• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Czy fizyka się liczy na UŚ

  11.01.2011. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  13 stycznia w Katowicach odbędzie się pierwszy etap III Ogólnopolskiego Konkursu "Fizyka się liczy". Troje laureatów konkursu oraz nauczyciel zdobywcy pierwszego miejsca wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Genewie. Konkurs jest organizowany przez Instytut Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

  Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad dwustu uczniów z 43 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

  W pierwszym etapie konkursu uczniowie wysłuchają wykładu popularnonaukowego wygłoszonego przez wykładowcę z Instytutu Fizyki i rozwiążą test kwalifikacyjny. 80 osób, które uzyska najwięcej punktów, może zakwalifikować się do kolejnej części konkursu. Tam dostaną do rozwiązania 5 otwartych zadań rachunkowych. Do finału trafi nie więcej niż 20 uczestników, którzy uzyskają największą liczbę punktów łącznie z obu części konkursu.

  Finałowa rozgrywka odbędzie się 3 marca w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Na rozwiązanie zadanych problemów uczestnicy dostaną 2 godziny. W tym samym dniu zostaną wyłonieni zwycięzcy.

  Troje najlepszych uczestników oraz nauczyciel laureata pierwszego miejsca w nagrodę wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Genewie.

  Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://fizyka.us.edu.pl/konkurs

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Marek Szopa (ur. 1958) – profesor fizyki, pracownik Zakładu Fizyki Teoretycznej Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, Przewodniczący Rady Naukowej kierunku Ekonofizyka.

  Dariusz Wasik – polski fizyk, doktor habilitowany, profesor UW, były prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, obecny kierownik Studium Doktoranckiego. Pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Problem otwarty – jest to zdefiniowany formalnie problem (zadanie), o którym wiadomo, że posiada rozwiązanie, jednak nie zostało ono jeszcze do tej pory odkryte. Niektóre spośród problemów otwartych matematyki, informatyki czy fizyki mają takie znaczenie praktyczne, że za ich rozwiązania zostały wyznaczone nagrody pieniężne.

  Jerzy Warczewski (ur. 1939) – polski fizyk, były kierownik Zakładu Fizyki Kryształów w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

  Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego (IF UO) - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego. Dzieli się na 3 katedry, 1 zakład i 8 pracowni naukowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z spektroskopią atomową, fizyką plazmy i astrofizyką, strukturą elektronowa i atomową fazy skondensowanej, fizyką teoretyczną, biofizyką oraz dydaktyką fizyki. Instytut oferuje studia na kierunku fizyka. Aktualnie w instytucie kształci się studentów w trybie dziennym na studiach I (licencjat lub inzynier), II (mgr) i III (dr) stopnia oraz na studiach podyplomowych. Jego kadrę naukową tworzy 24 pracowników: 4 profesorów, 5 doktorów habilitowanych, 14 doktorów i 1 magister, zatrudnia też 5 pracowników naukowo-technicznych . Siedzibą instytutu jest Gmach Główny Uniwersytetu Opolskiego położony przy ulicy Oleskiej w Opolu, powstały w latach 50. XX wieku.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

  Krzysztof Parlinski (ur. 20 marca 1940 w Chorzowie) – polski fizyk, specjalista teoretycznej fizyki ciała stałego, profesor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

  Dodano: 11.01.2011. 14:19  


  Najnowsze