• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karpacka Troja nagrodzona

  29.09.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy został wybrany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną (PROT) najlepszym obiektem turystycznym na Podkarpaciu w 2011 roku.

  "Wśród zgłoszonych kandydatur Karpacka Troja nie miała sobie równych. Skansen bezkonkurencyjnie zwyciężył w kategorii +najlepszy obiekt turystyczny Podkarpacia+" - nie krył dumy Dawid Iwaniec, kierownik placówki.

   

  Nagrodę dla Karpackiej Troi wręczono 24 września, podczas uroczystej gali zorganizowanej w Iwoniczu Zdroju z okazji Światowego Dnia Turystyki. Z rąk wicemarszałek Anny Kowalskiej (pełniącej jednocześnie funkcję prezesa PROT-u) i Jana Sołka - wiceprezesa PROT-u, odebrał ją Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego oddziałem jest Karpacka Troja.

  Jak przyznał Gancarski, nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, a jednocześnie wyrazem uznania dla wielu lat starań i ciężkiej pracy. Dodał także, że obiekt, który z powodzeniem konkurować może z najlepszymi placówkami muzealnymi w Polsce i który należy do europejskiej czołówki skansenów archeologicznych, to nie wszystko. Zapewnił, że wspólnie z muzealnikami podejmie wszelkie starania, aby oferta programowa Karpackiej Troi była równie atrakcyjna.

  Teraz zwycięska placówka muzealna, jako laureat etapu regionalnego bierze udział w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny roku w Polsce, do którego zgłoszone zostały 44 atrakcje turystyczne z całego kraju. Tym razem decyzję podejmą zamiast jury internauci.

  Głosowanie trwa do 17 października na stronie: http://www.produkt-turystyczny.otowakacje.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Wały Królewskie - utrwalona w miejscowej tradycji nazwa grodziska położonego w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, na którym dokonano rewelacyjnych odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Stanowisko to bywa także nazywane Karpacką Troją, przede wszystkim dzięki skansenowi archeologicznemu noszącemu tą nazwę wybudowanemu tu w latach 2007-2009. Kalchas – obok Mopsosa i Tejrezjasza jeden z najsłynniejszych wieszczów greckich, najlepszy we wróżeniu z lotu ptaków. Był synem Testora, a więc i potomkiem Apollona. Towarzyszył wojskom w wyprawie przeciw Troi. Znanych jest kilka jego przepowiedni:

  Esepos (gr. Αἴσηπος Aísēpos, łac. Aesepus) – syn najady Abarbarei oraz króla Troi Laomedona miał z woli ojca zostać królem Troi, ale nie posłuchał ojca i umarł zabity przez niedźwiedzia którego ponoć zesłała na niego przypadkiem Afrodyta (ale mówi się też że zabił go jego brat podczas polowania strzałą z łuku chcąc zabić niedźwiedzia). Po śmierci Eseposa królem Troi został jego młodszy brat Pedasos. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Kot Prot lub The Cat in the Hat (tłumacząc dosłownie "Kot w kapeluszu") – książka dr. Seussa wydana w roku 1957. Złożona z 223 słów podstawowych, zapoczątkowała serię książek dla dzieci, które zaczęły czytać. Na język polski przetłumaczył ją Stanisław Barańczak, wydawnictwo które wydało książkę w Polsce, to Media Rodzina. Opowiada o Kocie - figlarnym ale sympatycznym, który odwiedza dwójkę dzieci w deszczowy dzień proponując rozmaite zabawy. Na początku wszystko psuje, ale potem naprawia nim zjawia się mama dzieci. Książka odznacza się błyskotliwymi rymami i poczuciem humoru. Powstała również kontynuacja Kot Prot znów gotów do psot, która została wydana w 1958 roku. Na podstawie książki "Kot Prot" powstał też serial animowany Kot Prot na wszystko odpowie w lot. Timeo Danaos et dona ferentes (pol. Obawiam się Greków, nawet gdy niosą dary) – łacińska fraza, pochodząca z eposu narodowego Rzymian pt. Eneida rzymskiego poety Wergiliusza, werset wypowiedzi Laokoona (II, 49). Autor nawiązał w niej do wydarzenia jakie miało miejsce w Troi podczas wojny trojańskiej pomiędzy greckim plemieniem Achajów a Trojanami.

  (1208) Troilus – planetoida z grupy trojańczyków Jowisza (obóz trojański) okrążająca Słońce w ciągu 11 lat i 363 dni w średniej odległości 5,23 j.a. Została odkryta 31 grudnia 1931 roku przez Karla Reinmutha. Nazwa planetoidy pochodzi od Troilusa, syna króla Troi Priama, uczestnika wojny trojańskiej. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1208) 1931 YA. Sicz Karpacka (ukr. Карпатська Січ, oficjalnie Організація Народної Оборони Карпатська Січ – Organizacja Obrony Narodowej Sicz Karpacka) – siły zbrojne autonomicznej Ukrainy Karpackiej (w ramach Republiki Czesko-Słowackiej) i Karpato-Ukrainy, istniejące od 9 listopada 1938 do końca kwietnia 1939.

  Ożanka (Teucrium L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ponad 100 gatunków. Łacińską nazwę nadano dla upamiętnienia króla Teukrosa z Troi, który wykorzystywał rośliny w lecznictwie. Gatunkiem typowym jest Teucrium fruticans L..

  Andromacha – tragedia grecka napisana przez Eurypidesa w V wieku p.n.e. Jest to jedno z 18 jego zachowanych do dzisiaj dzieł. Fabuła koncentruje się wokół losów Andromachy po upadku Troi.

  Grupa północno-karpacka - jednostka kulturowa datowana na epokę żelaza późny okres wpływów rzymskich oraz wczesny okres wędrówek ludów. Obejmowała tereny nad górnym Sanem. Duży wpływ na wydzielenie tej jednostki miała ekspansja terytorialna plemienia Kaprów. Ludność grupy północno-karpackiej charakteryzują: Wzgórze Hisarlik lub Hissarlik – znajdujące się w Turcji stanowisko archeologiczne będące, prawdopodobnie, miejscem, gdzie miała znajdować się opisana przez Homera Troja.

  Dodano: 29.09.2011. 00:04  


  Najnowsze