• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jest już polska reprezentacja na XXV Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych

  25.05.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  8 osób - zwycięzców Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych w poszczególnych kategoriach wiekowych - będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym finale mistrzostw, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Paryżu.

  IX Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych odbyły się 21 i 22 maja we Wrocławiu. Zawody, polegające na rozwiązywaniu zadań o różnej skali trudności, rozegrano w ośmiu konkurencjach: dla uczniów szkół podstawowych (osobno klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych), uczniów gimnazjalnych, ponadgimnazjalych, studentów i uczniów szkół pomaturalnych, osób zawodowo zajmujących się matematyką bądź informatyką oraz osób dorosłych nie występujących w pozostałych kategoriach.

  Pierwsze miejsca oraz tytuły Mistrzów Polski w poszczególnych kategoriach zajęli odpowiednio: Adam Górkiewicz, Jakub Kamiński, Józef Mastalarz, Kamil Musiał, Jarosław Kiecana, Łukasz Kalinowski, Waldemar Bednarz oraz Michał Handzlik.

  W rozgrywkach finałowych wzięło udział prawie 300 osób. Najliczniejszą grupę (121 osób) tworzyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

  Zgodnie z regulaminem Mistrzowie weszli w skład polskiej reprezentacji na finał międzynarodowy mistrzostw, który zostanie rozegrany pod koniec sierpnia w Paryżu.

  Polskie reprezentacje biorą udział w paryskich zawodach od roku 1994 i co roku zdobywają wysokie lokaty. W roku 2010 przywieźli stamtąd 8 medali (w tym 3 złote), a rok wcześniej - 11 (w tym 4 złote).

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  AZS UW Warszawa (piłka ręczna mężczyzn) – amatorski zespół piłki ręcznej złożony głównie ze studentów oraz absolwentów UW. Od sezonu 1996/97 występował w III lidze. W sezonie 2007/08 zgłoszony do rozgrywek II ligi. W sezonie 2009/10 po przejęciu miejsca od KS Warszawianka drużyna występowała w I lidze (gr. A) i zajęła 11 miejsce. W składzie studenckim zespół rokrocznie bierze udział w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych
  Drużyna występowała również w kilku finałowych turniejach Akademickich Mistrzostw Polski w grach zespołowych (1997-Lublin, 1998-Kraków, 2009-Kraków, 2010-Częstochowa, 2011-klub wziął udział w pucharze Polski przegranym ze Turonem Stalą Mielec przegrywając mecz tylko 1 bramką) oraz finałowych turniejach Mistrzów Lig Uczelnianych (1995-Łódź, 2000-Gdańsk, 2002-Kraków, 2003-Kielce). Z początkiem 2010 r. głównym sponsorem drużyny została firma Zepter. Zespół zmienił oficjalną nazwę na: Zepter AZS UW Warszawa.

  Olimpiada teologii katolickiej – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana od 1981 roku, początkowo pod nazwą Olimpiada Wiedzy Religijnej. Od 2002 roku organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich, ale za zgodą Komitetu Głównego Olimpiady mogą brać w niej udział także uczęszczający na lekcje religii uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych.

  Z klasy do kasy – konkurs giełdowo-ekonomiczny o charakterze gry giełdowej, która umożliwia wirtualne inwestowanie pieniędzy w wybrane instrumenty finansowe. Organizatorami konkursu są: Gazeta Wyborcza, Narodowy Bank Polski, od roku 2003 Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz od roku 2012 portal wyborcza.biz. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych czyli gimnazjów, liceów, techników i uczniów szkół zawodowych (nie mogą w nim brać udziału uczniowie szkół dla dorosłych).

  Mistrzostwa Polski przedszkolaków do lat 7 w szachach – turnieje szachowe mające na celu wyłonienie medalistów mistrzostw Polski przedszkolaków w kategorii do 7 lat, rozgrywane systemem szwajcarskim od 1993 roku. W przeciwieństwie do mistrzostw w pozostałych kategoriach wiekowych, turnieje przedszkolaków rozgrywane są wyłącznie tempem szachów szybkich (aktualnie po 30 minut na całą partię). Kilka edycji odbyło się w obsadzie międzynarodowej (m.in. w 2004 r. w turnieju chłopców zwyciężył Czech Tomas Pavelek, w 1993 r. w turnieju dziewcząt III m. zajęła Czeszka Petra Novakova, a w 1994 r. – II m. zajęła Węgierka Veronica Schneider). W 1998 r. mistrzostw nie rozegrano.

  Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski 2009 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych drużynowych mistrzostw Polski w sezonie 2009. Rozegrano eliminacje w czterech grupach oraz finał z udziałem zwycięzców z każdej grupy.

  MiniLOGIA Grafika w Logo - organizowany od 2002 roku konkurs informatyczny dla uczniów szkół podstawowych. Polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań graficznych w środowisku Logo. Uczniowie wybierają środowiska programowania: Logomocja, polska edycja Imagine lub MSW(Berkeley) Logo.

  Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 2011 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 2011. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Jarosław Hampel.

  Dodano: 25.05.2011. 00:25  


  Najnowsze