• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geologia w obiektywie - konkurs fotograficzny Muzeum Ziemi PAN

  15.07.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zwrócenie uwagi na wszechstronną obecność geologii w różnych dziedzinach życia to cel konkursu fotograficznego "Geologia w obiektywie", ogłoszonego przez Muzeum Ziemi PAN. Zdjęcia zrobione na terenie Polski i niepoddane obróbce cyfrowej można zgłaszać do 30 sierpnia.

  Pasjonaci fotografii przyrodniczej i miłośnicy przyrody nieożywionej mogą liczyć na główną nagrodę w wysokości 2500 zł; zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają odpowiednio 1200 i 600 zł.

  Konkurs jest rozgrywany w pięciu kategoriach: geoturystyka, świat zaklęty w kamieniu, współczesne procesy geologiczne, górnictwo wczoraj i dziś oraz geologia w wielkim mieście. Jury nagrodzi 3 najlepsze prace w każdej kategorii.

  Regulamin nie dopuszcza obróbki zdjęć wykraczającej poza korektę globalną, która polepsza jakość zdjęcia (np. nasycenie, kontrast). Uczestnicy nie mogą też dodawać lub odejmować elementów fotografii, zmieniać jej oryginalnej kompozycji ani łączyć kilku obrazów.

  Przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem wiceministra środowiska, Głównego Geologa Kraju Henryka Jacka Jezierskiego.

  W jury konkursu zasiądą: dyrektor Muzeum Ziemi dr Ryszard Szczęsny, fotograf Jolanta Rycerska, prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (OW ZPAF), fotograf Wiktor Teodor Nowotka, wiceprezes OW ZPAF, wykładowca Akademii Fotografii i członek Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, fotograf Agnieszka Czarnocka, prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP), fotograf Taida Tarabuła, członek ZPAF oraz ZPFP, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska Andrzej Przybycin, dyrektor Biura Prasowego w Ministerstwie Środowiska Grzegorz Zygan.

  Prace konkursowe należy przesłać na adres Muzeum Ziemi, Al. Na Skarpie 20/26, 27; 00-488 Warszawa.

  Informacje można uzyskać pod adresem elektronicznym: [email protected]

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Władysław Pawelec (ur. 14 października 1923 w Mińsku Mazowieckim, zm. 28 października 2004 w Warszawie) – polski fotograf, prekursor fotografii erotycznej w Polsce. Członek ZPAF. Muzeum Geologiczne Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – muzeum geologiczne działające w ramach Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej. Bronisław Schlabs (ur. 14 sierpnia 1920 w Poznaniu, zm. 5 sierpnia 2009 tamże) – fotograf, malarz. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1953), ZPAF (od 1962) i ZPAP (od 1963).

  Janusz Leśniak (ur. 12 czerwca 1947 w Krakowie) – polski artysta fotograf, znany jako autor zdjęć ze swoim cieniem, nazywanych leśniakami. Pierwsze takie fotografie powstały w latach 60. i 70. Od połowy lat 80. już stale fotografuje swój cień. W całym jego dorobku artystycznym ta twórczość jest zdecydowanie najobszerniejsza i najbardziej znacząca. Dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) otrzymał w 1977. Mieszka i tworzy w Krakowie. Maria Dzierżyńska (ur. 1938) - polski historyk sztuki, fotografik, autor recenzji i artykułów na temat sztuki. W latach 1966-1972 pracowała w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Następnie do 1993 roku była dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Kłodzku. Zajmowała się tam m.in. organizacją wystaw nurtu metaforycznego w sztuce polskiej oraz kilkanostoma prezentacjami kłodzkiego szkła artystycznego w Polsce i za granicą. Po likwidacji BWA przeszła na emeryturę. Jest członkiem ZPAF i Kłodzkiego klubu Fotograficznego. Posiada na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i Czechach.

  Jan Zych (ur. 1949 w Grądach) – polski fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, posiada tytuł AFIAP, honorowy członek Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Od połowy lat siedemdziesiątych do chwili obecnej pracownik uczelni. W latach 1975-2002 fotoreporter tygodnika „Przekrój”. Mirosław Wiśniewski (ur. 24 lipca 1936 w Radomsku) – polski fotograf, taternik, alpinista, z wykształcenia lekarz medycyny. Od 1966 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2002 roku honorowy członek ZPAF. Autor wielu indywidualnych wystaw fotograficznych oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Przede wszystkim zajmuje się pejzażową fotografią barwną.

  Zbigniew Tadeusz Kamykowski (ur. 15 października 1921 w Chełmie, zm. 30 września 1998 w Warszawie-Ursusie) – artysta fotografik, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu warszawskiego (ZPAF) (od 1952 r). Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie – muzeum geologiczne mieszczące się w krakowskim ośrodku badawczym Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk.

  Wojciech Zawadzki ur.1950 r. artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików . W latach 1980-81 działał w grupie Zespół Roboczy 4+. W latach 1991-93 wykładowca Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Jeden z współtwórców programu "fotografii elementarnej". Czołowy przedstawiciel szkoły jeleniogórskiej. Prowadzi Galerię Fotografii Korytarz w Regionalnym Centrum Kultury w Jeleniej Górze.

  Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) – dobrowolne, samorządne stowarzyszenie twórcze, założone w 1995 roku.

  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku. Geologia historyczna – dział geologii obejmujący naukę o rozwoju Ziemi (a zwłaszcza skorupy ziemskiej) i świata organicznego w przeszłości geologicznej. Zajmuje się też rekonstrukcją środowiska geograficznego różnych obszarów Ziemi w różnych momentach przeszłości (paleogeografia).

  Geolog – zawód uzyskiwany po ukończeniu studiów wyższych w dziedzinie geologii lub nauk geologicznych. Geolog to specjalista, który zajmuje się studiami i badaniem budowy ziemi oraz analizą procesów geologicznych, którym ona ulega. Jako teoretyk, geolog porusza się w dziedzinie geologii podstawowej, jako praktyk zaś - w dziedzinie geologii stosowanej. Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jest wielodziałową placówką muzealną, która oprócz podstawowej misji jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.

  Dodano: 15.07.2011. 00:40  


  Najnowsze