012 roku. Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu), a po dwa najlepsze zespoły uzyskały awans do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów rywalizowali o pierwsze miejsce w meczu finałowym. Złoto zdobyła reprezentacja Indii.

  MiniLOGIA Grafika w Logo - organizowany od 2002 roku konkurs informatyczny dla uczniów szkół podstawowych. Polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań graficznych w środowisku Logo. Uczniowie wybierają środowiska programowania: Logomocja, polska edycja Imagine lub MSW(Berkeley) Logo. Imagine: The Remixes – remix album holenderskiego DJ-a Armina van Buurena, który zawiera zremiksowane wersje utworów z albumu Imagine. Został wydany 3 lutego 2009 roku.

  Imagine: John Lennon – ścieżka dźwiękowa do filmu o tym samym tytule, wydany w 1988 roku. Na płycie zamieszczono utwory muzyki popularnej, skomponowane przez Johna Lennona. LOGIA – konkurs informatyczny dla uczniów gimnazjum organizowany corocznie przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów (OEIiZK). Polega on na samodzielnym rozwiązywaniu różnorodnych zadań graficznych i programistycznych w środowisku Logo. Do rozwiązywania zadań używany jest program Logomocja, polska edycja Imagine. Konkurs podzielony jest na trzy stopnie: szkolny, rejonowy i wojewódzki.

  AZS UW Warszawa (piłka ręczna mężczyzn) – amatorski zespół piłki ręcznej złożony głównie ze studentów oraz absolwentów UW. Od sezonu 1996/97 występował w III lidze. W sezonie 2007/08 zgłoszony do rozgrywek II ligi. W sezonie 2009/10 po przejęciu miejsca od KS Warszawianka drużyna występowała w I lidze (gr. A) i zajęła 11 miejsce. W składzie studenckim zespół rokrocznie bierze udział w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych
  Drużyna występowała również w kilku finałowych turniejach Akademickich Mistrzostw Polski w grach zespołowych (1997-Lublin, 1998-Kraków, 2009-Kraków, 2010-Częstochowa, 2011-klub wziął udział w pucharze Polski przegranym ze Turonem Stalą Mielec przegrywając mecz tylko 1 bramką) oraz finałowych turniejach Mistrzów Lig Uczelnianych (1995-Łódź, 2000-Gdańsk, 2002-Kraków, 2003-Kielce). Z początkiem 2010 r. głównym sponsorem drużyny została firma Zepter. Zespół zmienił oficjalną nazwę na: Zepter AZS UW Warszawa.

  Liga lekkoatletyczna – zawody sportowe organizowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki od roku 1957. Odbywa się rokrocznie w dwóch rzutach (pierwszy wiosną w formie kilku mityngów klasyfikowanych jako liga lekkoatletyczna, drugi jesienią jako finał ekstraklasy). Zwycięża klub, który łącznie uzyska największą ilość punktów. Obecnie kluby rywalizują w I i II lidze oraz lidze juniorów. Zwycięzca I ligi lekkoatletycznej otrzymuje tytuł Drużynowego Mistrza Polski seniorów. Nagrodą dla klubu jest statuetka Łucznika. Najwięcej miejsc na podium w historii zawodów zdobyła drużyna warszawskiej Legii. Lekkoatleci tego klubu zajęli 13 razy miejsce pierwsze, 4 razy drugie i 5 razy trzecie.

  Hokej na lodziebył jedną z konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen. W turnieju wzięło udział 15 zespołów, które zostały w pierwszej rundzie zostały podzielone na cztery grupy. Grupy A, B, C były czterozespołowe, a grupa D liczyła trzy drużyny. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup eliminacyjnych awansowały do dalszych rozgrywek tworząc dwie grupy półfinałowe po cztery zespoły. Do rundy finałowej awansowały po dwie drużyny z każdej z grup półfinałowych. W fazie finałowej drużynom, które awansowały zaliczono wyniki jakie uzyskały w fazie półfinałowej w spotkaniach pomiędzy sobą. Copa América 1983 – trzydzieste drugie mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1983 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Po raz trzeci z rzędu turniej nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trzyzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju – zespół Paragwaju, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).

  Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1994 (eliminacje strefy AFC)/Grupa finałowa: Rozgrywki grupy finałowej eliminacji do MŚ w piłce nożnej 1994 odbyły się w październiku 1993 w katarskim mieście Ad-Dauha. Wzięli w nich udział zwycięzcy grup pierwszej rundy. Dwa najlepsze zespoły uzyskały awans do turnieju finałowego. Mecz finałowy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 odbył się 11 lipca 2010 na First National Bank Stadium w Johannesburgu i wygrała go drużyna Hiszpanii, która pokonała drużynę Holandii. Wyłoniono zwycięzcę Mistrzostw Świata spośród dwóch drużyn, które wygrały swoje półfinałowe mecze. W pierwszym półfinale spotkały się drużyny Urugwaju i Holandii (zwycięstwo Holandii). W drugim półfinale spotkały się drużyny Niemiec i Hiszpanii (wygrana Hiszpanii).

  W rundzie półfinałowej dwunastu zwycięzców preeliminacji zostało podzielonych na 3 grupy po 4 zespoły w każdej. W grupach rozegrano mecze systemem każdy z każdym, mecz i rewanż, a po 2 zespoły mające na koniec rundy najwięcej punktów w każdej z nich były promowane do rundy finałowej.

  Dodano: 09.07.2010. 10:18  


  Najnowsze